NKÚ: Nedostatek peněz v programu záchrany památek zdražuje opravy

Datum: 17.11.2017 1:14  |  Autor: redakce

Kvůli nedostatku peněz v programu záchrany památek se jejich opravy protahují a prodražují. Je samotná obnova památky dostatečným cílem pro dotaci?

Výstaviště Holešovice Praha, foto D. Kopačková
Výstaviště Holešovice Praha, foto D. Kopačková

Za čtyři roky ministerstvo kultury na program vynaložilo 648 milionů korun, pro uspokojení všech žadatelů chybělo v rozpočtu dalších 1,8 miliardy korun.

Program záchrany architektonického dědictví má financovat opravy hradů, zámků, klášterů nebo paláců.
  • V letech 2013 až 2016 ministerstvo v programu podpořilo 915 akcí na opravu památek.
  • Podle NKÚ ročně získalo podporu nanejvýš 30 % žadatelů. Ministerstvo kultury uvedlo, že by jistě bylo dobré uspokojit všechny žadatele o dotace, nicméně v dostatečné výši nejsou české ani evropské dotace.
  • Opravy někdy trvají i víc než 15 let, protože kvůli nedostatku peněz se projekty rozdělují na dílčí akce, uvedl NKÚ. Rostou tak i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek.
  • Ministerstvo kultury poukázalo na to, že při obnově památek bývají nalézány dosud neznámé, mimořádné architektonické nebo umělecké prvky, třeba fresky pod omítkami. "Etapizace obnovy památek je zase nutná v případě, že je třeba dodržet například tradiční technologické postupy, čímž se opravy památek prodlužují," podotkla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

NKÚ ožaduje stanovení cílových hodnot, které chce (ministerstvo) při opravě památek za určitý čas dosáhnout a také vyhodnocení přínosu jednotlivých oprav, tj. opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely MInisterstvo zdůrazňuje, že cílem programu je obnova památek. Ministerstvo podle mluvčí sleduje dodržování projektu, zajištění provozu a údržby a také splnění společenských cílů, kam patří kulturní, veřejně prospěšné či ekonomické využití opravené památky a podpora zaměstnanosti a cestovního ruchu.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Národní muzeum © roman - Fotolia.com

Národní muzeum je hotové z 80 procent, lidé to uvidí v sobotu

17.5.2018 | ČTK, redakce
Z 80 procent jsou hotové práce na rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Zastřešená jsou obě nádvoří, dokončují se práce na zpřístupnění kopule, montáže technologií, fasáda, montují se restaurovaná rozměrná okna a podlahy. Ze čtyř pětin jsou také hotové všechny restaurátorské práce.

Stovky veřejných budov dostanou nový kabát. Na energetické renovace míří dvě miliardy z OPŽP

3.5.2018 | redakce TZB-info
Ministerstvo životního prostředí informuje o využití podpůrných programů s cílem snížit energetickou náročnost budov.
© vipman4 - Fotolia.com

Energeticky vědomá rekonstrukce otopné soustavy

23.4.2018 | Ing. Karel Mrázek
Členění otopné soustavy dle evropské metodiky. Teoretická část je doplněna o popis současného stavu otopných soustav v bytových domech, se kterými se odborná veřejnost setkává. V článku jsou uvedena doporučené data pro správnou aplikaci výpočtových a návrhových postupů pro hodnocení energetické náročnosti vytápění. Zpracované téma tak lépe pomůže pochopit vliv jednotlivých veličin na hospodárný provoz otopné soustavy a jeho konečné hodnocení.

Rekonstrukce historického objektu radnice v Kardašově Řečici

25.3.2018 | ing. arch. Pavel Šmelhaus, Ing. arch. Jakub Žiška
Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je příkladem dokonalé rekonstrukce téměř dvě stě let staré stavby. Díky správně řešenému projektu se proměnila na moderní, uživatelsky komfortní a energeticky úspornou budovu. Proto také získala zvláštní cenu poroty Stavby roku 2017. Zaujalo především efektivní řešení vnitřních dispozic s využitím celé řady zajímavých technických i designových detailů, které se podařilo umístit jen s minimálními změnami exteriéru. Budova si tak zachovala svůj původní vzhled i genius loci.

Hodnocení panelové soustavy PS 61 v Plzni

12.3.2018 | Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, katedra mechaniky
Článek představuje popis a zhodnocení technického řešení panelové soustavy PS 61, která byla používána od roku 1961 do roku 1967 v západních Čechách. V současné době jsou objekty užívány jako bytové domy a je třeba provést jejich pečlivou rekonstrukci. Je třeba prověřit stávající příčky, omezit další zatížení stropů a vše řešit pouze po důkladném rozboru statikem.
 
 

Aktuální články na ESTAV.czS cihlou Heluz Family 2in1 s integrovanou izolací protopíte méněChcete komfort i během horkého léta? Využijte modul CoolBreezePožadavky na nádrže na dešťovou vodu – III.Přijďte na konferenci NIMBY efekt - investor, město, občané