Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Jak se dělá krásná teracová omítka

Teraco je výraz pro směs cementu a ušlechtilých kamenných drtí a barviv, která se používá v kamenictví a stavebnictví k tvorbě povrchů, litých dlažeb, ale i architektonicky zajímavých fasád.

Teraco je výraz pro směs cementu a ušlechtilých kamenných drtí a barviv, která se používá v kamenictví a stavebnictví k tvorbě povrchů, litých dlažeb, ale i architektonicky zajímavých omítek a fasád. Takovým omítkám se pak říká teracové omítky, patří k náročnějším stavebním metodám a jsou řemeslným kumštem. Starwork jsou na teracové omítky profesionálové.

Teracové omítky nalezneme na mnoha typech budov, od těch průmyslových, přes bytové domy, ale také kostely až po rodinné vily. Teracové omítky byly oblíbené také v období první republiky. Právě z této doby pochází luxusní vila v rondokubistickém stylu na pražských Vinohradech, kterou Starwork letos kompletně zrekonstruovali, ale hlavně ji ozdobili novými teracovými omítkami.

Autorské teracové omítky tvoří třímetrový sokl přízemí čtyřpatrové vily. Jedná se o designové omítky, které jsou vytvořeny nanesením směsi různých druhů kamene a cementu. Po vytvrdnutí se omítky broušením a pemrlováním opracují do finální podoby. Teracové omítky jsou choulostivé na změny teplot a vlhkosti a je nutné dodržet dlouhé doby vyzrávání pro jejich dokonalost.

Důležitou a nákladnou součástí teracových omítek je podklad, na který se nanáší. Ten je tvořen vysokopevnostními armovanými maltami v případě omítek, a kvalitně provedenými litými betony v případě podlah.

Tvorba omítek u vinohradské vily nakonec trvala sedm měsíců a museli jsme k realizaci přistoupit v zimním období. Postavili jsme tak kolem fasády stany, ve kterých byla udržována stálá vlhkost a teplota. Jedním ze zásadních postupů při tvorbě teracových omítek je jejich precizní a zdlouhavé opracovávání kamenickým kladivem do výsledné podoby symetrického povrchu. Podívejte se na galerii z realizace teracových omítek na našem webu.


STARWORK z lana cokoliv s.r.o.
logo STARWORK z lana cokoliv s.r.o.

STARWORK je tým profesionálů, který se specializuje na výškové práce a stavební práce ve výškách z lana, lešení a v těžko dostupných terénech. Jsme experti na Fasády, Střechy, Montáže a Sanace.

 
 
Reklama