Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Správné větrání? V chladných měsících nezbytnost!

Chladné zimní a jarní měsíce sice v posledních letech nepřinášejí prudké mrazy ani přívaly sněhu, i přesto zůstávají rozdíly mezi venkovní teplotou a tou uvnitř domu markantní. Teplotní rozdíly a s nimi spojená vlhkost mohou způsobovat nejen vznik plísní, ale také celkový diskomfort pro obyvatele domu. Jeden ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je naučit se doma správně větrat.

Větrání je základ

Nezáleží na tom, zda máte okna plastová, hliníková, nebo dřevěná! Větrání je nutnost bez ohledu na konkrétní typ oken. Všechny tyto typy oken totiž poskytují dokonalou vzduchovou izolaci, a proto je třeba během chladných měsíců nejméně dvakrát denně větrat. Pokud si děláte hlavu s poklesem teploty, pak stačí otevírat okna v době, kdy se v dané místnosti nezdržujete. Okna ložnice můžete například otevírat ráno, když z této místnosti odcházíte do jiných částí domu.

Stálá teplota a nízká vlhkost

Pokud nechcete, aby se váš účet za vytápění vyšplhal do astronomických výšin, doporučujeme, abyste v domě udržovali konstantní teplotu. Ta by se měla pohybovat mezi 20–21 °C, což je nejoptimálnější rozmezí pro lidský organismus. Důležitá je také míra vlhkosti, protože ta, jak známo, může působit rozvoj plísní, po kterých doma určitě nikdo netouží. Humidita v domácnosti by se měla pohybovat v rozmezí 40–50 %. Optimální teplotu i vlhkost vám pomůže udržet šikovný pomocník v podobě teploměru a vlhkoměru. Když si je pořídíte a budete hodnoty průběžně sledovat, zabráníte tak výkyvům teplot i nežádoucímu zvyšování vlhkosti v domácnosti.

Krátce ale intenzivně

Při větrání v chladných dnech neotvírejte okna pouze na ventilaci. Tento způsob větrání totiž jen odvádí vnitřní teplo, ale nedochází při něm k řádné výměně a cirkulaci vzduchu. Navíc ochlazení způsobí pouze tepelný výkyv. Rovněž tak není ani vhodné používat během zimních měsíců jen mikroventilaci. Nejlepší, co můžete udělat, je otevřít okno dokořán, ideálně rovnou dvě okna na opačných stranách bytu či domu současně. Pak nechte vzduch proudit zhruba pět minut (v závislosti na velikosti místností či bytu). Takto vydatně byste měli větrat alespoň dvakrát denně: nejlépe ráno a večer. Pokud ani intenzivní větrání dvakrát denně nepomůže snížit vlhkost, můžete ještě vyzkoušet některý z odvlhčovačů vzduchu, které jsou snadno k sehnání a pomáhají automaticky regulovat „klima“ ve vaší domácnosti.

A malá rada na závěr:

Pokud jste přes den unavení, nemůžete se soustředit na práci nebo pokud trpíte alergickým kašlem či rýmou, může to být známka toho, že je v místnosti špatný vzduch. Tím že vzduch vyvětráte, přivedete více kyslíku a celkově pročistíte vzduch. Nikdo nechce žít ve vakuu! Proto pravidelně a správně větrejte. Rovněž bude dobré, pokud se ve své domácnosti rozhodnete pro kvalitní dřevěná nebo plastová okna. Je to výhodná a trvalá investice, která zvýší pocit komfortu. Inspirovat se můžete třeba českými okny od firmy PKS okna. Její odborníci vám také kdykoli rádi s výběrem poradí.

www.pksokna.cz