Energetické jádro pro nezávislost stavby na elektřině, plynu, vodovodu i kanalizaci
Snem všech provozovatelů budov je nulový účet za energie a vodu. Jeho naplnění se blíží.
Absolutním vítězem národního kola Quality Innovation Award byl v pondělí 28.1.2019 v Praze vyhlášený projekt energetického jádra NyrdenCore, díky kterému jsou stavby nezávislé na elektřině, plynu, vodovodu i kanalizaci, bez výdajů za ně. NyrdenCore tím postoupil do mezinárodního finále, jehož výsledky za měsíc oznámí Finnish Quality Association.
QIA
Mezinárodní soutěž inovací organizuje již dvanáctým rokem Finnish Quality Association, v Česku zastoupená Českou společností pro jakost, která zajišťovala slavnostní vyhlášení finálových výsledků před dvěma lety v Praze. Následující rok tento ceremoniál hostilo Bilbao, loni to byl Tallin a letošní finálový večer pořádá Peking.
V loňském roce se stal finalistou národního i mezinárodního kola český projekt třífázového hybridního systému CES BATTERY BOX pro akumulaci a distribuci elektřiny společnosti OIG Power.
Jádro NyrdenCore
Energetické jádro NYRDENCORE je reakcí na klimatické změny, sucho, růst cen elektřiny i vody a civilizační i geografická a politická rizika. Moderní technologie v kvádru o hraně 2,1 a výšce 2,8 metru zajistí celoroční a komfortní provoz staveb pro bydlení i služby.
Jádro není napojené na žádné inženýrské sítě a spolu s periferiemi dodává celoročně technologiím i uživatelům elektřinu, dostatek tepla, pitné i užitkové vody a provádí likvidaci odpadních vod a biologického odpadu. Jeho prvořadým úkolem je zajistit obyvatelům čistý vzduch adekvátní teploty v množství odpovídajícím nejnáročnějším hygienickým normám. Systém hybridního větrání účinně brání vzniku a bujení plísní a zajišťují v interiéru zdravé životní prostředí.
Co je podle vývojářů jádra cílem evropské směrnice 2010/31/ES o energetické náročnosti budov a doporučení Evropské komise 2016/1318 o pokynech na podporu budov s téměř nulovou spotřebou energie pro rok 2020, je pro ně samotné jenom start. Stavět budovy s nízkou energetickou náročností, jejichž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta energií z obnovitelných zdrojů, které jsou v místě či jeho okolí, citováno z předpisů, to je s autonomním jádrem NYRDENCORE realita už dnes.
Úspory
Off-grid řešení pracuje spolehlivě ve všech podnebných pásmech a je velmi úsporné. Provozní náklady domu s 250 m2 nepřekročí 500 eur za rok a podle zeměpisné šířky a osobní volby uživatelů mohou být mnohem nižší. Využití dodatečného zdroje elektrické energie v extrémně mrazivých nebo extrémně horkých dnech je automatické, pohodlné a dražší. Zatopit v zimě v krbu je romantické a levnější.
Vývojáři podotýkají, že absolutní nezávislost objektů s NYRDENCORE na inženýrských sítích nejen zjednodušuje a zlevňuje stavbu o přípojky a umožňuje zastavět i pozemky bez sítí a proto levnější, ale také dovolí stavět i na dosud nepředstavitelných místech, a přesto v naprosto ekologickém režimu. Současně se zjednodušuje i povolení takové stavby, neboť většina zákonných požadavků je už předem splněná, a přitom nezávisí na dohodách se třetími stranami.
Extrémně nízké provozní náklady a levnější ceny pozemků bez inženýrských sítí jsou důvodem, proč i s vyššími náklady na pořízení jádra NYRDENCORE může být srovnání s klasickými závislými systémy dokonce úspornější.
NYRDENCORE ale může pracovat i s připojením na některé nebo všechny inženýrské sítě. I tak ale zajistí nadstandardní vnitřní klima i ekologické ohledy a současně i pokles provozních nákladů.
Tým
V týmu odpovídají Ing. Jan Blažíček, stavař s praxí ve stavebnictví, developerství i technologické publikační činnosti, za energetickou a hardware stránku projektu, Ing. Petr Javůrek, stavař se zkušenostmi s řízením projektů, za koordinaci, publicitu a obchodní stránku, a JUDr. Martin Wurst, právník s praxí ve stavebnictví a developerství, za právní stránku projektu a jeho soulad s vnitrostátními, zahraničními i evropskými předpisy.