Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 16.5.2011 do 5.10.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.10.2011
Dipl. Ing. Olaf Reiter, Architektonický ateliér: Reiter a Rentzsch Dresden, překlad: Ing. Petra Šrubařová-Pochmanová

Přímo vedle kostela sv. Jakuba v obci Döbeln postavila evangelicko-luteránská církevní obec novou mateřskou školu. Školka sv. Floriána připomínající klášter je s kostelem propojena křížovou chodbou s vnitřním dvorem. Koncept ekologického pasivního domu je německými stavebníky i dětmi velmi dobře přijímán. Příklad hodný následování i v českých poměrech.

3.10.2011
CIKO s.r.o.

Výrobce komínových systémů CIKO uvádí na trh produkty určené pro bezpečné zabudování komínu do stavby. Jedná se o řešení důležitých stavebních detailů především pro nízkoenergetické a pasivní domy.

24.9.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Třetí den veletrhu For Arch patřil seminářům Solární teplo pro bytové domy, Energeticky úsporné domy a nově zaváděná směrnice EPBD a konferenci Inteligentní digitální domácnost 2011. Ocenění výrobci se také na svých stáncích pochlubili diplomy a plaketami soutěže Grand Prix 2011 za nejlepší novinkové exponáty.

23.9.2011
FENIX Trading s.r.o.

Třetí díl trilogie o návrhu, výstavbě a praktických zkušenostech energeticky úsporného domu REP-HOUSE (pasivní dům) v Moravanech u Brna. V objektu je instalováno elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR a elektrické stropní vytápění ECOFILM. Regulace je řešena centrální regulací BMR s řízením přes počítač. Poslední část popisuje praktické zkušenosti uživatelů s tímto systémem vytápění a prezentuje skutečné provozní náklady za celkovou spotřebu elektrické energie u tohoto domu.

16.9.2011
ThermWet s.r.o., Barbora Hrdinová

Bydlení v domech našich babiček nebo maminek se postupně stává minulostí. Moderní energeticky úsporné domy přinášejí komfortní větrání i vytápění, které šetří naše peněženky. Podívejte se!

10.9.2011
FENIX Trading s.r.o.

První díl trilogie o návrhu, výstavbě a praktických zkušenostech energeticky úsporného domu REP-HOUSE (pasivní dům) v Moravanech u Brna. V objektu je instalováno elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR a elektrické stropní vytápění ECOFILM. Regulace je řešena centrální regulací BMR s řízením přes počítač.

31.8.2011
Oldřich Rejl

www.nakominuzalezi.cz je nový portál, vytvořený ve spolupráci se společností Schiedel a Společenstvem kominíků ČR. Obsahuje informace pro volbu, návrh a výstavbu komína, pro jeho provoz a údržbu.

30.8.2011
Romotop s.r.o.

I letos potvrdil Romotop svou pozici lídra a představil řadu novinek v mnoha variantách krbových kamen a krbových vložek. U nás neobvyklými jsou krbová kamna ARONA a LUGO s akumulací. „Něco navíc“ se tentokrát skrývá ve schopnosti kamen akumulovat vyrobené teplo a rozložit jeho sálání do dlouhého časového intervalu. A že tato doba je opravdu výjimečná, zjistíte po přečtení článku.

24.8.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Úspěch tkví v několika „málo“ věcech: kvalitní technologie, správné a kompetentní dimenzování, přesná a flexibilní regulace a ve finále kvalitní provedení montáže. Jak je patrné, řídicí systém hraje zcela klíčovou roli. AC Heating se zabývá i vývojem vlastního řídicího systému s označením xCC, který do našich tepelných čerpadel osazujeme.

Řešení Li-lo firmy Glynwed pro využití dešťové vody (DV) v domě.
9.8.2011
Ing. Eva Neudertová, produktový manažer vodní hospodářství, Nicoll Česká republika, s.r.o.

Podzemní plastová nádrž Garantia Li-lo společnosti Glynwed je díky speciální konstrukci vhodná zejména do složitých hydrogeologických podmínek. Zároveň má nižší hmotnost a objemnost nádrže a nízkou stavební výšku, což znamená, že uspoříte na zemních pracích. Nádrž Li-lo má unikátní odolnost vůči spodní vodě a je variabilní.

6.8.2011
Ing. arch. Martin Spěváček

V projektu o pasivních domech podrobně představujeme další z realizací pasivních domů, a to vilu od Ing. arch. Martina Spěváčka. Objekt vyrostl v Plzni - Božkově. Jeho měrná potřeba tepla na vytápění je 15 kWh/m2.rok. Uvnitř článku naleznete i film o této realizaci pasivního domu.

25.7.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Také uvažujete o koupi tepelného čerpadla pro vytápění Vašeho domu? Máme zde pár tipů, k čemu Vám může tepelné čerpadlo AC Heating nebo jeho řídicí systém xCC posloužit v létě. Jakkoliv to může znít zvláštně, topení realizované tepelným čerpadlem AC Heating užijete i v letním období.

25.7.2011
Prof. Dr. Wolfgang Feist, Universität Innsbruck; Arbeitsbereich Bauphysik a Passivhaus Institut, Darmstadt a Innsbruck

"Téměř stejně dlouho jako se vyvíjí vědomí o nutnosti ochrany životního prostředí trvá také diskuze o rozvoji. Na úkor toho podstatného je tato diskuze řízena ideologicky." Přinášíme našim čtenářům zamyšlení předního evropského propagátora pasivních domů a udržitelného rozvoje Prof. Dr. Wolfganga Feista.

23.5.2011
Ing. arch. Vladimír Balda

Nízkoenergetickým domem vyzděným z vápenopískových cihel pokračujeme v našem seriálu. Rodinný dům se nachází nedaleko Liberce v podhůří Jizerský hor. Okolní převážně vesnické domy a blízkost chráněné krajinné oblasti ovlivnily tvar domu obdélníkového půdorysu zastřešený sedlovou střechou. Umístění domu na pozemku reaguje na okolní zástavbu a mírně svažitý pozemek. V souvislosti s umístěním je nutné zmínit výraznější odklon delší strany domu od jižního směru, které v důsledku vede snížení zisků ze solárních panelů umístěných na střeše.

Nativa - tepelná čerpadla  - rovnoměrná teplota v domě
19.5.2011
Nativa spol. s r.o., Rodan Michlík

V současné době je pojem ventilačních tepelných čerpadel spjat především s větráním a přípravou teplé vody. Tento fakt je rozšířen i mezi odbornou veřejností. Tepelné čerpadlo Comfortzone je technicky a programově o třídu výš. To znamená, že je schopné zabezpečit nejen větrání a přípravu teplé vody, ale i vytápění.

16.5.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha

Technické podklady by měly poskytovat dostatek jednoznačných informací. Význam stavebně-energetických výpočtů stoupl s dotačními programy pro pasivní domy. Nyní je nutné zpřesnění definice energeticky nulových domů jako logického pokračování pasivního domu s přiměřeným doplněním o aktivní energetické prvky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama