Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zahájena stavba pasivního domu pro seniory

V pátek 7. 9. 2012 byla slavnostně zahájena stavba unikátního pasivního domu pro seniory v Modřicích. Autory návrhu a projektu jsou čeští renomovaní architekti Aleš Brotánek a Josef Smola.

Podle plánu se budou moci do domu nastěhovat první obyvatelé již v říjnu příštího roku. Zájem, a to zdaleka nejen místních seniorů, přitom předčil všechna očekávání. K dnešnímu dni totiž přišlo už 117 žádostí o umístění.

Aktualizace: Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích byl v lednu 2014 otevřen

Pasivní bytový dům pro seniory je uzpůsobený potřebám starších lidí, kteří mohou mít omezenou možnost pohybu, nicméně jsou soběstační. Každý vysoce komfortní byt, kterých zde bude celkem 41, bude mít vlastní hygienické zázemí, kuchyňský kout, terasu, nebo balkón. V areálu domu bude také mimo jiné společná zahrada a jezírko.

„Nepředpokládá se, že dům bude fungovat v režimu poskytování sociálních služeb. V rámci nájmu, který se bude pohybovat jen kolem 6.000 Kč za měsíc, však město bude nabízet seniorům výpomoc v podobě praní a žehlení prádla, úklidu bytu a společných prostor a zajištění drobných nákupů či vyzvedávání,“ přibližuje místostarostka města Modřice, Ing. Hana Chybíková.

Autory architektonického návrhu a projektové dokumentace tohoto domu, který je v českém měřítku zcela unikátní, jsou čeští renomovaní architekti Aleš Brotánek a Josef Smola. Stavba domu si vyžádá investice ve výši 64 mil. Kč. Město Modřice získalo pro tento projekt podporu 8,3 mil. Kč ze Státního fondu životního prostředí ČR. Na celkem 45 mil. Kč si pak muselo vzít úvěr.

 
 
Reklama