Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Praha definitivně schválila novelu Pražských stavebních předpisů

Z Pražských stavebních předpisů zmizí požadavek na tzv. oslunění. Novelu předpisů dnes definitivně schválili radní poté, co její návrh notifikovala Evropská komise. Ta podle vedení města k podobě novely neměla žádné připomínky. Podobu úpravy kritizovali Zelení.

© yaraslau saulevich - Fotolia.com
© yaraslau saulevich - Fotolia.com

Radní úpravu na opakovaný pokus schválili v létě, nyní rozhodnutí potvrdili. PSP platí od 1. srpna 2016 a jako prováděcí předpis ke stavebnímu zákonu určují podmínky pro využívání území a technické požadavky na stavby v metropoli. Podle městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) byl předpis o oslunění absurdní a architekti museli navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili, případně byty kolaudovat jako ateliéry, i když sloužily k bydlení.

Čtěte také vyjádření Ing. Bc. Jaroslava Vychytila, Ph.D., z Katedry konstrukcí pozemních staveb
Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Znění novely kritizovali Zelení, podle kterých umožní, aby se přímo vedle domů zejména na sídlištích stavěly nové objekty, které je zastíní. To odmítl šéf IPR Ondřej Boháč. "Pokud někdo navrhuje novou stavbu, nesmí být proslunění těch stávajících touto novou výstavbou sníženo pod normu. Lidé se nemusí obávat, že po odstranění požadavku na proslunění se budou zahušťovat sídliště," uvedl. Dodal, že PSP obsahují další pravidla, která zahušťování brání.

Oslunění bytu nahradí rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. Podle novely nesmí být součet ploch všech oken menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh doplnil požadavek dostatečného odstupu budov od sebe.

Stavební předpisy pro Prahu začaly vznikat za primátora Tomáše Hudečka (nestraník, dříve TOP 09). Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu pražská primátorka Adriana Krnáčová odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ/Trojkoalice) a předložila k projednání novou verzi. Primátorčinu novelu nakonec notifikovala Evropská komise.

 
 
Reklama