Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Pět věcí, které byste měli vědět o plastových oknech

Uvažujete o tom, že konečně vyměníte stará okna, kterými táhne do bytu? Potřebujete si vybrat kvalitní okna pro svůj nový rodinný dům? Pokud zamýšlíte pořídit si plastová okna, hodí se vám pár informací, na co se zaměřit, aby okna dlouho vydržela a spolehlivě sloužila.

1. Výztuha odpovídá za pevnost

O kvalitě plastových oken rozhoduje zejména jejich vnitřní struktura, kterou bohužel na první pohled nepoznáte. Jak dobrá plastová okna jste si pořídili, většinou zjistíte až po několika zimních sezónách, proto je potřeba věřit dodavateli, že dodal okna slibované kvality.

Vnitřní kovová výztuha odpovídá za to, že plastová okna drží tvar a nekroutí se. Plast totiž sám o sobě není nosným materiálem a navíc se roztahuje vlivem teploty. Letní slunce totiž může povrch plastových oken zahřát na 60oC i více a jen opravdu dobrá kovová výztuha brání tomu, aby se okna nezkroutila. „Zejména u oken a okenních sestav větších rozměrů, v barevném hlavně tmavším dekoru nebo u posuvných systémů je poctivá kovová výztuha zcela nezbytná,“ doplňuje P. Svoboda z OTHERMU.

Chtějte proto vědět, kdo a kde vaše plastová okna vyrobil. Pokud se dodavatel oken zdráhá říci vám skutečný původ oken, měli byste zbystřit, zejména pokud nabízí neodolatelně nízkou cenu. U takových plastových oken mohl výrobce trochu ušetřit na výztuze a úspora na pořizovacích nákladech se vám může v budoucnu i pěkně prodražit.

2. Třída profilu je důležitá

Plastové profily se z hlediska kvality dělí podle toho, jak silné jsou jejich pohledové stěny. Ovšem platí, že bez rozřezání rámů a křídel tloušťku profilu nepoznáte, opět nezbývá než věřit dodavateli. Při výrobě se plastové profily svařují, pokud jsou stěny silnější, svařuje se logicky větší množství materiálu. Svary u profilů nejvyšší třídy A jsou pak až o čtvrtinu pevnější než u profilu nižší třídy. Především u větších či složitějších okenních sestav se vyplatí pořídit si plastová okna z profilů nejvyšší třídy.

3. Zasklení ovlivňuje vlastnosti oken


Izolační zasklení spolu se stavební hloubkou rozhodují o vlastnostech oken, a to platí nejen v případě plastových oken. Okna s trojsklem udrží v interiéru více tepla, ale na druhou stranu – ve srovnání s dvojskly - neochrání lépe před hlukem z ulice. „Pokud máte dům nebo byt na místě zatíženém například hlukem z dopravy, náročnějšími povětrnostními podmínkami nebo je snadné se do bytu dostat z chodníku, vyplatí se poradit se s odborníky o možnostech, které nabízí protihlukové nebo bezpečnostní zasklen,“ dodává Petr Svoboda. Stavíte-li pasivní dům, pak by projekt měl přesně definovat i požadavky na okna a jejich izolační zasklení, protože do hry vstupují i solární tepelné zisky.

Rozdíly se skrývají v detailech. Dnes by již standardem měl být tzv. teplý meziskelní rámeček, který výrazně omezuje rosení oken a vznik mokrého pásku zejména v dolní části oken.

4. Kování s více uzamykacími body

Otevřete-li plastové okno, jsou po obvodu křídla na kování čepy, které zapadnou do kovových dílů na rámu okna. Čím více je po obvodu okna těchto bodů, kde je při uzavření spojen rám a křídlo okna, tím lze plastové okno lépe seřídit a navíc, jde hůře násilím vypáčit. Počet uzamykacích bodů je jedním z parametrů, které si můžete sami zkontrolovat a v tomto případě se platí „čím více, tím lépe“.

5. Těsnění ručí za dobrou izolaci

Rozhodující pro tepelnou i zvukovou izolaci oken je těsnění. Plastová okna se v současnosti nabízejí buď se dvěma těsněními tzv. dorazový systém, nebo se třemi těsnícími rovinami tzv. středový systém, kdy je uprostřed profilu navíc další pryžové těsnění. To je vidět pokud je okno otevřené. Asi nepřekvapí, že lepší vlastnosti poskytují profily se třemi těsněními.

Těsnění je upevněno v drážkách plastového profilu po obvodu rámů a křídel. Může být buď průběžně natažené po obvodu celého okna tj. v rozích, kde je svařený plastový profil není těsnění přerušeno, ale jen ohnuto, nebo může být v rozích svařeno současně s profilem. V případě svařovaného těsnění může dojít vlivem teploty při výrobě oken ke ztvrdnutí těsnění. I když je snadnější svařit těsnění současně s profilem, z hlediska životnosti a izolace to může být omezující.

TIP: Určitým standardem jsou v současnosti plastová okna z profilů stavební hloubky více než 70 mm rozdělené na 5-6 komor s třemi těsněními, která jsou osazená izolačními trojskly.