Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inspirace: DELTA projektovala administrativní a laboratorní budovu zcela ze dřeva

V Dolním Rakousku byla udělena Cena za dřevostavby pro rok 2018; DELTA a SWAP (sdružení architektů) získali první místo v kategorii „veřejné stavby“ za kancelářskou a laboratorní budovu IFA Tulln realizovanou v maximální možné míře ze dřeva. Pro společnost DELTA a architektonické studio SWAP to nebyl první úspěch, který společně slaví. Nedávno také vyhráli obdobné ocenění v oblasti dřevostaveb za projekci a realizaci budovy Univerzity humanitních věd a přírodních zdrojů BOKU ve Vídni.Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika, na úvod o projektu této administrativní budovy s laboratorním zázemím řekl: Porota hodnotila projekty podle různých kategorií: „kvalita architektonické tvorby s materiálem dřevo“, „kvalita provedení a správné nasazení dřeva“ a „inženýrská práce v oblasti stavby ze dřeva. Náš koncept architektury dle principu DELTA green line v kooperaci se SWAP byl jedinečný a velmi si cením toho, že porotu oslovil a dokázal ji svým promyšleným konceptem i přesvědčit.

Dispozice budovy, konstrukce

Jasný objem dvoupodlažního stavebního tělesa okouzluje svým jemným pragmatismem a smysluplným použitím CLT-konstrukce (křížem vrstvené dřevo). Fasáda (předem vytvořená stavba s dřevěným rámem) s přísně rytmizovanými okenními otvory a integrovaná sluneční ochrana odráží jasné pracovní postupy tohoto výzkumného zařízení. Lineárně zónovaný půdorys poskytuje dobře osvětlené kanceláře směrem na jih a důmyslně eliminuje severní oslňující světlo v laboratořích. Celkově v průmyslové kvalitě provedené stavbě je realizovaná dokonce i výtahová šachta s CLT-konstrukcí, což je projevem jistého nadstandardního provedení. Pomocí jednoznačných zón, v jejichž rámci jsou hranice místností variabilní, je velmi intuitivně vyřešena jak orientace v budově, tak i souhra architektury a funkčnosti.

Projekt kancelářské budovy univerzity IFA v rakouském městečku Tulln ukazuje, že je možné stavět průmyslové budovy i ze dřeva a to s nejrůznějšími funkčními požadavky“.


Průkopník v principu trvale udržitelných staveb

Na kancelářské budově IFA Tulln je jedinečná především prolínající se důsledná stavba ryze ze dřeva, která vyvolává příjemnou atmosféru a nezaměnitelnou estetičnost. Jako jedna z prvních kancelářských a laboratorních budov ze dřeva je projekt IFA Tulln průkopníkem v principu trvale udržitelných staveb. Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA, k celému procesu říká: „Je to inspirace a ukazuje to, že je možné stavět budovy s nejrůznějšími funkčními požadavky ze dřeva. Trvale udržitelný způsob stavby a dlouhá životnost budovy během používání mají dlouhodobý význam pro společnost“.

Lokalita versus design

Budova IFA Tulln se nenachází v centru dění žádného velkého města v Rakousku. Naopak, Tulln an der Donau, je jedno z nejstarších měst v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy v okrese Tulln. Rozkládá se nad řekou Dunaj, žije zde přibližně šestnáct tisíc obyvatel a tento aspekt DELTA promítla do vnější architektury budovy. O to více lze ocenit tento vzorový přístup investora k plánování a realizaci průmyslové budovy ryze ze dřeva, která se nachází mimo lokality hlavních měst, jež spíše nacházejí prostředky na investice do těchto smart budov.

Je to inspirace. O to více je třeba ocenit tento vzorový přístup investora k plánování a realizaci průmyslové budovy ryze ze dřeva, která se nachází mimo lokality hlavních měst, jež spíše nacházejí prostředky na investice do smart budov tohoto typu.

Investor, společnost BIG, mluví o tom, že realizací této jedné z prvních dřevěných laboratoří a vzdělávacích budov v Rakousku, začínáme psát novodobou historii v oblasti průmyslových nemovitostí. „Jsme hrdí na to, že jsme mohli tento projekt tak výrazně ovlivnit“, říká Ing. Wolfgang Kradischnig, jednatel holdingu skupiny společností DELTA. Podle architektonického konceptu DELTA a SWAP se budova ideálně hodí do krajiny s ohledem na použité přírodní materiály a rovněž s ohledem na vizuální dojem z tohoto objektu. Věřím, že i uživatelům se bude lépe pracovat v této architektonicky velmi příjemné a promyšlené budově“.

Na webových stránkách společnosti DELTA, můžete shlédnout také video o tomto projektu (DE verze, ENG titulky)

Zdroj: DELTA
Fotografie: Christian Brandstätter


DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.
logo DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.

Soustřeďujeme ve svém týmu více než 400 odborníků a expertů na architekturu, projekci staveb včetně BIM projektování, projektový management a celkové řízení a koordinaci staveb včetně detailního stavebního dozoru - digitální nástroje Datenpool, PlanRadar, ...