Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Architektonická soutěž CEMEX Betonový dům už má vítěze

Studenti v rámci festivalu ARCH FOR PEOPLE vymysleli řešení pro Troju

Společnost CEMEX, přední světový výrobce betonu a kameniva, zakončil první ročník architektonického festivalu ARCH FOR PEOPLE, a to vyhlášením soutěže CEMEX Betonový dům, která byla hlavní festivalovou částí. Jména vítězů zazněla 28. listopadu na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Soutěžící měli vypracovat architektonické řešení lokality Masarykovy čtvrti v Praze-Troji. Nejlépe se to povedlo studentce Lucii Najvarové.

Výhercům byly ceny slavnostně předány za účasti starosty MČ Praha Troja Tomáše Drdáckého, zástupců vlastníků pozemků, generálního ředitele společnosti CEMEX Petera Dajka, mnoha dalších hostů a samozřejmě i účastníků soutěže.

Hlavní ceny

Hlavní ceny si odnesli tvůrci projektů, které se umístily na prvních třech příčkách žebříčku. Lucie Najvarová se vítězkou a držitelkou šeku na 25 000 Kč stala díky projektu, který popsal Petr Burian, architekt z ateliéru DaM architekti, takto: „Lapidární, jednoduchý a prostorově úsporný koncept domu, perfektně pracující s morfologií svahu. Svou jednoznačností i variabilitou velikostních řešení se jeví jako optimální odpověď na zadání soutěžního úkolu. Skýtá možnost širšího uplatnění pro větší spektrum uživatelů.“ Felipe Artengo Rufino zase zdůvodňuje své sympatie s tímto projektem následovně: „Urbanistický koncept řeší historické propojení řešeného území v Troji zajímavou gradující hustotou zástavby, která umožňuje přístup z Troji do přírody. Kompaktní architektura se adaptuje na danou topografii, výhledy a další původní faktory území pomocí inteligentního a jednoduchého vnitřního pohybu, který nám představuje dobrou ideu, jak lze žít v tomto konkrétním prostředí.“

Druhou příčku v kategorii hlavních cen obsadil tým číslo 21 – Martin Sládek a Janica Šipulová. Ti si odnesli šek na 15 000 Kč za řešení, které porota slovy Petra Buriana popisuje takto: „Seskupení a koncentrace zástavby na obě východo-západní komunikace uvolňuje příznivým způsobem zbylé části pozemku. Vzniká tak zajímavé napětí mezi komunitní, uliční, sousedskou částí a volnými zahradami. Otázka je, zda výhody tohoto uspořádání vyváží určitý handicap orientace u severních – horních řad. Řešení je velmi náročné na udržení konceptu realizace a majetkoprávní vztahy.“ Oba soutěžící vydobyli kromě této ceny ještě ocenění za urbanistické řešení.

Třetí místo, oceněné částkou 10 000 Kč, obsadil tým s číslem 16 – Martin Duba, Radka Ježková a Anna Podroužková. Ty ohodnotil Petr Burian slovy: „Radikální a silný názor na kondenzování zástavby do jednostranně orientovaného hřebínku přináší příjemné napětí mezi intenzivně zastavěným severním okrajem pozemku a volným prostorem zahrad pod touto průlinčitou hradbou. Vtipné je umístění garáží přes ulici naproti domům. Vlastní dispozice pracující s raumplanem těží z úzké vazby na terén. Perforace fasád poněkud opomíjí hlavní – jižní – výhledovou stranu a ložnici u vstupu.“ Felipe Artengo Rufino k tomu dodává: „Líbí se nám, že se projekt drží přírodního charakteru trojského území. Linie domů je pojata jako na typické vesnici – domy tvoří přirozenou bariéru s krajinou.”

Čestné uznání společnosti CEMEX

Důležitou cenou bylo i čestné uznání společnosti CEMEX, která byla generálním sponzorem celého festivalu Arch For People. Ocenění získaly dva týmy. První byl tým s číslem 11 – Nela Gottvaldová, Michal Hýl a Adéla Chroboczková, jejichž návrh podle Petra Buriana: „Přichází s neotřelým přístupem k měřítku objektů. Jde o příjemně působící odkaz na drobnou zástavbu zahrádkářské kolonie a výrazně individuální pojetí pro velmi vyhraněného klienta. Z toho důvodu je toto řešení zároveň obtížně aplikovatelné pro uchopení regulace individuálně budovaných domů.“

Druhým oceněným v této kategorii byla Petra Sopoušková se soutěžním číslem 15. Její práci hodnotí Petr Burian následovně: „Práce s polozapouštěním objektů do terénu přináší příznivé měřítko zástavby. Klasická L dispozice vtipně rozděluje obytný prostor na „obraz“ a pobytovou část kolem terasy. Návrh se rozumně vyrovnává s řešením parkingu formou společné garáže, která eliminuje obtížně řešitelnou dostupnost svahu. Konzistentní názor na regulaci zástavby při východní straně území se poněkud rozpadá ve zbylé části.“

Čestné uznání za urbanistický přínos

Čestné uznání bylo uděleno dvěma skupinám. Jednou z nich byl již zmíněný tým číslo 21 ve složení Martin Sládek a Janica Šipulová. Felipe Artengo Rufino popisuje faktory vedoucí k jejich výběru takto: „Jde o velmi zajímavý způsob jak napojit domy na přístupovou cestu. Vážíme si citlivého řešení k parcelám – konstrukční schéma minimalizuje destrukci zahrad a měřítka daného návrhu ve vztahu k parcelám.”

Druhou oceněnou skupinou byli Jezevci, složeni z týmů 22–26, ve kterých se skrývají studenti Tomáš Madro, Radek Toman, celková vítězka Lucie Najvarová, Tomáš Durdis, Matúš Grega-Jakub a Robert Bakyta. Felipovi Artengo Rufinovi se tento urbanistický koncept líbil hlavně díky funkčnímu propojení Troji s přírodou.

Cena veřejnosti

Poslední, ale neméně hodnotné bylo vyjádření veřejnosti. Z hlasování na webových stránkách EARCH.CZ a na facebookové stránce Beton v architektuře vyšly vítězně tři projekty. Vítězem a držitelem ceny veřejnosti se stal tým s číslem 14 ve složení Jana Cigošová a Miroslav Dvouletý. Cenu do soutěže věnovala firma Q-store. Oba ocenění vyhráli možnost nákupu výrobků Apple v hodnotě 20 000 Kč. Na druhém místě se usadil tým 7 – Robert Gallo a Marek Ječmen – a třetím v pořadí byl úspěšný tým 16 – Martin Duba, Radka Ježková a Anna Podroužková.


Loga a fotografie

Fotografie vítězných návrhů

 
 
Reklama