Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Hitem letošního léta jsou zelené střechy

Střechy pokryté rostlinami zažívají v posledních letech boom. Oproti dřívějšímu období, kdy jsme je mohli vídat téměř výhradně jen na administrativních budovách ve větších městech, se zelený střešní trend rozšířil i na tradiční rodinné domy, či dokonce garáže.

„Opravdu pozorujeme zvýšenou poptávku. Za trendem stojí kombinace praktických vlastností zelené střechy. Zadržuje dešťovou vodu, tlumí hluk a zlepšuje mikroklima. K tomu přičtěme nenáročnou údržbu i fakt, že zkrátka dobře vypadá,“ vysvětluje původ fenoménu Pavel Přech, produktový manažer společnosti Knauf Insulation.

Rostlinstvo na střeše nevyžaduje žádnou speciální péči. Jedná se totiž o tzv. rozchodníky, suchomilné rostliny, které vyžadují v porovnání s jinými druhy flóry relativně málo výživy. „Rozchodník přežívá v suchém prostředí tak, že přizpůsobí svůj metabolismus a uchovává v sobě vodu. Jakmile ji opět získá, dokáže se rychle vzpamatovat,“ dodává Přech. Kromě suchomilnosti jsou rozchodníky známé i svou vytrvalostí. Při správné péči vydrží i více než 5 let.

Zelená střecha Urbanscape od společnosti Knauf Insulation je složena z 10 až 12 druhů rozchodníků. Unikátní a rozmanitá struktura střechy tak umožňuje vegetační vrstvě kvést během delšího období a tím měnit její vzhled. Může tak hrát i více barvami. Nikdy se však nestane, že by ve střešním rostlinstvu převládaly již odrostlé druhy vegetace. Během prvních dvou let po montáži střechy Urbanscape dominují zelené rozchodníky, později převládají typy s většími listy.

Jak už bylo řečeno, kromě esteticky příjemného vzhledu mají zelené střechy mnoho dalších praktických vlastností. „Rostliny na střeše prokazatelně zmenšují teplotní výkyvy uvnitř domu. Dokáží ovlivnit spotřebu energií, což v dnešní době přijde vhod. Kromě toho také chrání střechu před mechanickým poškozením,“ říká Přech.

Pro rostlinnou oázu na střechách se rozhoduje stále více majitelů domů. Není divu. Zelené střechy vracejí alespoň z části přírodu tam, kde bychom ji hledali už jen stěží.


KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
logo KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o. dodává klientům izolace ze skelné a kamenné vlny. Nabízí široké spektrum produktů pro bytové a nebytové budovy a zaměřuje se na komplexní řešení ve snižování energetické náročnosti. Staví na 30 letech zkušeností a patří ...

 
 
Reklama