Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 29.4.2005 do 27.11.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.11.2007
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting o.s.

Konference CEEERES je letos opět pořádaná jako doprovodný program výstavy PRAGOBUILDING, která proběhne 24. až 26. ledna 2008. Novinkou letos je, že účast na konferenci je zdarma a dokonce účastníci, aby mohli na konferenci přijít, dostanou vstupenky (i na výstavu PRAGOBUILDING) zdarma, pokud se přihlásí na www.e-c.cz.

16.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Drhá část článku zabývajícím se nepálenou hlínou jako obnovitelnou surovinou na přírodní bázi se věnuje našemu území, kde se postupně vyvinuly dva základní typy hliněných domů. Článek seznamuje čtenáře s historickým využitím těchto materiálů a poukazuje na nový nástup nepálené hlíny.

2.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Přírodní materiály (u nás tradičně kámen, dřevo, hlína) jsou užívané pro stavby od nepaměti. Nepálená hlína jako stavební materiál se užívala pro výstavbu masivních hliněných stěn prakticky na celém světě a odhaduje se, že v hliněných domech žije polovina současné světové populace.

7.5.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Tepelné mosty jsou v jedním z evergreenů posledních let. Je to proto, že u staveb s vysokými tepelnými odpory hrají podstatnou roli ve spotřebě tepla na vytápění. Článek volně navazuje na seriál o zdivu pro energeticky úspornou výstavbu.

23.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Volné pokračování seriálu o materiálech pro obvodové pláště energeticky úsporných domů se zabývá obecnými požadavky na stěny z hlediska kondenzace vodní páry a možnosti zateplování s využitím zdiva od společnosti HELUZ.

11.1.2007
Ing. Lukáš Sochor, Jan Gadziala

Workshop - kurs hliněných omítek, který pořádalo Sdružení hliněného stavitelství, firma RIGI a Hliněný dům Marka Vlčka, proběhl na podzim v Lysovicích. Článek přináší několik zajímavostí z průběhu této osvětové akce.

25.10.2006
, Jan Rypl

Sortiment podstřešních membrán, fólií a parozábran od společnosti JUTA a.s. je značný a JUTA Dvůr Králové nad Labem je zároveň jedinou výrobní firmou v ČR s kompletním sortimentem těchto materiálů. V následujícím článku naleznete novinky podstřešních hydroizolací a parozábran od tohoto výrobce.

23.10.2006
Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha

Vysoký nárůst plísní ve všech typech zateplených objektů je často diskutovanou problematikou. Teoreticky je vše jasné - vznik a růst plísní souvisí s vyšší vlhkostí vzduchu v interiéru a ten je třeba odvést. Jedinou možností je dostatečné větrání. Jak ale větrat, když máme budovu dobře utěsněnou?

29.9.2006
Jiří Šála, ŠÁLA MODI Praha

Důsledné použití teplotního faktoru vnitřního povrchu při vyjádření kondenzace vodní páry na vnitřních površích konstrukcí budovy respektive na vyloučení růstu plísní na těchto površích, je nejen možné, ale i výhodné. K tomuto závěru dospěl autor následujícího článku.

15.5.2006
Ing. Roman Šubrt

Vodní pára a její kondenzace v konstrukcích je pro laiky velmi obtížně pochopitelné téma. Bohužel k němu nemají dostatečně odborný přístup ani stavebně vzdělaní lidé, přitom však může způsobovat, a také velmi často způsobuje, velké škody na stavbách a proto je nutné se tomuto tématu intenzivně věnovat.

20.3.2006
Jan Hollan

Velkorysé větrání je v pořádku vždy, když vede ke vzrůstu komfortu. Je-li venku deset patnáct stupňů nad nulou, problém se suchým vzduchem nikdy nenastává. V mraze je to ovšem jinak: "čistý a čerstvý vzduch" nemusí být příjemný, klesne-li jeho vlhkost pod třicet procent. Snadným opatřením je snížit tehdy tempo větrání výrazně pod hodnoty doporučované normami.

6.2.2006
Stanislav Jirák

Na stavbách je celá řada detailů, které zdánlivě nevyžadují naši pozornost. V řadě případů posléze dochází k závadám během užívání budovy díky benevolenci k realizaci, nevědomosti či záměru "ušetřit" při realizaci. Jedním z velmi opomíjených míst je připojovací spára otvorových výplní.

28.11.2005
Ing. Tomáš Klečka, CSc.

Vlhkost spodní stavby je velmi nepříjemná a je nákladné ji odstranit. Jednou z na trhu nabízených možností je odvlhčování zdiva založené na principu magnetokinetické energie a nízkofrekvenčního magnetického pole. Tato metoda však není v korelaci s dosud známými znalostmi přírodních věd, není ověřitelná současnými běžně dostupnými metodami a postupy.

15.8.2005
RNDr. Jan Hollan

Větrání obytných prostor se stává stále aktuálnějším problémem u nově stavěných domů s nízkou spotřebou energie na vytápění vyznačujících se vzduchotěsností obvodových konstrukcí, oken i dveří. Jednou z pověr kolem větrání je i tvrzení, že "zeď musí dýchat".

19.5.2005
Ing. Milan Bechyně

Publikace, kterou vydalo v letošním roce nakladatelství technické literatury BEN, patří mezi napohled nenápadné příručky, kterých je na českém knižním trhu poměrně rozsáhlá nabídka. Úrovní zpracování i obsahovou náplní ale většinu z nich výrazně převyšuje.

29.4.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně), Ing. Pavel Kubů (poradenská a inženýrská činnost v oboru dřevostaveb)

Po krátké přestávce opět navazujeme na seriál věnovaný problematice dřevostaveb. Materiály a zejména provádění konstrukčních detailů staveb ze dřeva je jistě lákavým tématem pro všechny zájemce o netradiční způsob výstavby.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama