Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Špatné umístění či nevhodná dlažba. Vyhněte se zásadním chybám při výstavbě terasy

Následující řádky zodpoví, jakou zvolit dlažbu, kam umístit pergolu nebo jak terasu designově vyšperkovat, abyste udávali trendy a sousedi k vám závistivě nakukovali přes plot.


Způsob pokládky jde ruku v ruce s tloušťkou dlažby

Správně položená keramická dlažba je základem terasy. V minulosti se používala dlažba betonová, která je však tlustší, těžší, náročnější na údržbu a designově méně pestrá. Pokud výběr dlažby podceníte, nikdy nedocílíte perfektního vzhledu. Ještě před samotnou pokládkou je potřeba zamyslet se nad tím, jestli dlažbu lepit, nebo pokládat takzvaně suchou metodou. Podle toho se následně volí její tloušťka. „V prvním případě obvykle volíme variantu v centimetrové tloušťce. Má však určité nevýhody. Pokud nebude precizně dodržen celý technologický postup, po jedné nebo dvou zimách dojde k jejímu nenávratnému poškození. U suché metody se využívá dvoucentimetrová dlažba pokládaná na terče, do trávy nebo do štěrku. Pokládka je v tomto případě rychlejší, snadnější a nehrozí znehodnocení dlažby, což ušetří peníze do budoucna,“ popisuje jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Dlažba o tloušťce 2 cm je nejvhodnější i na terasách v patře a na balkónech. Navíc ji můžete kdykoliv rozdělat a znovu složit, což oceníte třeba v případě, kdy máte pod dlažbou kabely k zahradnímu osvětlení.

Pergola jako dominanta zahrady

Jestli rádi trávíte čas na zahradě, pravděpodobně přemýšlíte nad pořízením pergoly. Předtím, než se pro ni rozhodnete, zvažte její rozměry. Pokud by pergola přesahovala plochu 25 m2 a výšku 5 m, je potřeba zažádat si o stavební povolení. V opačném případě se můžete pustit rovnou do instalace. Při volbě tvaru a velikosti berte v potaz i její umístění. Lomené a prohnuté tvary volte v případě, že chcete, aby splývala se zelení.

Na terase v dešti i ve sněhu

Prosklená terasa u domu perfektně prosvítí obytné prostory. Doplnit ji můžete o příslušenství, jako je osvětlení, topení, síťka proti hmyzu či výsuvné markýzy. Díky těmto doplňkům se z prosklené terasy stane místo, kde budete rádi trávit čas během každého ročního období.

Moderní design, který se neokouká

Už víte, jak dlažbu položit, jak postavit posezení, jak nainstalovat pergolu i jak zasklít terasu? Pak už zbývá jen zvolit správné designové provedení, což však často bývá tím nejtěžším rozhodnutím. „Jednou z možností, které jsou aktuálně v kurzu, je dlažba v designu dřeva. Věrně imituje originální materiál, včetně tvaru prken a reliéfního povrchu pravého dřeva. Nevykazuje však neduhy, se kterými se dřevo potýká. Díky tomu se dlažba snadno udržuje,“ dodává jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Oproti dřevu dlažba neplesniví, nesesychá ani nenasává vodu a drží si svůj tvar i barvu. Pokud si myslíte, že imitace dřeva není pro vás, můžete sáhnout po designu betonu či kamene. I ty svým provedením předčí ostatní venkovní podlahové krytiny.
 
 
Reklama