Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Prázdninové investice do rekonstrukcí a zateplování škol v ČR

Velký přehled investic do školských zařízení v jednotlivých krajích České republiky během letních prázdin. Informace poskytli zastupitelé a mluvčí jednotlivých obcí a úřadů.

Pražské školy prošly v létě opravami za stamiliony

Pražské školy prošly o prázdninách rekonstrukcemi za stamiliony korun. Měnila se okna a dveře, opravovaly fasády a hřiště, zateplovaly se budovy a leckde půjdou děti do úplně nových prostor. vyplývá to z ankety mezi městskými částmi.

Na celých 120 milionů korun vyšla například generální rekonstrukce včetně zateplení a opravy fasád na ZŠ Campanus u Kunratického lesa, dvouletý projekt skončí 31. srpna. Dalších 70,5 milionu si vyžádala rekonstrukce v Základní škole Pošepného náměstí, řekla mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Praha 1 využila prázdninovou přestávku ve školním vyučování a k opravě osmi základních a mateřských škol za téměř 48,5 milionu korun, informoval starosta městské části Oldřich Lomecký. Nejvíce městská část zaplatí za opravu fasády mateřské školky v Masné, kde bude rekonstrukce stát 18,95 milionu korun. Radnice na akci získala dotaci od magistrátu deset milionů.

"Praha 4 během prázdnin opravuje přes polovinu svých škol a školek. Úhrnná investice do těchto oprav činí 75 milionů. Opravuje se 14 základních a 14 mateřských škol," sdělil také Jiří Podzimek z tiskového oddělení radnice Prahy 4.

Nezahálí se ani na Praze 7, podle mluvčího Martina Vokuše se zde v průběhu prázdnin zrekonstruují tři základní a dvě mateřské školy. Nového vzhledu se dočkají hlavně prostory pro malé sportovce, na ZŠ Korunovační se opraví venkovní hřiště a v Tusarově a ve školkách Na Výšině a U Uranie pak tělocvična a místnosti pro pohybovou výchovu. Spolu s opravami ve škole Letohradská vyjdou prázdninové rekonstrukce na více než 7,5 milionu.

"Městská část Praha 2 letos investuje do rekonstrukcí a větších oprav školských budov bezmála 16,400.000 korun," sdělil místostarosta Jan Pech. Například v Základních školách Kladská a Botičská se obnovuje povrch hřiště, úpravami za více než dva miliony prošla také budova ve Vratislavově ulici, kam se stěhuje škola dosud sídlící na Legerově.

Města i Liberecký kraj stojí prázdninové opravy škol miliony Kč

Desítky milionů korun ročně stojí města v Libereckém kraji a liberecké hetmanství prázdninové opravy škol, které zřizují. Například v Liberci se letos v létě opravy týkají 14 základních škol nebo mateřinek. Město chce letos za opravy dát zhruba 51 milionů korun. Ještě více asi vynaloží Liberecký kraj, který má v rozpočtu na investice do škol necelých 60 milionů korun.

Liberecký magistrát vlastní celkem 22 základních a 31 mateřských škol, z nichž několik má ještě odloučená pracoviště. Některé letos zatepluje nebo jim opravuje střechy či zázemí. Opatření pro úsporu energií v Liberci přichystali například v mateřinkách Klíček, Kytička a Delfínek nebo na základní škole na ulici Aloisina výšina.

Na základních školách Barvířská, Česká a Kaplického se školáci přes léto dočkají nových oken, ve škole na ulici 5. května stavbaři opraví terasu. Proti předchozímu roku ale dává město na opravy méně. "V letošním roce bude proinvestováno cirka 51 milionů korun, v loňském roce to bylo 73,7 milionu," uvedla mluvčí magistrátu Pavlína Stránská. Liberec letos hospodaří s úsporným rozpočtem.

Stavební ruch je o prázdninách znát i v areálech škol a dalších příspěvkových organizacích zřizovaných krajem. Jeho školský rezort jich v současné době spravuje necelých sedm desítek. Například v liberecké Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické se opravuje jídelna, v turnovské Obchodní akademii a Hotelové škole pak kotelna.

"Liberecký kraj využívá vlastní zdroje a samozřejmě se snaží získávat finanční prostředky z jiných zdrojů, například z evropských projektů," řekl jeho mluvčí Jiří Langer. Za pomoci dotačních peněz se letos v létě začala zateplovat například Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou. Kraj je využije i pro opravy dílen a kovárny v uměleckoprůmyslové škole v Turnově.

V opravách budov svých základních škol a mateřinek letos pokračuje také českolipská radnice. Novinky čekají rovněž školáky v Jablonci nad Nisou, kde město do oprav investovalo necelé čtyři miliony. "Celkem se o prázdninách opravovalo zatím 12 školských objektů," potvrdila mluvčí města Jana Fričová.

Ústecký kraj přes prázdniny opravuje osm středních škol

Ústecký kraj přes prázdniny opravuje osm středních škol, na celý rok na rekonstrukce vyčlenil 300 milionů korun. Celkem kraj zřizuje 61 středních a vyšších odborných škol. Většina rekonstrukcí je podle mluvčí kraje Magdalény Hanáčkové dlouhodobá, o prázdninách se ale snaží stihnout opravit co nejvíc.

