Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Cemix dodal vápno na dezinfekci přeloučského rybníka

Celkem 160 tun nehašeného vápna Cemix použili přeloučtí rybáři k desinfekci rybníka Buňkov, který na podzim napadl herpes virus. Vápno nad několikahektarovým rybníkem rozprašoval vrtulník.

Třídenní akce podléhala přísným bezpečnostním pravidlům a přát muselo i počasí. Nesmělo pršet a muselo být úplné bezvětří. Práce s nehašeným vápnem je totiž riziková, může vážně poleptat sliznice a při kontaktu s člověkem způsobit velké zdravotní potíže.

Akci také nesměli přihlížet žádní zvědavci a všichni přítomní aktéři museli obléknout speciální kombinézy a respirátory. Vrtulník vzlétl nad několikahektarový rybník zhruba dvěstěkrát, na každý hektar rybníku připadly tři tuny vápna. A jak se nákaza do rybníku dostala? Rybáři přesně nevědí, ale myslí si, že nákazu zavlekl některý z nemocných okrasných kapříků, které sem vypustil neznámý chovatel ryb.

Po provedení dezinfekce nehašeným vápnem Cemix musí rybník ještě dalších šest týdnů ležet ladem a teprve poté se může začít napouštět. „My však napustíme až na jaře. Rybníky se mají zimovat, pokud mají přítok, a to my máme v podobě Opatovického kanálu, takže ho necháme vymrznout. Od roku 1972 si odpočinul jen minimálně,“ říká hospodář přeloučských rybářů Karel Němec.

Cemix dodal vápno na dezinfekci přeloučského rybníka
 
 
Reklama