Bazénová hala v Sušici s konstrukcí Haas Fertigbau

Datum: 17.10.2014  |  Organizace: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o.  |  Firemní článek

V červnu tohoto roku byl slavnostně otevřen bazén v Sušici, kde společnost Haas Fertigbau Chanovice s.r.o. realizovala nosnou konstrukci střechy a bočních stěn z prvků z lepeného lamelového dřeva.


Hlavní nosnou konstrukci bazénové haly tvoří šest lepených lamelových přímopasých vazníků osazených na masivních dřevěných sloupech proměnného průřezu v osové vzdálenosti 5,4 m o celkovém rozponu od cca 18 m – nejnižší – do cca 25 m – nejvyšší část a štítová stěna tvořená štítovými sloupy v osové vzdálenosti 2,4 m. Vazníky jsou kotveny do železobetonové stěny pomocí ocelových kotevních součástí umožňujících kloubové chování a sloužících k přenosu horizontálních reakcí vyvolaných působením větru na podélnou stěnu. Také osazení nosníku na dřevěný lepený sloup proměnného průřezu je kloubové. Veškeré dřevěné sloupy jsou k základovým konstrukcím kotveny pevně kloubově.
Příčné a torzní stabilitě hlavních lepených vazníků je bráněno masivními rozpěrami z lepeného lamelového dřeva v osových vzdálenostech 4,8 m, umístěných cca 600 mm pod horními líci hlavních lepených vazníků.

Prostorová stabilita objektu je zajištěna také těmito rozpěrami ve střešní rovině (taktéž brání klopení vazníků, viz výše) umístěných cca 600 mm pod horními líci hlavních vazníků, resp. prvky přenášejícími tahové a tlakové síly vyvolané působením větru a umístěnými v horních úrovních a „středních“ částech štítové a boční stěny. Tyto „tahové a tlakové“ prvky jsou kotveny do železobetonových konstrukcí.

3D statický model3D statický model3D statický model3D statický model

Podpůrnou konstrukcí střešního pláště tvoří krokve v osových vzdálenostech 1,0 m kotvené k horním lícům hlavních vazníků. Prostorové tuhosti objektu dále napomáhají dvě větrovací pole pomocí ocelových táhel. K celkové tuhosti objektu přispívá celoplošný záklop střešní roviny a částí boční a štítové stěny deskami OSB. Celkem bylo použito 135 m3 dřeva a cca 5 t oceli a spojovacích prostředků.

Řez A
Řez A
Půdorys
Půdorys

Použité materiály:

  • Hlavní přímopasé vazníky a štítové přímopasé sloupy z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL32c
  • Hlavní boční sloupy proměnného průřezu z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL28h
  • Rozpěry a okenní překlady z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL24h
  • Krokve z rostlého řeziva pevnosti C24
 

Datum: 17.10.2014
Organizace: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czNáchod koupí od JTH za 46 milionů pozemky po bývalé TepněSolární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domuVybíráte tepelné čerpadlo? Jak srovnat nabídky a správně se rozhodnout?Další vousatý dům stojí v Českých Budějovicích