"Prioritně řešíme nápravy špatných a havarijních technických stavů, hygienické výměry a energetické úspory," řekla Hanáčková. Vloni kraj mohl dát na opravy škol ještě o 92 milionů více, protože mu zbyla část prostředků z předchozího roku.

Největší investice, a to více než 158 milionů korun, čeká areál Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nad Labem. Kraj na ni dostal dotaci přes 147 milionů od ROP Severozápad. Za dalších více než 5,4 milionu korun kraj škole zateplí dílny.

Na téměř 43 milionů Kč přijde kraj oprava domova mládeže u děčínské Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy stavební. Za 14,5 milionu opraví sociální zařízení ve Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole v Chomutově, podobná rekonstrukce čeká i Vyšší odbornou školu a Střední průmyslovou školu stavební v Děčíně. Tam opraví i rozvody a kanalizaci, což přijde na 10,5 milionu. Novou vzduchotechniku v kuchyni bude mít sloučená Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zemědělská škola v Mostě. Kraj bude stát 4,1 milionu korun.

Oprav se dočkají i dvě gymnázia. V Bílině na Teplicku opraví kraj budovu školy a tělocvičnu, která patří odloučenému pracovišti Podkrušnohorského gymnázia v Mostě. Projekt počítá s investicí přes 21 milionů korun. Litvínovské gymnázium opraví střechu za 2,9 milionu korun.

Ústecký kraj převzal v roce 2001 od státu celkem 95 středních a vyšších odborných škol, v roce 2006 jich zbylo 89. Od letošního září bude kraj zřizovat už jen 61 škol, za další rok by jejich počet chtěl ještě o šest snížit na konečných 54.

Proti slučování se ale často staví ředitelé, učitelé i žáci z některých škol, často mají pocit, že se jednalo o nich bez nich. Kraj totiž nechal na středních školách, aby samy navrhly optimální způsob sloučení v regionu. Projekty ale nemusely schválit všechny dotčené školy, navrhlo je většinou jen vedení jedné z nich. Někteří ředitelé se tak dozvěděli až ze zápisu z krajské rady, že jejich školu kraj chce sloučit s jinou. Na nový projekt ale většinou už bylo pozdě.

V Děčíně tak například kraj sloučil obchodní akademii s gymnáziem, na červnovém krajském zastupitelstvu proti tomu marně demonstrovalo několik stovek žáků především z gymnázia za podpory vedení města. Podobnou situaci řešilo i gymnázium v Klášterci nad Ohří, Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem nebo Střední průmyslová škola ve Varnsdorfu.

Města ve Zlínském kraji přes léto opravují školské budovy

Města ve Zlínském kraji přes léto opravují objekty svých škol a školek. Mimo každoroční údržby a malování některé radnice naplánovaly i rozsáhlejší rekonstrukce, další pak investují do vybavení a modernizace tříd. Pozadu nezůstává ani zlínské hejtmanství, které o letních prázdninách ve školách, které zřizuje, proinvestuje téměř 200 milionů korun.

Vsetínská radnice minulý týden zahájila rekonstrukci funkcionalistické budovy Mateřské školy Kobzáňova, která je kulturní památkou. Oprava objektu postaveného v letech 1948 až 1950 podle návrhu architekta Ludvíka Hilgerta přijde asi na 14 milionů Kč bez DPH, pět milionů město získalo z evropských fondů. Po rekonstrukci se navíc kapacita mateřinky navýší zhruba o 50 míst.

Nová bude školní kuchyně, plynové kotle, rozvody vody, elektřiny i kanalizace. Opravena budou okna i fasáda, práce potrvají rok. "Hlavním cílem projektu je integrace zdravotně znevýhodněných dětí mezi děti zdravé. Děti i personál se dále dočkají i modernizace hygienického zařízení," uvedla starostka Iveta Táborská.

Po dobu oprav bude školka fungovat v náhradních prostorách. Stavbaři v létě pracují i v objektech nejstarší vsetínské základní školy na Trávníkách, kde žáky v září budou čekat kompletně vyměněná okna a zateplená fasáda. Náklady dosahují ke 13 milionům korun. Menší opravy město naplánovalo například i v mateřských školách na Sychrově, v Rokytnici i na Ohradě.

Dělníci v létě celkem ve čtyřech školách vystřídali žáky také ve Valašském Meziříčí. Město do oprav investuje celkem 5,3 milionu korun. V Mateřské škole Seifertova například opraví elektroinstalaci, vymění okna, dveře i osvětlení. Přemístěna ze sklepa do prvního patra bude povodněmi ohrožovaná plynová kotelna v mateřince v části Poličná, sociální zařízení opravují stavbaři v základních školách Křižná a Šafaříkova.

