Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 18.3.2013 do 15.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.4.2013

V současné době nemáme dostatek údajů o skutečné energetické spotřebě systémů vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). Evropský projekt iSERV má za cíl vytvořit podrobnou databázi s údaji o spotřebě energie evropských systémů HVAC a jejich komponentů. Na základě porovnání dat budou určeny možnosti úspor energie, které budou volně k dispozici.

14.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Neznamená to, že by studenti a pedagogové Vyšší odborné školy ve Volyni byli pasivní. Naopak – vedení známé instituce otevírá nový akreditovaný vzdělávací program s názvem Nízkoenergetické a pasivní objekty a rozšiřuje prostory pro vzdělávání i praxi. Informoval o tom zástupce ředitele školy Ing. Petr Červený.

10.4.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

8.4.2013
Ing. Linda Veselá, Ing. Jaroslav Synek, Útvar technologií a materiálů, Metrostav a Katedra technologie staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Je tomu již rok a půl, co byla zveřejněna technická normalizační informace TNI 74 6077 – Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování. Co ustanovení nové TNI znamená při uplatňování požadavků na přesnost zabudování do hrubých konstrukcí, do kterých jsou okna a dveře osazovány? Jaký je dopad pro výrobce, dodavatele staveb a konečné zákazníky? Pohled očima kontroly kvality.

5.4.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Tradičně se v jihočeském městečku Volyně sešli nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. 17. ročník dvoudenního semináře (27. až 28. 3.) Dřevostavby 2013 přinesl celou řadu zajímavých událostí a přednášek.

3.4.2013
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Vysoká únosnost vápenopískových zdí umožňuje konstruovat štíhlé nosné stěny. Tím ušetříte 5–7 % obestavěného prostoru a tím také tolik investičních nákladů. Kalksandstein má nosné stěny již od 115 mm vč. integrovaných elektroinstalačních kanálů. Naprosto přesné rovinné stěny umožňují provádění tenkovrstvých omítek a tím získáte další prostor 1–2 % podlahové plochy.

2.4.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).

31.3.2013
Ing. Marie Bačáková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

28.3.2013
ENBRA, a.s.

Společnost Rotex letos představila inovovanou řadu svých zásobníků na ohřev teplé vody HybridCube a SaniCube. Zásobníky s inovovaným designem mají lepší izolační schopnost a díky využití stratifikačního potrubí dochází k výhodnějšímu rozvrstvení teplot v zásobníku během jeho nabíjení. Společnost vylepšila také kompaktní tepelné čerpadlo Rotex HPSU kompakt.

26.3.2013
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla

Přední rakouský výrobce tepelných čerpadel OCHSNER představil unikátní tepelné čerpadlo EUROPA 323 DK-EW se zemním kolektorem a integrovaným zásobníkem. Tento systém je velmi dobrým řešením zejména pro nízkoenergetické domy. Nový model EUROPA 323 DK-EW získává teplo ze země pomocí zemního kolektoru technologií přímého vypařování.

25.3.2013
Ing. Miroslav Zapletal, Ing. Petr Sláčík, Zkušebna stavebně truhlářských výrobků, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Příspěvek se zabývá klasifikací a klasifikačními třídami zkoušených vlastností oken a vchodových dveří z hlediska využitelnosti pro použití v praxi. Tyto klasifikační třídy jsou velmi důležité pro využití dosažených funkčních vlastností otvorových výplní pro použití výrobků v ČR.

22.3.2013
Wienerberger s.r.o.

Stavíte? Plánujete stavbu rodinného domu? Dům postavený z cihel Porotherm vyhoví i nejnáročnějším standardům nízkoenergetického bydlení. Neváhejte a využijte aktuální slevové akce společnosti Wienerberger cihlářský průmysl!

21.3.2013
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu

U pasivních domů vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu spotřeby energie. Při takto nízké potřebě je vhodné používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, z biomasy nebo ze země.

20.3.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Akademie zateplování se letos bude věnovat novinkám v legislativě, programu Nová zelená úsporám, efektivitě zateplení a jako každoročně novinkám v navrhování a provádění zateplení. 3. ročník Akademie zateplování se uskuteční: 26. března v Hradci Králové, 4. dubna v Českých Budějovicích, 9. dubna v Ostravě, 11. dubna v Brně a 16. dubna v Praze.

19.3.2013
Ing. Jan Pejter, ENVIROS, s. r. o.

Implementace směrnice EU o energetické náročnosti v budovách (EPBD) se netýká jen ČR, ale všech členských států EU. Jak si tuto směrnici vykládají a nakonec i realizují vybrané státy v EU vzhledem ke značné volnosti samotné realizace směrnice EPBD?

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

18.3.2013
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Dvořák, Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová

Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama