Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Význam šetrného stavebnictví v Česku roste

Již za necelé dva roky se budou muset všechny budovy stavět s téměř nulovou spotřebou energie. K energetické účinnosti a šetrné výstavbě zavazuje Českou republiku evropská směrnice EPBD II.

Česká rada pro šetrné budovy se od začátku letošního roku rozrostla o dalších pět významných firem – ČEZ ESCO, JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, TECE ČR, skupinu TECHO a iNELS
Česká rada pro šetrné budovy se od začátku letošního roku rozrostla o dalších pět významných firem – ČEZ ESCO, JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, TECE ČR, skupinu TECHO a iNELS

Zájem firem a odborné veřejnosti o oblast šetrného stavebnictví a hledání komplexních řešení se tak postupně zvyšuje a projevuje se i na členské základně oborové organizace České rady pro šetrné budovy. Ta se jen od začátku letošního roku stihla rozrůst o dalších pět významných firem – ČEZ ESCO, JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, TECE ČR, skupinu TECHO a iNELS.

Podle údajů Evropské unie činí podíl budov na celkové spotřebě energie v zemích společenství 40 % a nadále roste. Státy Unie navíc ročně produkují zhruba 800 milionů tun stavebního a demoličního odpadu, přičemž pouze 50 % z něj se následně recykluje. I z těchto důvodu je nutné významně snížit energetickou spotřebu staveb a současně se zaměřit i na využívání obnovitelných zdrojů. „Nutnost zmírňovat negativní vlivy výstavby na životní prostředí se stává rok od roku naléhavější. Od řešení pouhých energetických úspor se posouváme k řešení hospodaření s vodou, šetrným materiálům, chytrým technologiím či zdravému vnitřnímu prostředí,“ uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Ředitel společnosti JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY, lídr v oboru technického vybavení vnitřního prostředí budov, Roman Šalomoun vidí velký prostor pro zlepšení: „Stavebníci jsou stále bez relevantních informací a získat kvalitní rady je mnohdy velmi složité. Opravdu šetrné stavebnictví není jen o obálce budovy, ale je to koncept, který má být především funkčním celkem. Šetrná budova například nepotřebuje být prošpikovaná drahými technologiemi pro zajištění tepelné pohody. Právě skutečnost, že se stavebník zajímá o to, jak postavit dům na co nejlepší energetické úrovni, má být zárukou, že použité technologie budou finančně a technicky nenáročné.

 
 
Reklama