Novou mateřskou školu, kde od září najdou útočiště nejen potomci zaměstnanců nemocnice, připravuje kroměřížská radnice. Upravuje prostory v budově bývalé oční školy, která se nachází hned naproti městské školky v Gorkého ulici. Do konce srpna by mělo být vše přichystáno pro přijetí prvních dětí, v objektu vznikne místo pro dalších 50 dětí.

Nové počítače, dataprojektory a další techniku budou moci při výuce cizích jazyků a informatiky od školního roku 2011/2012 využívat žáci otrokovických základních škol. "Celkem šest tříd, každá s kapacitou 24 míst, bude vybaveno moderními informačními technologiemi, které splňují požadavky na výuku těchto předmětů," sdělil starosta Jaroslav Budek. Téměř pět milionů korun město získalo z evropských fondů, více než milion Kč dá ze svého rozpočtu.

Zlínský kraj letos během letních prázdnin investuje do oprav a modernizace svých škol téměř 197,5 milionu korun. Část peněz, 66,8 milionu korun, získal z fondů EU, zbytek uhradí ze svého rozpočtu. Cílem je především úspora energií a provozních nákladů. Letos je největší akcí oprava Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně, která vyjde na 43,3 milionu Kč. Celkem během prázdnin kraj investuje do více než desítky škol.

Některé středočeské školy se přes léto proměnily ve staveniště

Některé středočeské školy se přes léto proměnily ve staveniště. Tak jako v minulých letech využily prázdninových dní k opravám oken, střech a poškozených fasád, které by během školního roku byly obtížně proveditelné. Čilý stavební ruch v těchto dnech panuje v řadě základních, středních i mateřských škol.

Velkou investiční akcí je například zateplení 7. základní školy v Kolíně, které je nyní v plném proudu a má skončit až v polovině října. Celkové náklady jsou podle místostarosty Jana Pospíšila odhadovány na 20 milionů korun.

"V současnosti se zatepluje i vedlejší mateřská školka, je to spojeno i s jejím rozšířením. Její kapacita se tím zvýší asi o osm míst," uvedl Pospíšil. Radnice kromě toho opravuje i školní jídelnu v Sendražicích, v dalších školách se pak stejně jako každé léto provádí běžná údržba.

V Kladně letos opravují střechu historické budovy gymnázia, náklady se odhadují na šest milionů korun. "Plánovali jsme to dlouhodobě vzhledem k tomu, že se tam objevila dřevomorka v trámech," uvedl primátorův náměstek Miroslav Bernášek. Podle něj se připravuje také výměna oken v budově základní školy v Moskevské ulici a dokončuje se výstavba nové mateřské školy ve čtvrti Dubí.

Novou střechu získá také ZŠ na Wagnerově náměstí v Berouně. "Střecha byla v havarijním stavu. Bylo nutné vyměnit části některých nosných krovů. Oprava zahrnuje i výměnu krytiny a opravu komínů," uvedla vedoucí odboru městských investic Iva Kermesová. Náklady se odhadují na šest milionů korun.

Berounští také opravují za 1,5 milionu Kč střechu v Mateřské škole Pod Homolkou, Základní škola Na Závodí zase bude mít nová okna. I v Berouně letos bude otevřena nová mateřská škola pro 50 dětí. Město ji buduje v prostorách Komunitního centra.

Čilý ruch panuje také ve školách v Rakovníku, kde investují do prázdninových oprav školních zařízení zhruba 1,8 milionu korun. Mluvčí radnice Jan Polák sdělil, že nejvyšší investicí je výměna písku na hřištích u mateřských škol a jeslí, za kterou město zaplatí zhruba 300.000 Kč. Kromě toho se v základní umělecké škole opravuje osvětlení, budova jeslí zase bude mít novou střešní krytinu. "Mimo to se dělají i další běžné opravy," dodal Polák.

Obnovou prochází i řada středních škol, které zřizuje kraj. Střední odborné učiliště v Liběchově na Mělnicku se například dočkalo opravy střechy, která už byla v havarijním stavu. Studenti z učilišť a odborných škol v Berouně-Hlinkách a Mladé Boleslavi budou mít po prázdninách nové sociální zařízení.

Kraj letos vynaložil na prázdninové opravy svých škol 15 milionů Kč z kapitoly školství a dalších 17 milionů z příjmů z pronájmu. Loni to bylo deset, respektive 13 milionů Kč. "Většina akcí se uskuteční, pokud možno, během letních prázdnin, ale vždy to není pravidlem. Záleží na řediteli školy, kdy se rozhodne opravy realizovat," poznamenala Markéta Vítková z krajského úřadu.

Řada moravskoslezských škol se o prázdninách opravuje

Řada středních, základních i mateřských škol v Moravskoslezském kraji bude po prázdninách vypadat úplně jinak, než když je žáci na konci června opouštěli. Města i kraj totiž jako každý rok využívají prázdnin k opravám škol a jejich modernizaci. Na rekonstrukce škol jdou letos v kraji desítky milionů korun.

Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková informovala, že Moravskoslezský kraj investuje o prázdninách do nejrůznějších stavebních prací v 67 školách, které zřizuje, více než 156 milionů korun. Další opravy a úpravy financují jednotlivé školy ze svých rozpočtů.

