Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jessica nabídne úvěry na rekonstrukce bytových domů už v září

Vlastníci bytových domů, kteří je chtějí rekonstruovat či modernizovat, budou zřejmě moci žádat o zvýhodněný dlouhodobý úvěr z programu Jessica od září. Řekl to ředitel SFRB Jiří Koliba.

Je to o měsíc dříve, než před časem uvedl v rozhovoru pro ČTK. O peníze z programu Jessica mohou žádat vlastníci domů ve městech se schváleným integrovaným plánem rozvoje.

Nyní se čeká, jak dopadne veřejná zakázka za 193 milionů korun na správce Fondu rozvoje měst, který bude program Jessica následujících 30 let administrovat. SFRB ji vyhlásil dnes, nabídky přijímá do 23. dubna. "Smlouvu bychom s vítězem uzavřeli v srpnu. Program by tak mohl být otevřený už v září letošního roku. Podmínky EU nám stanoví, že první smlouvu o úvěru musíme uzavřít nejpozději do konce letošního roku," řekl Koliba.

SFRB zároveň zveřejnil podmínky pro získání úvěru. Peníze z Integrovaného operačního programu mohou prostřednictvím programu Jessica využít na obnovu bytových domů všichni vlastníci, jejichž nemovitost leží ve městě se schváleným Integrovaným plánem rozvoje měst. Nezáleží na právní povaze vlastnictví, na zvýhodněné úvěry tak dosáhnou jak fyzické osoby, tak například i obce, společenství vlastníků jednotek či bytová družstva.

Maximální výše úvěru pro jeden projekt je 50 milionů korun, jeden příjemce může získat úvěry za maximálně 120 milionů korun. Účelový úvěr pokryje až 75 procent, zbylých 25 procent bude činit spoluúčast žadatele. Úroková sazba bude fixována po celou dobu splácení, pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti do deseti let bude činit jedno procento, pro deseti až dvacetileté splácení bude úrok dvě procenta a u úvěrů s dobou splatnosti mezi 20 až 30 lety úrok vzroste na tři procenta.

Příjemce úvěru za něj bude muset ručit, například zástavou na nemovitostech či pravidelných příjmech, bianko směnkou nebo ručitelským závazkem. Stoprocentní zodpovědnost za návratnost peněz bude mít Fond rozvoje měst, respektive jeho správce. Splácet bude příjemce úvěru měsíčně, splátky jistiny půjde odložit až o dva roky.

Pro pilotní projekt programu Jessica je připraveno 609,9 milionu korun, které musí být vyčerpány do konce roku 2015. V následujícím dotačním období 2014 až 2020 by program mohl mít k dispozici až dvě miliardy korun ročně.

 
 
Reklama