Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 1.9.2014 do 27.10.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.10.2014
Denisa Markovičová, redakce, Petr Brynda, design manager YIT Stavo s.r.o.

V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.

27.10.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Bullitt centre je administrativní budova v Seattle, WA/USA, rok dokončení 2013, která splňuje v ohledu navrhování, materiálů a provádění stavby všechna kritéria tzv. Living Building Challenge (LBC). LBC je mezinárodní trvale udržitelný program certifikace budov, který definuje nejprogresivnější v současnosti možná opatření trvalé udržitelnosti v stavebním prostředí a působí k rychlé změně rozdílu mezi současnými mezemi a konečným stavem, který hledáme.

23.10.2014
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.

23.10.2014
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Zelené domky začaly v Česku vyrůstat před třemi lety. Zájem o ně pokračuje i dnes. Své by o tom mohl vyprávět pan Petr Zapletal, který udává směr firmě Zelené domky.cz. Jen v letošním roce jich firma postaví bezmála dvacet a zájem neustále sílí. Za stavitelem dřevostaveb, který používá systémové skladby Knauf Insulation, jsme se zajeli podívat přímo do jedné z nich.

20.10.2014
Ing. arch. Marek Janatka, Ph.D., Katedra urbanismu a územního plánování Fakulta stavební ČVUT v Praze

Pražské stavební předpisy aktuálně představují diskutované a kontroverzní téma jak mezi odborníky, tak mezi veřejností. Jedná se o nové pojetí právního předpisu, do kterého jsou významnou měrou implementovány základní poznatky urbanistické teorie i praxe. V článku jsou shrnuty základní principy nového předpisu v oblasti územních požadavků. Doplněn je stručný komentář k některým ustanovením.

18.10.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Strojírenský veletrh na brněnském výstavišti patří vždy mezi hlavní události roku. Ani tentokrát nezklamal. Spolu s vývojem technologií a s ohledem na požadavky evropské směrnice o energetické účinnosti se postupně stává hlavním spojovacím článkem technických oborů.

18.10.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.

15.10.2014
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

Odborná porota mezinárodního veletrhu For Arch přidělila letos jednu z hlavních cen tepelnému čerpadlu od českého výrobce Master Therm. Tepelné čerpadlo vzduch–voda Easy Master Indoor Split (EM IS) reprezentuje originální dělenou (splitovou) konstrukci tepelného čerpadla pro vnitřní instalaci.

14.10.2014
DEKPROJEKT s.r.o.

V roce 2013 jsme spustili webový portál DEKSOFT a na něm naše první dvě webové aplikace, aplikaci ENERGETIKA pro posuzování energetické náročnosti budov a tvorbu PENB a aplikaci TEPELNÁ TECHNIKA 1D pro komplexní tepelnětechnické posuzování skladeb. V roce 2014 jsme DEKSOFT výrazně rozšířili. Využijte i náš zakázkový systém pro efektivní tvorbu nabídek a elektronické objednávky.

10.10.2014
AIR Partners s.r.o.

Zajištění požadovaných průtoků výplněmi otvorů (například mikroventilací či jinými štěrbinami) není možné. Již dnes se objevují případy, kdy stavební úřad objekt nezkolaudoval kvůli chybějícímu větrání.

7.10.2014
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce, Ing. Petr Dusil, Domy Atrea

Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.

29.9.2014
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss

O změně ve využívání energie pro bydlení, Energiewende (orig. něm. název) – a přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE) je rozhodnuto. Do roku 2020 bude stavební technologie pro energeticky nulové novostavby uzákoněna. Celková energetická účinnost nových budov musí být vylepšena o 25 % dokonce již od roku 2016.

16.9.2014
ALPHATEC comfort systems s.r.o.

Plocha podlahového vytápění nerozhoduje pouze o Vašem pocitu tepelné pohody, ale i nákladech na vytápění. Při použití podlahového vytápění Roth Originální Tacker® systém Vám stačí k dosažení komfortu o cca 2-3 ˚C nižší teplota vzduchu než při klasickém vytápění otopnými tělesy. To znamená úsporu v porovnání s radiátory o cca 10 %.

11.9.2014
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Přední výrobci z oblasti stavebnictví každoročně představují novinky a trendy ze svého oboru. Společnost HELUZ chce ukázat vývoj svých vlastních cihel za posledních dvacet let. Na stánku bude v sobotu 20. září od 11 hodin přítomna oštěpařka a světová rekordmanka Bára Špotáková, která si pro svůj rodinný dům vybrala právě cihly HELUZ Family 2in1.

2.9.2014
Deceuninck, spol. s r.o.

Věděli jste, že kvalitním zaizolováním venkovních zdí můžete snížit energetické ztráty až o 20 %? Reálně tak snížíte spotřebu energií, ušetříte za vytápění a současně omezíte emise CO2. Pokud použijete k finálnímu dokončení fasády místo klasické omítky venkovní obklady, výrazně tak přispějete k lepším izolačním vlastnostem a navíc docílíte atraktivnějšího vzhledu stavby.

2.9.2014
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Dříve bylo zvykem omítat zdivo ručně, ale nástup techniky a moderních materiálů prakticky ruční nahazování postupně zcela vytěsnil. Strojní omítání je dnes úplně běžné. U zdění je to velmi podobné. Dokonce ještě mnohem větší námaha při zdění je dnes zcela nahrazena prací zdícího stroje a zdění se provádí strojně.

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama