Kompletní rekonstrukci podlahy na dřevěném stropě zvládnete i svépomocí
Při rekonstrukci podlah ve starých domech často narážíme nejen na omezenou nosnost stropních konstrukcí, ale také na nejasné složení původní podlahy. Výjimkou nejsou vrstvy z různých materiálů, které ani zdaleka neodpovídají technickým a funkčním požadavkům. Proto často nestačí vyměnit jen podlahovou krytinu, ale nezbyde nic jiného než přistoupit ke kompletní rekonstrukci celé podlahy.
Objevte způsob, jakým při troše zručnosti zvládnete rekonstrukci podlahy svépomocí, bez mokrých procesů a zbytečného zatížení.
Nová podlaha z vyrovnávacího podsypu a podlahových desek
Moderním řešením je suchá plovoucí podlaha složená z vyrovnávacího keramického podsypu z lehkého keramického kameniva Liapor a podlahových desek. Tento systém je oblíbený nejen kvůli své jednoduchosti, ale i kvůli velmi nízké hmotnosti a nulovému obsahu vody, což je zásadní výhoda zejména při rekonstrukcích starších objektů. Hodí se ale i pro novostavby, kde umožňuje velmi rychlou realizaci nové podlahy bez zbytečných technologických prodlev.
Podlahu zvládnete sami – rychle a bez složitých nástrojů
Jedním z důvodů, proč si mnoho kutilů oblíbilo tento systém, je jeho jednoduchost. Při správné přípravě lze novou podlahu v běžně velké místnosti položit během jednoho dne. Bez čekání na vyschnutí, bez nároků na drahou a složitou techniku. Podlahu je totiž možné prakticky okamžitě po dokončení používat.
Pár snadných kroků k nové podlaze:
1. Příprava podkladu
Začněte důkladným odstraněním všech původních vrstev podlahy. Povrch je potřeba vyčistit a utěsnit, aby nedocházelo k propadávání materiálu. U dřevěných stropů se neobejdete bez separační vrstvy z netkané geotextilie. Po obvodu místnosti umístěte dilatační pásky na výšku celé skladby podlahy.
2. Aplikace Liaporu
Na připravený podklad se nasype keramzit Liapor frakce 1–4 mm, který slouží k vyrovnání všech nerovností. Výška vrstvy by měla být minimálně 20 mm, ale lze ji přizpůsobit i vyšším požadavkům – běžně až do 120 mm.
Pozor: Podsyp se neukládá najednou po celé ploše místnosti. Pracuje se po jednotlivých pruzích – přibližně o 20 % širších, než jsou podlahové desky, kterými se budou překrývat.
3. Ruční vyrovnání a hutnění
Vyrovnání se provádí pouze ručně pomocí latí, hladítek a vodováhy. Pokud je zhutnění provedeno správně, nedochází k dodatečnému sedání podsypu.
Tip: Jednoduchý test můžete provést tak, že na zhutněný podsyp položíte kus podlahové desky, na kterou si opatrně stoupnete. Pokud je podsyp zhutněný správně, deska se ani nehne.
4. Pokládka podlahových desek
Na urovnaný a zhutněný keramzit se pokládají podlahové desky – například Knauf, Rigips, OSB, Cetris apod. Desky by měly mít minimální tloušťku 25 mm. Většina typů se navíc ještě spojuje pomocí vrutů a tmelení dle doporučení výrobce.

Podsyp z Liaporu připravujeme vždy v pruzích jen o cca 20 % širších než jsou podlahové desky a průběžně zaklápíme
5. Finální podlahová krytina
Na takto připravený podklad můžete položit jakoukoliv finální vrstvu – dlažbu, vinyl, laminát, koberec či jiný materiál podle vlastního vkusu.
Podívejte se na videonávod:
Kde keramzit koupit?
Lehké keramické kamenivo Liapor je dostupné ve specializovaných prodejnách i online. Nakoupit ho můžete přímo v e-shopu výrobce na obchod.liapor.cz, ve stavebninách DEK a dalších prodejních místech po celé ČR.

Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.