Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Proběhl 12. ročník konference Dřevostavby v praxi

Datum: 8.11.2018 02:00  |  Organizace: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips  |  Firemní zpráva

Zájem o dřevostavby roste. Zájem Čechů o stavby ze dřeva roste a dodavatelé materiálu zažívají rostoucí zájem o své produkty. Podle Českého statistického úřadu jejich podíl co do počtu dokončených rodinných domů dosáhl v loňském roce 14,8 % a v tom letošním by měl být podle odhadů ještě vyšší.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

tel.:220 406 506, 220 406 507, 220 406 508
e-mail:
web:www.rigips.cz

Centrum technické podpory Rigips
Provozní doba: Po-Čt 8 -16,30 hod., Pá 8-15 hod.

tel.:220 406 606, 724 600 800
e-mail:
Zájem o dřevostavby roste. Suchá výstavba je rychlá a levná

Jsou za rostoucím podílem nových dřevostaveb preference majitelů staveb, nebo současný vývoj ovlivňuje i dočasná krize, kdy se na dodávky cihel a dalšího materiálu čeká i několik měsíců? Odpovědi hledal již 12. ročník konference Dřevostavby v praxi, který se uskutečnil 25. a 26. října v hotelu Skalský Dvůr na Vysočině. Organizátory konference byli Jiří Provázek ze společnosti RIGIPS a Stanislav Müller, šéfredaktor časopisu Dřevoportál.

Úvodní blok přednášek se věnoval tématu Podlahy v dřevostavbách, jež vedli Josef Voborník z Cechu podlahářů a Lukáš Kopp ze společnosti Serafin Campestrini. Konečné slovo měl organizátor konference Jiří Provázek ze společnosti RIGIPS, který navázal na podlahy novými skladbami stěn a stropů s otevřenými vlastnostmi a svým kolegům představil nové složení skladeb „I“ nosníků a skladby s novými izolačními materiály.

Výraznou pozornost poutají zelené střechy

Druhá část konference byla zaměřena zejména na fasády a střechy dřevostaveb. Architekt Josef Hoffmann ze společnosti ISOVER seznámil účastníky konference s tzv. zelenými střechami a moderními postupy, jak lze vegetační střechy realizovat. Na svou přednášku navázal i pracovním workshopem, kde účastníkům ukázal praktické provedení některých realizací.

Čistotu fasád zajišťují chytré omítky

Tomáš Pošta ze společnosti WEBER představil kontaktní fasády a řešení styku s otvorovými výplněmi. Věnoval se také chytrým omítkám, které umí dokonale zpracovávat srážkovou vodu tak, aby na fasádě byla co nejkratší dobu a na omítce se nešířily řasy a plísně. Třetí přednáškový blok obsahoval mimo jiné workshop Vojtěcha Zítka (RIGIPS), který vysvětloval problematiku BIM a stavební praxi.

Karel Sedláček (ISOVER) navázal s tématem Spodní stavba a sokl, na kterém demonstroval vhodnost pro použití v dřevostavbách. JUDr. Lenka Čížková a JUDr. Otakar Švorčík seznámili zájemce s požadavky GDPR, které se týkají i stavebních firem.

Na závěr konference proběhly přednášky od významných slovenských profesorů Jozefa Štefka a Antona Osvalda na témata fyzikální a užitkové vlastnosti dřevostaveb a požární odolnost dřevěných stavebních konstrukcí.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Dřevostavba © Didier Doceux - Fotolia.com

Co je dřevostavba a mýty o dřevostavbách

2.11.2018 | redakce podle podkladů Katedry dřevěných a ocelových konstrukcí, FSv, ČVUT v Praze
V současnosti se v ČR jako dřevostavby realizují nejčastěji rodinné domy a nízkopodlažní budovy občanské vybavenosti, např. domovy důchodců, menší školní budovy apod. Uplatnění dřevostaveb ve větším rozsahu, ve stavbách s více podlažími a ve stavbách s jinými typy provozu v ČR brání požární předpisy.

NELSON HOMES hledá partnery pro distribuci a výrobu dřevostaveb v ČR

16.10. 01:02   Kanadský výrobce maximálně kvalitních, prefabrikovaných dřevostaveb NELSON HOMES vstupuje příští rok na český trh. více >>> (Nelson Homes - originální kanadské dřevostavby)
ilustrační obrázek © Christian Delbert - Fotolia.com

Optimalizácia mikroklímy a požiarnej bezpečnosti v drevostavbe rodinného domu s aplikáciou hlinených omietok

1.10.2018 | doc. Ing. Agnes Iringová, PhD., Žilinská univerzita v Žiline, Stavebná fakulta
Možnosti aplikácie hliny pri výstavbe budov na báze dreva z hľadiska zvýšenia ich požiarnej ochrany – príklady riešení v minulosti a technické možnosti v súčasnosti. Požiadavky na požiarnu odolnosť obvodových plášťov drevostavieb v závislosti od ich požiarnej výšky v SR. Aplikácia interiérových hlinených omietok na ľahkých obvodových plášťoch v drevo domoch v modelovom riešení z hľadiska optimalizácie tepelnej mikroklímy, protipožiarnej ochrany a ekologickej udržateľnosti výstavby.

Ochrana dřeva před znehodnocením aplikací nanomateriálů

24.9.2018 | doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Petr Svora, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze, UCEEB
V posledních letech sledujeme zvyšující se zájem o výstavbu z ekologicky šetrných materiálů. Mezi tyto materiály můžeme zcela jistě zařadit dřevo a výrobky na bázi dřeva. V souvislosti s tím je objektivní zaměřit se na jejich handicapy, kterými jsou možná znehodnocení biologickou degradací a požárem. Jednou z možností je využití nanotechnologií.

Novinky v oblasti navrhování vícepodlažních dřevostaveb z křížem vrstveného dřeva

17.9.2018 | doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil, Fakulta stavební, ČVUT v Praze, UCEEB
Cílem příspěvku je ve stručnosti informovat o vícepodlažních budovách z křížem vrstveného dřeva (CLT), které má jistě velkou budoucnost. Pro výrobu CLT již existuje evropská výrobková norma, je ale třeba zpracovat technické normy, které by daly projektantům podklady pro navrhování konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Normy se v současné době připravují pro 2. generaci jednotlivých částí Eurokódu 5.