Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Případ pádu střechy sportovní haly v České Třebové míří k soudu

Datum: 20.1.2018 10:20

Případ pádu střechy sportovní haly v Č. Třebové míří k soudu. Okresní státní zástupkyně v Ústí nad Orlicí Alena Provazníková podala obžalobu pro obecné ohrožení z nedbalosti na statika a projektanta.

© Fotolia.com
© Fotolia.com

Soud by mohl začít zhruba za měsíc. Celková škoda způsobená pádem střechy dosáhla 20,6 milionu korun, což může mít vliv i na výši trestu, řekla ČTK Provazníková. "Je to trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti, kde vzhledem k výši vzniklé majetkové škody hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let," uvedla ČTK Provazníková. Obžalovaní by také mohli být potrestáni peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Trestní spis má sedm svazků.

Podle mluvčího Okresního soudu v Ústí nad Orlicí Miroslava Trávníčka lze hlavní líčení očekávat na přelomu února a března. "V této věci však nelze vyloučit, že bude potřeba doplnit dokazování nebo něco došetřit, neboť věc je relativně obsáhlá. Pak by se tato lhůta logicky posunula," řekl ČTK Trávníček. Střecha haly se zřítila loni 14. ledna při florbalovém zápase několik dní po kolaudaci, všech 80 lidí stihlo utéct. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) způsobil neštěstí chybný výpočet statika, který zpracovával posudek k výrobní dokumentaci střešních vazníků.

Státní zástupkyně obžalovala šestašedesátiletého projektanta a o dva roky mladšího nezávislého statika. Oba pracovali externě pro subdodavatelskou firmu Cecolegno, která zajišťovala zastřešení, nyní je v konkurzu. Halu generální dodavatel Profistav Litomyšl opravil, otevřena byla 11. ledna. Pardubický kraj původní objekt nechal postavit téměř za 58 milionů korun. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a firmy Cecolegno, kterou pád střechy přivedl ke krachu. Hejtmanství proti původnímu rozpočtu zaplatilo navíc 5,9 milionu jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Chytrá fasáda ze židlí

6.2.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Proměna bývalého nezajímavého autosalonu v showroom kancelářského nábytku a sídlo společnosti, s osobitým a ojedinělým vzhledem, byla vytvořena z více než devíti set černých plastových sedáků. Fasáda působí jako abstraktní poutač a nápaditě evokuje náplň showroomu. Autoři po právu obdrželi dvě prestižní ocenění.

Vocelovka přivítá klempíře z Česka i Slovenska. Už po pětadvacáté

13.1.2019 | Mgr. Václav Kodým
Ve spolupráci s největším českým výrobcem titanzinkových krytin, společností Rheinzink, pořádá Vocelovka i letos v lednu dva turnusy týdenních klempířských seminářů.

Střešní světlíky – analýzy hydroizolačních poruch

27.12.2018 | Ing. Petr Kapička, A.W.A.L., expertní a projekční kancelář
Prosklené konstrukce ve střešních konstrukcích mají specifické nároky na provedení pro zajištění vodotěsné funkce střešního pláště, do kterého jsou vsazeny. Opomenutí či nedodržení těchto pravidel vede ke snížení až ztrátě vodotěsné funkce a zátokům do interiéru. Tento příspěvek se věnuje analýzám poruch střešních světlíků.

Čtvrtý ročník semináře Příběhy domů 2019

24.12. 01:00   Letošní ročník je zaměřen na téma stavebnictví a klimatické změny. Jde o jedinečnou příležitost setkání s českými slovenskými špičkami v oboru. Uskuteční se ve dnech 5. až 7. 4. 2018. více >>>
Ing. Oldřich Pozdílek (Kingspan izolace) v rozhovoru pro TZB-info

ROZHOVOR: Tepelná izolace z fenolické pěny Kooltherm®

20.12.2018 | redakce
Ing. Oldřich Pozdílek ze společnosti Kingspan Izolace vysvětluje vlastnosti tepelné izolace na bázi fenolické pěny značky Kooltherm®. Rozhovor o tepelnětechnických, mechanických a požárních vlastnostech izolace poskytl redakci TZB-info v přímém přenosu na veletrhu For Arch 2018.

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Partneři - Izolace střechy fasády

Doporučené články

Výpočty

Redakce TZB-info natočila