Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

SFRB chce pro program Panel 2013+ získat dalších 250 milionů Kč

Letošní rozpočet programu Panel 2013+, ze kterého mohou zájemci získat dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy domů, chce Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) zvýšit o 250 milionů korun.

Informovala o tom mluvčí SFRB Jana Marešová. Současný rozpočet programu je 210 milionů korun, o většinu této částky už však zájemci požádali.

K dnešnímu dni SFRB v programu Panel 2013+ eviduje 31 žádostí o úvěr za 183,1 milionu korun. Podle Marešové by zvýšení letošního rozpočtu programu měla vláda schvalovat do 15. března.

Fond na svém webu zveřejňuje aktuální stav žádostí, zájemci tak vidí, kolik už jich přišlo. Ani vyčerpání nynějšího limitu je nemá podle Marešové odradit od posílání nových žádostí. "Žádosti do programu Panel 2013+ pro rok 2013 budou přijímány i po dosažení objemu 210 milionů korun," uvedla mluvčí SFRB.

Fond začal žádosti přijímat 11. ledna letošního roku. O zvýšení rozpočtu mluvil ředitel SFRB Jiří Koliba od samého začátku. Podle něj je fond schopný připravit jen letos až miliardu korun.

Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo SFRB. Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let, a úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.

Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly 11 let. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400.000 bytů.

Fond bydlení bude mít na opravy bytových domů k dispozici také 600 milionů korun, které v podobě nízkoúročených půjček zajistí unijní podpůrný nástroj s názvem Jessica. O tyto peníze můžou ale žádat jen majitelé domů z obcí, jejichž radnice mají vypracovaný takzvaný Integrovaný plán rozvoje měst.

Panelových domů je v ČR zhruba 200.000. Počet bytů v domech postavených panelovou technologií je 1,2 milionu, což tvoří třetinu bytového fondu v Česku. Šedesát procent jsou byty starší 35 let. Na opravu stále čeká zhruba třetina z celkového počtu bytů.