Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

SAUNA: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 2.

Víte, že u saunování pro někoho existuje i jeho čtvrtý i pátý rozměr? Které druhy dřeva jsou v saunách zákazníky nejčastěji preferovány a proč? Jak se světlo do sauny liší od běžného osvětlení? Jak se liší skla do sauny od těch běžných? Podívejte se na druhý díl našeho povídání o saunách.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Víte, že u saunování pro někoho existuje i jeho čtvrtý i pátý rozměr? Přesně tak nazývá odborník na dřevo, Jiří Bezouška, předseda představenstva firmy ARA – továrna na nábytek, vůni, která může doprovodit relaxaci po saunování a doporučuje zejména cedry a cypřiše.

Profesionál z oboru osvětlovací technika, Eugen Maletič ze společnosti Lightworks, vysvětluje, jak je to v saunách se světlem: „Musíme si uvědomit, že svoje okolí vnímáme zejména díky zraku. Jakým způsobem máme prostor osvětlen, tak ho i vnímáme a takovým způsobem také reagujeme na naše okolí. Pokud máme nevhodně osvětlený prostor, necítíme se v něm komfortně a nemůžeme relaxovat. V sauně je požadavek zejména na to, aby se člověk dokázal uvolnit, aby si odpočinul a aby regeneroval. Je tedy nutné, aby světlo tomuto požadavku vyhovovalo.

Přečtěte si také Sauna: Všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat – díl 1. Přečíst článek

V moderních saunách se používá mnohem více skla, než tomu bylo v minulosti a nemusí vždy jít jen o pouhé průhledy do okolí. Paní Andrea Stejskalová ze společnosti HELUZ IZOS, upozorňuje na možnost využití technologie digitálního tisku, který umožňuje aplikovat sklokeramické barvy, které jsou zakalené přímo do skla.

Tyto aplikace mohou vytvářet například názvy saun, různá upozornění, doplňkové motivy nebo originální grafiku podle návrhu architekta. Digitální tisk je trvanlivý, zdravotně nezávadný a ideální pro údržbu. Výběr správného typu skla nelze tedy omezit pouze na jeho fyzikální vlastnosti, protože skla umí svými estetickými možnostmi dotvořit design sauny samotné nebo celého interiéru,“ říká Andrea Stejskalová.

V tomto díle se dozvíte odpovědi i na tyto otázky:

Jaká specifika a vlastnosti dřeva jsou klíčové při výrobě saun?
Které druhy dřeva jsou zákazníky nejčastěji preferovány a proč?
Jaký je vliv certifikací a ekologických hledisek při výběru dodavatele dřeva pro saunovou výrobu?

Jaké jsou typy světelných zdrojů a technologií, které jsou pro sauny vhodné?
Jak se světlo do sauny liší od běžného osvětlení?
Mají saunová světla nějakou specifickou certifikaci?

Jak se liší skla do sauny od těch běžných?
Jaké jsou možné varianty saunových skel?
Čím je zajištěna jejich bezpečnost?

 
 
Reklama