Můžete navštívit celou virtuální vesničku Dům jedním tahem (DJT), kde si díky velmi věrohodným vizualizacím můžete udělat reálnou představu o tom, jak dům vypadá zvenku i zevnitř.
Pórobeton slaví 100 let, poprvé z něj byly tvárnice vyrobeny ve Švédsku v roce 1923. Dlouhou tradici má pórobeton i v České republice, v tehdejším Československu se začal vyrábět v roce 1974. Pórobeton je na zdejším trhu velmi oblíbený, všechny tvárnice vyrobené za necelých 50 let ve zdejších továrnách by zvládly spojit Zemi s Měsícem.
Rodinných domů jsou u nás podle Českého statistického úřadu více než dva miliony a podle společnosti Wienerberger se letos položí základy zhruba 17 tisíc dalších. Nároky na jejich energetickou hospodárnost se přitom neustále zvyšují, což investory i výrobce stavebnin vede ke hledání způsobů, jak maximálně využít tepelněizolační vlastnosti zdiva a jít tak s dobou, která vyžaduje nejen šetření energií, ale především ohleduplnost k životnímu prostředí.
Odborný V letech 2021–2022 realizoval tým odborníků z Dřevařského ústavu analýzu pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, která zjišťovala možnosti úspor energií, omezení negativních environmentálních dopadů, uhlíkové stopy a nákladů životního cyklu budov při využívání dřeva ve stavebnictví. Bylo provedeno porovnání emisí CO2 při výrobě posuzovaných stavebních materiálů vůči dalším tradičním stavebním materiálům. Analýzu přednesl na konferenci Dřevostavby ve Volyni.
Vyplatí se v současné době stavět rodinný dům? Loňský rok změnil mnohé. Svět se stal jiným, dražším ve všech ohledech. Narostly ceny energií, v důsledku toho stouply ceny zboží, materiálů i služeb. A úroky hypoték nezůstaly pozadu, jen základní úroková sazba dosáhla několikanásobku dřívějších hodnot. I přesto všechno se ale stavba domu stále vyplatí!
Beton je na stavbě nenahraditelný pro svou pevnost a odolnost. Ve spojení s prefabrikací přináší také nezanedbatelnou časovou úsporu. To platí i pro prefabrikovaná schodiště. Ta se vyrábí na míru každé stavbě podle projektové dokumentace. Na staveniště se pak převáží hotová, připravená k montáži. Instalace zabere obvykle pouhou 1 hodinu a prakticky hned po jejím dokončení můžete schodiště plně využívat. Jaké jsou další výhody?
Do jihočeského města Volyně se vrátila po delší pauze tradiční konference Dřevostavby. Tentokrát v rámci norsko-české spolupráce. Areál VOŠ a SPŠ zaplnili zájemci o perspektivní stavební systém budoucnosti, o ekologickou a úspornou výstavbu. Přinášíme několik zajímavých momentů z konference a krátký rozhovor s ředitelem školy Jiřím Homolkou.
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Už dávno před zahájením výstavby rodinného domu narazí většina stavebníků na řadu nutných kompromisů. Díky moderním stavebním technologiím a postupům už ale z některých dřívějších rozporů zbyla jen klišé pramenící z neznalosti. Jedním takovým je domněnka, že stavba domu z pevného materiálu je nepoměrně delší, než stavba dřevostavby. To už ale dávno neplatí. Objevte kouzlo montovaných rodinných domů z Liaporbetonu.
Pasivní a nízkoenergetické domy nepředstavují jenom stavby s polystyrenovým zateplením o šířce 30 cm, jak si většina populace stále představuje. Vhodným řešením je například i jednovrstvá cihla plněná minerální vatou. Ať už ale investoři zvolí jakoukoliv možnost, kvalitní obvodové zdivo z různých materiálů představuje pouze jednu část tepelněizolační funkce, která z celku tvoří zhruba 20 %. Únikům tepla lze ještě zabránit správným výběrem střechy, oken, dveří a zateplením podlahy. Vhodnou kombinací materiálů a technologií lze na energiích ušetřit desetitisíce korun za rok.