Utěsnění funkční spáry
Správně provedená funkční spára má dvě oblasti, které se každá jiným způsobem podílejí na její bezchybné funkci. Jsou to dešťová zábrana a zábrana větrová. Dešťová zábrana je umístěna na exteriérové straně otvorové výplně, ta větrová se pak nachází v prostoru mezi dešťovou zábranou a interiérovou stranou okna či dveří.
Schéma je patrné z obrázku 5.1.1.
O dešťové zábraně je podrobněji pojednáno v předchozí kapitole Dešťová zábrana, dekompresní dutina a o zábraně větrové v téže kapitole Těsnění. Funkční spára může mít v závislosti na konstrukci a profilaci rámu a křídla:
Podrobněji viz kapitolu Těsnění.
Těsnění jednostupňové
Dešťová a větrová zábrana jsou tvořeny jediným těsnicím pryžovým nebo jiným plastickým profilem. Velmi často se používá dorazové těsnění na venkovní a vnitřní naléhávce křídla. Tento způsob utěsnění je problematický. Jednak je zde výrazně ztíženo splnění podmínky vyrovnávání tlaku vzduchu v exteriéru a v interiéru v dekompresní dutině, navíc těsnicí profil na venkovním dorazu v praxi nikdy netěsní dokonale a vodu ve větší či menší míře propouští do funkční spáry. Občas se vyskytují i případy, kdy otvorová výplň nemá prakticky žádnou dekompresní dutinu. Pro vyrovnání tlaku v dekompresní dutině vzhledem k exteriéru a též pro zvýšení infiltrace vzduchu funkční spárou provádějí výrobci často úpravu spočívající ve vyříznutí určité délky vnějšího těsnicího profilu, případně použijí perforované těsnění. Důsledkem je však zatékání do funkční spáry a další negativní vlivy. Jeden z příkladů nepříliš vhodného provedení je na obrázku 5.1.2. O pojmu dekompresní dutina podrobněji pojednává kapitola Dešťová zábrana, dekompresní dutina.
Těsnění dvoustupňové
Hovoří se o něm tehdy, když je dešťová zábrana funkčně oddělena od zábrany větrové. Odolnost proti zatékání zajišťuje dostatečně kapacitní dekompresní dutina s vhodně provedenou profilací rámu a křídla. Rámové nebo křídelní těsnění za dešťovou zábranou směrem do interiéru plní funkci zábrany větrové. Větrová zábrana je vždy umístěna za dešťovou zábranou.
Pro úplnost připomeňme, že pojem jednostupňové a dvoustupňové těsnění nemá nic společného s počtem fyzicky osazených těsnicích pryžových profilů. Okenní profil s jednostupňovým i s dvoustupňovým těsněním může být proveden s těsnicím profilem jednoduchým, dvojitým, případně i vícenásobným. Na obrázcích 5.2.1 až 5.2.4 v další části jsou znázorněny různé varianty těsnění – jednostupňového a dvoustupňového těsnění v kombinaci s různým počtem těsnicích profilů (jednoduchým, dvojitým a trojitým). Tyto těsnicí profily mohou být:
- dorazové, kdy je těsnicí profil umístěn na naléhávce křídla nebo rámu,
- rámové, pak je těsnicí profil umístěn v drážce rámu okna.
U vícenásobného těsnění plní první těsnění při pohledu z exteriéru kombinovanou funkci dešťové i větrové zábrany. Je třeba zdůraznit nutnost umožnění průběžného vyrovnávání tlaku vzduchu v dekompresní dutině vůči atmosférickému tlaku okolního vzduchu. Pokud není v dekompresní dutině spolehlivě vyrovnán tlak s atmosférickým tlakem venkovního prostředí, funkční spára nebude vodotěsná. Požadavky, které musí funkční spára beze zbytku plnit, jsou tyto:
- umožňovat potřebný způsob otevírání,
- odolávat zatékání srážkové vody,
- zajistit požadovanou spárovou průvzdušnost (infiltraci vzduchu), pokud je vyžadována, v souladu s normovými předpisy,
- zajistit tepelně a zvukově izolační vlastnosti otvorové výplně.