Nízkoenergetické domy v Třebovicích jsou před dokončením
Domy v Ostravě-Třebovicích, jejichž hrubá stavba byla na podzim 2014 dokončena za 25 pracovních dní, a to včetně základové desky, se začínají prodávat novým majitelům. Dokončují se vnitřní povrchy podle přání zákazníků a terénní úpravy.
Fotogalerie
Na konci března jsou nízkoenergetické domy V Ostravě-Třebovicích již z části prodány, případně se nabízejí zájemcům. Majitel stavební firmy DK1, která domy developersky staví, říká: „Typickými zájemci o naše domy jsou lidé s odrostlými dětmi, případně mladé rodiny, které nechtějí bydlet v paneláku, ale zároveň se nechtějí starat o velkou zahradu – dalo by se to pojmenovat jako „byt na zahradě“.“
S tím souvisí i nízká finanční náročnost bydlení v domech od DK1 a jejich snadná obsluha. Domy jsou koncipovány jako nízkoenergetické, vytápěny jsou elektrickým podlahovým vytápěním. „Elektrické podlahové vytápění v našich domech používáme, protože jeho obsluha, regulace a provoz je nejjednodušší a nejlevnější ze všech ostatních způsobů vytápění,“ říká Daniel Kozel. „Jednoduchá a levná je zároveň montáž,“ dodává.
Obvodové konstrukce domů a stropy jsou provedeny ze systému Ytong. Tloušťka obvodového zdiva je 30 cm, zatepleno je navíc pěnovým polystyrenem tloušťky 20 cm. „Tato skladba stěny se nám maximálně osvědčila z hlediska nákladů, provádění a výsledných tepelněizolačních vlastností. V našich domech prakticky neřešíme vytápění v zimě, ale spíše tepelnou pohodu v letním období,“ říká Daniel Kozel. Z tohoto důvodu jsou vždy všechny stropy koncipovány jako těžké, rovněž ze systému Ytong, zajišťující tepelnou akumulaci. Velké prosklené plochy, otočené na jih, jsou opatřeny vnějšími stahovacími žaluziovými systémy.
Stavbu šesti nízkoenergetických domů v Ostravě-Třebovicích jsme sledovali časosběrnou kamerou. Majitel realizační firmy DK1, Ing. Daniel Kozel, nám poskytl rozhovor na kameru na začátku stavby a rovněž ve fázi realizace elektrického podlahového vytápění.
„Ytong používáme z důvodu, že se zpracovává nejsnadněji ze všech jiných zdicích systémů. Je přesný, jednoduchý na přípravu, s jistým požadovaným výsledkem a nezůstávají nám na stavbě prakticky žádné zbytky. Řešení ostění, rohů a jiných detailů je triviální, takže zedník nemůže nic pokazit,“ ubezpečuje Daniel Kozel. „Zkoušíme i jiné druhy zdících systémů, nicméně zdivo z Ytongu je nepřekonatelné.“ dodává.
Na dotaz týkající se používání dalších technických zařízení obvyklých pro takové domy, jako jsou tepelná čerpadla a větrání s rekuperací Daniel Kozel vysvětluje: „Tato zařízení dům extrémně prodražují a vzhledem k nízké potřebě tepla na vytápění pak nepřinášejí úsporu, která by jejich instalaci odůvodnila. Navíc klienti se zařízení nikdy nenaučí pořádně obsluhovat. Myslím si, že majitel domu si může zachovat zdravé vnitřní prostření v našich domech i bez větrání s rekuperací. Musí se naučit jen správně dům používat. K tomu mu dáváme vždy návod. Prakticky jediné zařízení, které majitel domu ovládá, je termostat na stěně v každé místnosti. Anhydritový potěr v podlaze zajišťuje díky tepelné akumulaci potřebnou setrvačnost vytápění a tím trvalou tepelnou pohodu bez teplotních výkyvů.“
Interiéry domů jsou nyní připraveny k montáži podlah a povrchů stěn. „Tyto domy prodáváme v této fázi, a to z důvodu, aby si mohl zákazník vybrat podlahy, obklady, zařizovací předměty apod. podle svého vkusu,“ vysvětluje Daniel Kozel stav interiérů. Příčky v domech v Třebovicích jsou provedeny výhradně ze sádrokartonu. „Příčky také často zdíme rovněž z Ytongu, ale v malých domech, jako jsou tyto, by po vysekání drážek pro instalace z příček nic nezbylo. Proto je jednodušší připravit rošt pro sádrokarton, v něm umístit všechny instalace a následně namontovat sádrokartonové desky,“ říká Daniel Kozel.
Řeč přišla i na střešní krytinu domů. Na časosběrném videu je vidět černá fólie rozbalovaná přes celou střechu. Daniel Kozel to vysvětluje: „Zvykli jsme si používat fólii EPDM Firestone. Máme na firmě role šíře několika metrů a na každou střechu vždy připravíme krytinu z jednoho kusu na míru. Osvědčilo se nám to jako nejrychlejší a nejbezpečnější způsob. Krytina se následně zatíží kačírkem a střecha je hotová. Po mnoha zkušenostech jinou foliovou krytinu nepoužíváme.“