"Školní budovy se zateplují, vyměňují se tam okna, rekonstruují se střechy, sociální zařízení, vyměňuje elektroinstalace nebo upravují školní jídelny. Namátkou se to týká Obchodní akademie v Ostravě-Mariánských Horách, Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu nebo Střední školy automobilní v Krnově," řekla Vlčková.

Mluvčí centrálního ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková uvedla, že opravy a investice v mateřských a základních školách obvodu budou letos stát přibližně 56 milionů korun. Více než 14 milionů korun bude například stát rekonstrukce Mateřské školy Hornická.

"Investiční akce tam zahrnuje zateplení fasády a střechy, výměnu oken a instalaci chybějící vzduchotechniky do kuchyně," informoval místostarosta obvodu Dalibor Mouka (Ostravak). Rekonstruuje se i zahrada, kde vzniknou dvě samostatná hřiště s průlezkami a pískovišti, plocha pro míčové hry s basketbalovým košem a kopec se skluzavkami. Na dětském dopravním hřišti v areálu školky bude místo betonového jednosměrného okruhu dvousměrný s živičným povrchem.

Tajemnice obvodu Kateřina Huvarová uvedla, že dále se například v Mateřské škole Křižíkova vyměňují všechny záchody, umyvadla, baterie, keramické obklady a dlažba. V Mateřské škole Špálova se vyměňují okna a zatepluje fasáda, v Základní škole Gebauerova se opravuje střecha.

V obvodě také tento týden začala modernizace 42 učeben, na kterou získala radnice ve dvou projektech více než 14 milionů korun od Evropské unie. "Učebny budou vybaveny například audiovizuální technikou nebo získají nové informační technologie. Ve vybraných třídách budou multimediální katedry, interaktivní tabule s výukovým softwarem, dataprojektory, počítače. V učebnách fyziky a chemie budou nové laboratorní stoly s dřezy, mycími deskami, v jazykových učebných zase audio a video zařízení," uvedl v tiskové zprávě místostarosta Tomáš Kuřec.

Karviná letos podle primátora Tomáše Hanzla investuje do oprav škol o prázdninách více než šest milionů korun. "Na osmi základních a pěti mateřských školách ještě práce běží, některé ukončíme v příštím týdnu, některé až na konci srpna. Například elektroinstalace se mění v polské základní škole, na Základní škole Mendelova se opravuje starší tělocvična," uvedl Hanzel.

Dodal, že Karviná v posledních čtyřech letech postupně zmodernizovala většinu budov škol a sportoviště u nich. "Největší investice byly za více než 130 milionů v roce 2009," uvedl karvinský primátor.

V Novém Jičíně se o prázdninách oprav či úprav dočkaly čtyři základní a tři mateřské školy a také Středisko volného času Fokus, kde se například měnil kotel ústředního topení. Novojičínská mluvčí Marie Machková informovala, že například v Základní škole Jubilejní se opravovala elektroinstalace a sociální zařízení, v Základní škole Komenského 66 se malovaly učebny.

Školy se opravují také v Krnově na Bruntálsku. "Co se týká mateřských škol, tak asi největší o prázdninách zahájenou akcí je revitalizace zeleně a zahrady Mateřské školy Gorkého za pět milionů korun," uvedl v tiskové zprávě Vlastimil Štverák z odboru školství, kultury a sportu. Informoval, že začala například také rekonstrukce dvora základní školy na Dvořákově okruhu. "Ten do konce prázdnin projde zásadní proměnou, když bude vydlážděn barevnou zámkovou dlažbou, která dvůr opticky rozdělí na několik zón - pochůznou, pro vjezd a výjezd aut zajišťujících zásobování, a na hrací zónu, kde budou skákací panáky, velká šachovnice či šlapadla. Dále zde pod pergolami vzniknou dvě venkovní třídy," uvedl Štverák.

Karlovarský kraj i města přes prázdniny investují do oprav škol

Některé městské i krajské školy v Karlovarském kraji se o prázdninách dočkaly rekonstrukce. Karlovy Vary opravují pět škol, Cheb čtyři, v Sokolově se po investicích do škol v minulých letech soustředí na rekonstrukci bazénu v 6. základní škole. Akce za desítky milionů korun ale připravil i kraj, který zřizuje většínu středních škol.

V Karlových Varech se o prázdninách nastěhovali zedníci a další řemeslníci hned do pěti z celkového počtu deseti základních škol, jejichž zřizovatelem je město. Na opravy budov vynaloží přibližně 50 milionů korun. Pracuje se v Základních školách v Tuhnicích, Drahovicích, Rybářích, na Růžovém vrchu a sídlišti Čankovská. Oravy skončí do zahájení školního roku, jen zateplování fasády v ZŠ Konečná na sídlišti Čankovská bude pokračovat ještě v září, oznámil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Investice v pěti základních školách se týkají například modernizace kuchyně a školní jídelny v ZŠ J. A. Komenského v Drahovicích, kde jsou úpravy nutné kvůli hygienickým normám. Vše to přijde zhruba na 7,6 milionu korun. ZŠ Poštovní v Tuhnicích bude mít nová sociálních zařízení a střechu, zakázka tam přijde na 5,7 milionu korun. Největší proměnou prochází ZŠ Konečná, kde stavební úpravy zaměřené na úspory energie, ať už výměna oken nebo zateplení, přijde na zhruba 27 milionů korun.

Karlovy Vary původně předpokládaly, že opravy a rekonstrukce v pěti školách budou zhruba za 75 milionů korun. Tato suma vycházela z připravených návrhů, ale díky otevřeným tendrům se podařilo snížit původně rozpočtovanou částku o více než 30 procent. Nejvíce pak u ZŠ Konečná, kde je vysoutěžená cena 27 milionů korun dokonce téměř o 55 procent nižší než rozpočet zpracovaný projektantem. Výrazné úspory se ovšem na kvalitě staveb v žádném případě neprojeví, podotkl primátor Petr Kulhánek (KOA).

V Chebu v areálu mateřské školy v ulici 26. dubna dokončili porevizní opravy elektroinstalace za 545.000 korun, hotovo má být 1. srpna. Opravují se tam také dva malé nákladní výtahy na dopravu jídel. Mateřská škola v ulici Osvobození má v plánu rekonstrukci spojovací chodby za 1,5 milionu korun.

V chebské 4. základní škole se dokončuje výměna oken, podobně jako na 6. základní škole v ulici Obětí nacismu. "Akce se týká dvou pater za 830.000 korun s koncem prací do 20. srpna. Pracuje se zde i na odstranění havarijního stavu podhledu při vstupu do šaten u tělocvičny za 150.000 korun," doplnila mluvčí radnice Martina Kuželová.

Sokolov letos investuje do 6. základní školy, kde se bude kompletně rekonstruovat bazén. Pracovat se začne v pondělí a náklady mají být kolem deseti milionů korun, řekl místostarosta Karel Jakobec. Drobné opravy se dělají i v dalších školách, ale jen z investičních prostředků škol.

Karlovarský kraj letos využije dotace z Operačního programu Životní prostředí při zateplení ISŠTE Sokolov, ISŠ Cheb a Gymnázia Ostrov. Celkem bude zateplení tří škol stát téměř 22 milionů korun. Práce za 65 milionů se odvedou přes prázdniny i na stavbě nových budov ISŠTE Sokolov.

Gymnázium v Chebu začalo před prázdninami se stavbou jazykového a komunikačního centra za pět milionů Kč, na které získala škola dotace z přeshraničního programu Cíl3.

Z finančních prostředků Karlovarského kraje se bude dělat rekonstrukce Obchodní akademie, vyšší odborné školy cestovního ruchu a jazykové školy Karlovy Vary. Rekonstrukce fasády, kompletní výměna oken a dveří a rekonstrukci střechy bude stát téměř 19 milionů korun.

Za více než sedm milionů korun se bude dělat rekonstrukce výtahů v Domově mládeže a školní jídelně Mariánské Lázně, zhruba 1,4 milionu korun dá kraj na stavební úpravy objektu Dětského domova v Aši, 2,2 milionu korun pak na odvlhčení budovy Dětského domova v Mariánských Lázních.

Opravy v řádech statisíců se budou provádět i na budově domova mládeže Střední odborné školy stavební v Karlových Varech a bude pokračovat výměna oken v Domově mládeže a školní jídelně ve Varech.

Žáky na Vysočině čekají po prázdninách hezčí učebny i tělocvičny

Žáky základních i středních škol na Vysočině čekají po letních prázdninách hezčí učebny, opravené jídelny a tělocvičny. Podle informací oslovených radnic stojí opravy školních budov větší města v kraji pravidelně miliony korun ročně. Mimořádnou novinku přichystala pro školáky radnice v Telči. Díky právě dokončené dostavbě za 128 milionů korun, kterou dotovala unie, přibyly tamní škole nové učebny a sportovní hala.

Nové prostory telčské základní školy v Hradecké ulici se poprvé otevřou příští pátek. V sobotu bude den otevřených dveří pro veřejnost. Do základní školy, jejíž součástí je také škola praktická, chodí přes 600 žáků. Kvůli nedostatku místa se děti musely učit i ve třídách v sousedním gymnáziu a ve staré přístavbě, chybělo dostatečné místo pro tělocvik.

Město Jihlava letos dá za opravy svých deseti základních škol a speciální školy přes pět milionů. "Další opravy provádějí školy v rámci svých rozpočtů," doplnil mluvčí radnice Radek Tulis. Přes léto bylo ve školních budovách někdy dost rušno. Například v ZŠ Rošického se mění okna a budova se zatepluje, opravuje se také kotelna. Základní škola Seifertova bude mít v novém školním roce třeba opraveny podlahy v kuchyni.

