Dnes byla vyhlášena výzva programu Nová zelená úsporám 2013 pro rodinné domy. Na výzvu je alokována 1 mld. Kč. Příjem žádostí bude spuštěn v srpnu 2013. Podrobnosti o míře podpory a kritériích přidělení dotace naleznete v článku.
Bouřlivé a často nekvalifikované diskuse věnované tomu, zda zpřísnění stavebněenergetických předpisů jsou správná, bývají doprovázeny výpočty dokazujícími – často tendenčně – co je potřeba. Příspěvek připomíná problém vypovídací schopnosti stavebněenergetických výpočtů, zejména v kombinaci s finančními souvislostmi, a využívá k tomu automatizovaného výpočtu energetické náročnosti velkého vzorku budov. Diskutuje zvýšení investiční náročnosti nízkoenergetických řešení.
K postupnému využití potenciálu zelených střech přispívají především nové materiály. Příkladem je zapojení minerální vlny Knauf Insulation. Hlavní výhodou nového způsobu je především překonání problému s údržbou. Patentovaný materiál dokáže oproti tradičním řešením zelených střech zadržet mnohem více vody a tím pádem vegetace vystačí s méně častějším zavlažováním.
Problematika hodnocení efektivnosti investic je obecně (nejen pro podniky) mimořádně důležitá. Proces návrhu a realizace projektu pro tepelná čerpadla obsahuje již v samém počátku ekonomickou technickou analýzu možnosti instalace tepelného čerpadla zpracovávanou odborníky ze společnosti AC Heating na základě informací od zákazníka. Závěry slouží jako podklad pro další komunikaci a doporučení pro další postup.
Až do konce června 2013 můžete využít akčních cen rodinných domů Classic Line z nabídky Dům jedním tahem. Za zlomek ceny nyní také získáte základovou desku na tepelně izolačním podsypu z Liaporu. Všechny domy z nabídky si můžete nechat postavit v několika fázích dokončení: hrubá stavba (hotová za 5 dnů), dům k dokončení (hotový do 2 měsíců) nebo dům na klíč (hotový do 6 měsíců).
Samozřejmě, že společenským cílem je, aby nízkoenergetické budovy byly efektivní. Tento cíl však nemůže mít pouze proklamativní charakter, ale musí být podložen korektními výsledky potvrzujícími, že investiční záměr bude reálně generovat ekonomický efekt v podobě zisku resp. kladného toku hotovosti (cash flow) pro investora či uživatele za posuzované období.
Předpokladem úsporného provozu je nejen správná volba kondenzačního kotle, ale i správné zapojení, regulace, případně dálkový dohled. Výsledkem jsou 25-40 % úspory paliva oproti klasickým kotlům. Článek nabízí příklady zapojení kotlů Geminox THRs vycházející z typických požadavků zákazníků a zkušeností z provedených instalací.
Blížící se vyhlášení podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám rozproudil mnoho debat ohledně zateplování. Odborníci často diskutují o kvalitě zateplovacího systému. Ať už jsou argumenty jakékoli, jejich poznatky lze shrnout do tří základních bodů neboli oblastí, ve kterých majitelé nebo investoři nejčastěji chybují.
Slovinská architektonická kancelář Protim Ržišnik Perc obdržela na Dni energetiků v Portoroži cenu časopisu Finance za nejlepší energeticky úspornou stavbu roku 2012. Slovinský distributor řídicího systému Domat, firma Kovintrade, zajišťoval montáž a programování řídicího systému založeného na procesních stanicích MiniPLC.
Navrhněte dvoupatrový, nepodsklepený rodinný dům s nulovou spotřebou, který bude energeticky efektivní, postavený z ekologického a úsporného materiálu Ytong a esteticky dokonalý. Takové bylo zadání společnosti Xella, předního výrobce kvalitních stavebních materiálů, pro architekty z regionu Střední Evropy.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov je nově vzniklý interdisciplinární výzkumný ústav ČVUT v Praze zaměřený na energeticky efektivní budovy se zdravým vnitřním prostředím, které jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí. Hlavním cílem založení Centra je vývoj technologií pro snížení energetické náročnosti a zefektivnění využívání přírodních zdrojů při nové výstavbě i rekonstrukcích stávajících staveb.
Stavební řešení, technická zařízení, vzduchotěsnost nízkoenergetických a pasivních domů postupují rychlým vývojem. Nově jsou také diskutovány domy energeticky nulové a nezávislé. Proto kolektiv odborníků v čele s Janem Tywoniakem sestavil publikaci, která se této problematice velmi podrobně věnuje. Publikace je v prodeji již od roku 2012.
Na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách právě probíhá konference Tepelná ochrana budov 2013. Konference je zaměřena na podmínky a požadavky vyplývající z nových právních a technických předpisů v oblasti tepelné ochrany budov. Odbornými garanty konference jsou prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., (TSÚS n.o.) a Ing. Jiří Šála, CSc., (ŠÁLA-MODI).
Máte rádi chytré inovace, které šetří energii nebo ji vyrábějí z obnovitelných zdrojů? Využíváte je doma nebo v práci? Recyklujete v obci odpadní energii? Šíříte osvětu mezi mládež? Nebo jste si zateplili dům či zrealizovali jiné úpravy, které vedou k úsporám energií a peněz? Pak je E.ON Energy Globe Award ČR ta pravá soutěž pro vás. Vítězné projekty jednotlivých kategorií získají hodnotné ceny do partnerů soutěže. Absolutní vítěz E.ON Energy Globe ČR 2013 navíc získá peněžní odměnu v hodnotě 300 000 Kč.