Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fyzické knihovny materiálů, v jejichž depozitářích jsou uloženy vzorky materiálů tak jako knihy v běžných knihovnách, jsou reakcí na materiálový boom posledních let.

Géomoss - systém pro vegetační fasády - hliníkové profily s integrovanými modulovými dílci a extenzivní vegetací (mech) - jeden příklad z nově otevřené knihovny materiálů.

Géomoss® je autorizovaný systém pro realizaci vegetačních fasád navržený francouzskou společností Géobois. Přímo na obvodovou stěnu jsou upevněny hliníkové profily s integrovanými modulovými dílci - pálené keramické tvarovky vyplněné keramickou pěnou a extenzivní vegetací (mech).

Keramická pěna (polymerní pěna impregnovaná keramickou směsí a pálená v peci) díky své buněčné struktuře s velkým vnitřním povrchem dokáže zadržovat vlhkost, kterou vegetace pozvolna čerpá. Zavlažování je zajištěno odkapávacím systémem trubičkových rozvodů. Právě díky absorpční schopnosti keramické pěny je spotřeba vody pro udržení dostatečné vlhkosti velmi malá (max 400l/m2 za rok, v závislosti na orientaci fasády).


detaily vegetační fasády


vegetační fasáda - pohled

Zdroj: www.geomoss.com a www.happymaterials.com

KNIHOVNA MATERIÁLŮ

MatériO, evropská síť nezávislých informačních center v oblasti inovativních materiálů a technologií zpracování, otevře po Paříži, Barceloně a Antverpách další dvě knihovny materiálů, a to v Praze a Bratislavě. Kromě depozitáře volně přístupných vzorků materiálů bude k dispozici i on-line databáze obsahující technické informace včetně kontaktů na výrobce. Knihovna materiálů je místem, kam chodí načerpat inspiraci a získávat informace profesionálové i studenti z nejrůznějších kreativních oborů (architektura, design, výtvarné umění, multimédia, módní průmysl, grafika, řemeslná výroba...).

Vznik knihovny materiálů v Praze a Bratislavě je podpořen grantem Evropské Unie v rámci programu Leonardo da Vinci – Přenos inovací – „Transfer of Materials Library“ jako podpora celoživotního vzdělávání.Knihovny budou oficiálně otevřeny v dubnu 2011. Momentálně se pracuje na přípravě technického zázemí a na tvorbě databáze materiálových vzorků. Co je to knihovna materiálů?

Fyzické knihovny materiálů, v jejichž depozitářích jsou uloženy vzorky materiálů tak jako knihy v běžných knihovnách, jsou reakcí na materiálový boom posledních let. Pro profesionály z tvůrčích oborů je velmi obtížné, ne-li nemožné, udržet si aktuální přehled o nabízených materiálech a sledovat novinky z oblasti vývoje materiálů. Knihovny materiálů shromažďují, aktualizují a srozumitelným způsobem poskytují informace odborné veřejnosti. Na rozdíl od běžných knihoven, které se vyvíjejí stovky let, koncept knihoven materiálů se teprve utváří. Některé se profilují pouze jako virtuální databáze s malým množstvím fyzických vzorků, jiné se specializují na určitý druh materiálů nebo na koncové uživatele knihovny. Knihovny materiálů jsou styčnou plochou mezi vědou a uměním, ale také mezi výrobci materiálů a jejich uživateli. Důležitým prvkem fyzické knihovny materiálů je možnost si materiál prohlédnout, osahat a vnímat jeho vzhled 3D, což je mnohdy neporovnatelný rozdíl oproti „plochému“ vjemu z fotografií či vizualizací. Barvy jsou reálné, hmota skutečná, tvary uchopitelné. Důraz je tedy kladen nejen na technické, ale i na tzv. senzoestetické vlastnosti vzorků.


KNIHOVNA MATERIÁLŮ MATÉRIO

Knihovna MatériO vznikla před 10 lety v Paříži. Z celé škály materiálů, které jsou využívány v nejrůznějších kreativních oborech, jako je architektura, design, výtvarné umění, multimédia, módní průmysl, grafika, řemeslná výroba atd., si tato knihovna vybírá do svých sbírek pouze zajímavé a něčím neobvyklé materiály. Při výběru vzorků se hodnotí zejména jejich specifičnost a to, jestli daný materiál bude pro knihovnu přínosem. Cílem knihovny není pokrýt úplný výčet všech existujících materiálů, které jsou běžně dostupné, ale především přinést svým uživatelům inspiraci.

Načerpat inspiraci do knihovny MatériO může přijít jak architekt, který má představu, jaký vzhled by materiál za dodržení určitých technických vlastností měl mít, tak například výrobce gumových holínek, který potřebuje objevit inovativní materiál, zatím však o něm nemá konkrétní představu.

Technické informace poskytují do knihovny MatériO sami jejich výrobci, za rozsah a správnost těchto údajů tedy zodpovídají oni.

Nedílnou součástí knihovny je databáze s aktualizovaným přehledem fyzicky přítomných vzorků přístupná on-line. Mezi informacemi o jednotlivých materiálech je vždy uveden kontakt na výrobce, který vzorek knihovně poskytl.

MatériO si zakládá na předávání určitého názoru na materiály, jejich výrobu, zpracování a recyklaci. Snaží se donutit návštěvníky knihovny přemýšlet o materiálech a jejich aplikaci bez zbytečných předsudků a klišé. Učí uživatele mít odvahu a zároveň nést zodpovědnost za nestandardní materiálová řešení.

 
 
Reklama