Zateplení budov
Zateplení budov má sloužit svým účelům na řadu desítek let, a proto je velice důležité být obezřetný při výběru druhu izolace. Je zapotřebí brát v potaz druh zdiva, lokální podmínky, také naše potřeby
Při výběru stavebního materiálu důležité především izolační vlastnosti použitých materiálů.
Určitě neplatí, že čím tlustší je izolační deska, tím má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Pravý opak je toho důkazem. Existují i vysoce kvalitní, přitom však docela tenké izolační materiály. Kvalita spočívá v materiálu a v správném provedení tepelné izolace, proto je jeho výběr důležitý, aby ve finále bylo docíleno dlouhodobé úspory energií a financí, i snadnější údržby domu při běžném chodu.
Tenké izolační materiály
Nejvhodnějším řešením při volbě tenkých izolačních materiálů je minerální izolace či polystyren s grafitovou úpravou. Pro zateplení budovy, která je náchylná k vlhkosti, se prokazuje jako ideální k instalaci tzv. větraná fasáda, jejíž jednotlivé vrstvy jsou odděleny prostorem, kde může zeď dýchat. Alternativně je možné uvažovat s řešením typu kontaktní systém Baumit open S.Pokud nás vlhkost netrápí a chceme výborné izolační vlastnosti, použijeme kontaktní způsob zateplení fasády, kdy se izolační desky instalují přímo na obvodovou zeď, takřka bez tepelných mostů.
Příklad tepelné izolace budov
Při použití kontaktní izolace s omítkou na plné cihly (tj. s tloušťkou 600 mm) splníte podmínky programu Zelená úsporám cca 120 mm tlustou vrstvou izolace šedé EPS, která je zároveň také ideálním řešením především pro nízkoenergetické budovy.U dřevostaveb se často používá systém sendvičové izolace využívající rozdílných tepelně-izolačních vlastností jednotlivých vrstev.