V Třebíči, druhém největším městě Vysočiny, dá letos radnice za opravy osmi základních škol 4,9 milionu Kč. Další čtyři miliony plynou na investice ve školách. Oprav se provádí celá řada, s náklady v desítkách a stovkách tisíc Kč. "Opravy jsou letos podobné jako v jiných letech, tedy například výměny stupaček a svítidel, výměny PVC na podlahách a podobně," přiblížil mluvčí radnice Ivan Přibík.

O prázdninách se v třebíčských školách dělají i větší investiční akce. Například u krytého bazénu ZŠ Bartuškova se za více než tři čtvrtě milionu Kč obnovuje vzduchotechnika. V ZŠ Horka-Domky přibude vnitřní bezpečnostní kamerový systém za 240.000 Kč. V ZŠ Benešova se modernizuje učebna chemie a u ZŠ Týnská venkovní terasa.

Opravy finišují rovněž v pěti základních školách, které provozuje město Havlíčkův Brod. Týkají se třeba osvětlení ve třídách, podlah, oken a omítek. V některých školách se provádějí i náročnější stavební práce za miliony korun. Oprava půdního stropu v ZŠ Štáflova, který je kvůli napadení houbou v havarijním stavu, bude stát přes dva miliony. Ve stejné škole se také za 4,5 milionu Kč modernizuje tělocvična.

Stavbaři vystřídali o prázdninách mládež rovněž v budovách středních škol, které zřizuje kraj. Do září by měla být hotova převážná většina z letos plánovaných pěti desítek oprav a investic celkem za 150 milionů Kč. Mezi ně patří i oprava haly ve Střední škole technické Jihlava a přestavba a rozšíření kuchyně Hotelové školy Třebíč. Kraj zřizuje 88 škol a školských zařízení.

Mnoho škol v Pardubickém kraji podstupuje o prázdninách opravy

Všechna velká města v Pardubickém kraji využila letních prázdnin k opravám a údržbě školních budov. Řemeslníci nastoupili do mateřských a základních škol, rozsáhlé úpravy naplánoval také Pardubický kraj pro část svých středních škol a školských zařízení. Kromě toho některé budovy podstupují zateplení a další opatření ke snížení ztrát energie, práce na nich začaly už před prázdninami a někde budou pokračovat i po nich.

Pardubice v létě za tři miliony korun modernizují kotelnu a rozvody vytápění na Základní škole Svítkov, opravují kanalizaci v Mateřské škole Gorkého, strojovnu vytápění v družině Základní školy Ohrazenice nebo za 250.000 korun rozšiřují kapacitu Mateřské školy Dražkovice. "Vše z rozpočtu města," uvedl mluvčí magistrátu Ondřej Tušl.

Nejnákladnějšími prázdninovými opravami v Chrudimi jsou kompletní výměna oken v Základní škole Dr. Malíka za 2,8 milionu korun a oprava vychýlených panelů z obvodových zdí Mateřské školy Strojařů za 930.000 korun.

Svitavská radnice naplánovala na léto změnu vytápění z elektřiny na plyn ve dvou mateřských školách nebo rekonstrukce podlah dvou školních budov. Různé opravy, údržbářské a malířské práce podstupují také téměř všechny školy v Ústí nad Orlicí, několik set tisíc korun bude stát výměna oken v Mateřské škole Černovír a úprava topného systému v Základní škole Třebovská.

Nejvíce peněz do prázdninových oprav vkládá Pardubický kraj, který zřizuje 56 středních škol s celkovou kapacitou kolem 32.000 míst. Rekonstrukcí prochází například jídelna v Gymnáziu Dašická v Pardubicích nebo laboratoře v pardubické chemické průmyslové škole. V Domově mládeže ve Vysokém Mýtě se přistavují a opravují šatny, v Odborném učilišti a Praktické škole v Žamberku vzniká bezbariérový výtah. "Celkové náklady dosáhnou asi 121 milionů korun," uvedla krajská radní pro školství Jana Pernicová.

Města a hradecký kraj zaplatí za opravy škol desítky milionů

Desítky milionů korun zaplatí města a Královéhradecký kraj za letošní prázdninové opravy školních budov. Například v Hradci Králové budou stát rekonstrukce škol zhruba 40 milionů korun, největší akcí je v krajském města oprava Základní školy Bezručova za 26 milionů korun.

Martin Černý z hradecké radnice uvedl, že ZŠ Bezručova do začátku školního roku získá nová okna, střechu a zateplení fasády. Stavbaři v Hradci Králové - Kuklenách také vybudovali betonovou základovou desku, na které by měla do poloviny září vyrůst budova montované stavby mateřské školy pro pět desítek dětí za zhruba deset milionů korun. Na mnoha hradeckých školách se provádějí menší opravy, například 2,8 milionu korun město zaplatí za opravy sociálních zařízení v Základní škole Štefánikova.

Do oprav školní budovy se pustili také stavbaři v Trutnově, kde se za 5,9 milionu korun opravuje Základní škola V Domcích. "Během prázdnin proběhne druhá, závěrečná etapa výměny výplní otvorů a doplnění meziokenních vložek, po které bude mít již celá škola nová okna, dveře a schodišťové sestavy," uvedla mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

V opravách a rekonstrukcích budov škol pokračuje během letních měsíců také Královéhradecký kraj. Například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hradební ulici v Hradci Králové dokončuje stavbu vzdělávacího centra pro strojaře. Stavba centra za 25 milionů korun, která začala loni v květnu, by měla být otevřena v září.

ZŠ ve Velkém Týnci bude zářit novotou, staví se i jinde v regionu

Budovu zářící novotou najdou v září žáci druhého stupně Základní školy ve Velkém Týnci na Olomoucku. V obci nyní finišuje rekonstrukce objektu, která spočívá v zateplení pláště a výměně oken, řekl starosta Petr Hanuška (KDU-ČSL). Stavebníci mají plné ruce práce i v dalších školních objektech v regionu. Například v ZŠ Hálkova v Olomouci vznikají nová sociální zařízení a v šumperské ZŠ 8. května dělníci provádějí generální opravu elektroinstalace ve dvou podlažích.

"Škola získá novou tvář a zvýší se její atraktivita. Šedivý brizolit nahradí zářivá žlutá fasáda. Díky opravě se ale sníží i náklady na energie až o jednu třetinu," uvedl Hanuška. Investice si vyžádá celkem šest milionů korun. Obec zaplatí 1,8 milionu, zbytek pokryje evropská dotace. Práce začaly v červnu a budou dokončeny do začátku školního roku.

Do budovy druhého stupně, která je stará zhruba 60 let, chodí 260 žáků. Její kapacita je naplněná ze zhruba 80 procent. "Zatímco mateřská škola praská ve švech a musíme děti odmítat, v základní škole je situace jiná. V souvislosti s velkou výstavbou jsme očekávali větší příliv školáků. Projevuje se i odliv dětí z okolních obcí," doplnil starosta.

Po několikaletém čekání se rekonstrukce dočkala i ZŠ Hálkova v Olomouci. "Ke stavu toalet měla už výhrady hygiena, měli jsme výjimku. Práce začaly v červnu, děti dostaly vysvědčení o týden dříve," uvedla ředitelka školy Božena Vítková. Práce budou hotovy do konce prázdnin. Náklady dosáhnou zhruba čtyř milionů korun.

Čilý stavební ruch panuje i v šumperské ZŠ 8. května. Generální oprava elektroinstalace ve dvou podlažích si vyžádá přes pět milionů korun. Jde o třetí etapu rekonstrukce čtyřpodlažní budovy, kolaudace bude nejpozději na konci srpna.

Do zateplování fasád škol se o prázdninách pustili i ve Šternberku. Náklady na zateplení ZŠ Dr. Hrubého jsou celkem 4,2 milionu korun, z toho polovinu uhradí evropská dotace. Zateplení ZUŠ přijde na 6,1 milionu korun. Dokončovací práce na obou budovách budou pokračovat v září, zahájení školního roku však nebude ohroženo.

Školy na jihu Moravy investují hlavně do zateplování a sportovišť

Především do zateplování budov a nových sportovišť investují letos přes prázdniny zřizovatelé škol na jihu Moravy. Města i Jihomoravský kraj vkládají do letních rekonstrukcí desítky milionů korun. Pracuje se nejen na opravách starých budov, ale i stavbě nových. V Brně-Žebětíně vzniká novostavba základní školy, v městské části Ořešín zase pomocí unikátní a rychlé stavební metody roste mateřská škola. Novou školku vybudovali také v části sportovní haly v Hrušovanech u Brna.

Největší investicí Jihomoravského kraje, který zřizuje většinu středních škol, je nová budova zahradnické školy v Rajhradě na Brněnsku. Provoz tam slavnostně zahájí v první školní den. Celkové náklady činí 85 milionů korun, sdělil mluvčí kraje Jiří Klement. Kraj také kvůli úsporám energie zateplí školu v Bezručově ulici v Blansku, střední školu a učiliště André Citroëna v Boskovicích nebo Střední průmyslovou školu chemickou v Brně.

Především do zateplování letos investuje také město Brno, uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Za topení tak v zimě ušetří například školy v Horní, Janouškově, Masarově, Milénově, Novoměstské a Heyrovského ulici. Rozpočty na jednotlivé stavby se pohybují od devíti do 50 milionů korun. Město letos poskytlo také zhruba 45 milionů na víceúčelovou tělocvičnu při ZŠ Čejkovická.

Nová školní tělocvična čeká na školáky v Rousínově na Vyškovsku. Stavba trvala kvůli komplikovanému shánění peněz několik let, dohromady stála 35 milionů korun. Hala umožní provozovat všechny sálové sporty. "Oponou lze tělocvičnu rozdělit na dvě poloviny, které je možné pak využívat nezávisle na sobě," řekl starosta František Havíř (KDU-ČSL). Po vyučování může v hale sportovat veřejnost.

Největší letošní investicí do základního školství v Brně je budování nové školy v Otevřené ulici v Žebětíně. Jen letos si projekt vyžádá 143 milionů korun. Žebětín budovu nutně potřebuje. Děti od prvních do pátých tříd se učí na třech různých místech ve čtvrti. Čtyři třídy sídlí na Křivánkově náměstí, tři v Kohoutovické ulici a další třída v katolickém domě, kam zároveň děti chodí do tělocvičny. Nová budova umožní výuku i sport na jednom místě.

