Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Křeček: Stát by měl lépe pečovat o památky v soukromých rukou

Stát by měl mnohem více pečovat o dlouhodobě zanedbané nemovité památky v soukromém vlastnictví. Tyto objekty by měl mnohem častěji ze svého opravovat.

Následně by pak měl po majitelích žádat proplacení těchto prací. Jen tak lze bojovat proti majitelům památkových objektů, kteří je nechají chátrat. Sdělil to zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Podle něj je v zemi několik set zanedbaných památek v soukromých rukou. Mnozí z jejich majitelů nereagují na opakované výzvy památkářů, aby investovali do základní údržby těchto budov, a zabránili tak jejich zničení. "Jsem přesvědčený, že má-li stát zájem na památkové ochraně, musí být schopen vyšší intervence," zdůraznil Křeček. Příkladem špatné péče je podle něj případ chátrajícího módního domu Ostravica v centru Ostravy.

Ministerstvo kultury nyní připravuje novelu památkového zákona, který by měl zlepšit péči o památky v ČR. Mimo jiné posílí pravomoci památkové inspekce a upraví podmínky pro poskytování dotací na obnovu budov v památkových zónách.

Křeček se domnívá, že by měl zákon kromě většího přímého zapojení státu do údržby památkových objektů v soukromém vlastnictví také zkvalitnit řízení o vyhlašování nových kulturních památek v ČR. Některé jsou na památku navrhovány opakovaně. Často se tak stává, když hrozí jejich demolice, a prohlášení za památku je může zachránit od likvidace.

Příkladem toho je podle něj kauza obchodního domu Ještěd v centru Liberce nebo železničního nádraží v Havířově. Zástupce ombudsmanky se domnívá, že každá žádost o prohlášení objektu památkou by měla být posuzována jednou, ale mnohem komplexněji, než tomu je dosud. Na druhé straně Křeček zdůraznil, že demolici významných budov, i když nejde o památky, by měla vždy předcházet debata s odborníky a veřejností o osudu objektu.

 
 
Reklama