Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Největší úspory za energie zajistí podle třetiny Čechů zateplení, vládne mu polystyren

Zateplení je podle 36 % Čechů nejefektivnějším způsobem, jak se zbavit vysokých účtu za energie. Polystyren nejvyužívanějším izolantem, kterého se u nás ročně spotřebuje přes 60 tisíc tun.

Největší úspory za energie zajistí podle třetiny Čechů zateplení, vládne mu polystyren

Podle respondentů je pro zateplení domu nejvhodnějším materiálem pěnový polystyren, který by zvolilo 55 % z nich. Právě stavebnictví se na celkové spotřebě polystyrenu podílí z 85 %, zbývajících 15 % najde uplatnění v obalovém průmyslu. Data vyplývají z aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR.

Energetické firmy vyhlásily pro rok 2019 skokové zdražení energií. U plynu se diskutuje nárůst cen okolo pěti procent, u elektřiny by mohlo být i dvojnásobné. Z rodinného rozpočtu to může ukrojit i několik tisíc korun ročně. Uspořit za energie je přitom poměrně jednoduché – podle 36 % Čechů je nejefektivnějším řešením zateplení. Dalším vhodným opatřením je pro 29 % dotázaných výměna oken, zatímco 14 % by nejraději bydlelo v pasivním domě.

Češi mají jasno – zateplují polystyrenem
Podle výsledků průzkumu by 55 % Čechů pro zateplení svého domu zvolilo pěnový polystyren, 19 % by naopak sáhlo po minerální (kamenné) vlně. V nabídce izolačních materiálů jsou i duté cihly, pěnové sklo či přírodní materiály. Těm ale Češi zatím příliš nefandí. „Výběr materiálu by neměl být náhodný proces a měl by vycházet ze znalosti více typů izolantů a z vědomí jejich hlavních výhod i nedostatků,“ upozorňuje předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.

Sdružení EPS ČR
logo Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.

 
 
Reklama