Technickou zajímavostí je budování nové školky v Brně-Ořešíně. Zařízení v Drozdí ulici bude první takzvanou modulární školkou v Brně a přijde na necelých pět milionů korn. Budovu tvoří prefabrikované moduly podobné kontejnerům nebo vagonům, které umožňují rychlou práci.

"Rozhodně se nejedná o podřadné řešení stavby, ale plnohodnotnou náhradu za klasické drahé technologie. I když se pohybujeme ve zcela šibeničních termínech, tak pevně věřím, že školku pro naše děti otevřeme již od 1. září," uvedl starosta Ořešína Jan Levíček.

Ve školách na Plzeňsku se odstraňují havárie i se rekonstruuje

Plzeňský kraj se teď o prázdninách snaží odstranit závažné havárie hned na několika "svých" středních školách. Na záchranu šesti nejohroženějších zařízení vydá přes 16 milionů korun. U dalších škol poskytne peníze na rekonstrukce, výměny oken, výstavby učeben a modernizace. Stejně tak se přes léto v regionu rekonstruují a opravují desítky základních a mateřských škol, nejčastěji v nich řemeslníci mění okna a předělávají toalety.

"Rekonstrukce probíhá například na Střední škole Kralovice, kde byla zjištěna havárie střechy na svařovně v dílnách odborného výcviku. Střecha je prohnutá, stropy jsou porušené a hrozí jejich propadnutí," řekla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová. Oprava vyjde na 2,8 milionu Kč.

Ještě o 700.000 korun více si vyžádají práce v budově stříbrského gymnázia. V nevyhovujícím stavu je střecha, která musí být vyměněna. Stejný problém má i plzeňské gymnázium na Mikulášském náměstí, které na opravu potřebuje 1,8 milionu Kč.

Podle Jarošové se pracuje také v objektu rokycanského gymnázia, u něhož hrozilo uzavření celé provozovny kvůli havárii odpadů v kuchyni. Úplné uzavření tělocvičny kvůli propadnutí části podlahy napadené dřevomorkou také řeší Střední průmyslová škola dopravní v Plzni v Karlovarské ulici. Výměna podlahy bude stát 3,1 milionu Kč. Práce pokračují také v objektu Gymnázia L. Pika v Plzni, kde se za téměř dva miliony přes léto opraví obvodový plášť budovy, vymění okna a opraví balkony a římsy.

Lepší prostředí čeká po prázdninách i na žáky dalších středních škol, například klatovského gymnázia, kde se za šest milionů korun rekonstruuje sociální zařízení a všechny rozvody. Do 26. srpna bude dokončena revitalizace Domova mládeže ve Stříbře za více než tři miliony, o měsíc později, tedy do 30. září, by měly být hotovy speciální učebny v podkroví horažďovické střední školy. Nyní v půlce srpna by také ještě měla být zahájena výstavba víceúčelového objektu pro praktické vyučování žáků a celoživotní vzdělávání v řemeslných oborech při Střední škole Horní Bříza. Projekt je financován z evropského regionálního operačního programu. Podle Jarošové vydal vloni kraj do školních budov přes 85 milionů korun.

Stavební práce vrcholí i na desítkách základních škol po celém kraji. Jen v Plzni, která zřizuje 26 základních škol a dvě školní jídelny, bylo pro letošní rok na investice do ZŠ v rozpočtu města vyčleněno 14 milionů korun. Pracuje se na zhruba dvaceti z nich.

"Mezi tři nejvýznamnější akce patří nástavba pavilonů na 22. ZŠ ve výši 61 milionů Kč, která bude dokončena příští rok, dále rekonstrukce a rozšíření sportoviště a výstavba zázemí pro sport při 1. ZŠ s náklady zhruba 28 milionů Kč a také dokončením v roce 2012. Pak je to rekonstrukce víceúčelových hřišť při 31. ZŠ ve výši zhruba 11 milionů korun," uvedla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Na tyto projekty získalo město dotaci z regionálního operačního programu, samo doplatí jen 7,5 procenta z celkových nákladů. Do lavic 26 škol v září usedne přes 11.500 žáků.

Řemeslníci toto léto pracují už tradičně i ve školách v menších městech. Tam se nejčastěji rekonstruují toalety, zatepluje a mění okna. Dělají se ale i další úpravy, například obec Dýšina na severním Plzeňsku buduje nové oddělení pro 21 předškoláků při své základní škole. "Školka kapacitně nevyhovuje, protože tu máme, stejně jako v celé republice, nárůst malých dětí. Kapacita je 54 dětí, 21 zájemců muselo vedení školky odmítnout, což je škoda. Pokud by si totiž našli cestu do jiné školky, tak už tam půjdou i do školy a obec by o tyto děti přicházela," uvedl například starosta Dýšiny Jaroslav Štilip.

 
 
Reklama