Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Architektura ve filmu

Společně s Dnem architektury startuje 1. října i nejvýznamnější filmový festival o současné architektuře a veřejném prostoru Film a architektura. Architektura ve filmu: Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright, Bauhaus nebo Svobodná architektura.

Film a architektura, v kinech kin 1. - 7. 10.2019
Film a architektura, v kinech kin 1. - 7. 10.2019

Festival Film a architektura se Dnem architektury

Tento týden patří architektuře i na filmových plátech. Společně se Dnem architektury startuje 1. října i nejvýznamnější filmový festival o současné architektuře a veřejném prostoru Film a architektura. Přehlídka nabídne až do 7. října na tři desítky filmů v Praze, Brně, ale i Ostravě, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích nebo Zlíně. Centrem festivalu je tradičně pražské kino Světozor, kde filmové projekce doprovodí i řada tvůrců a dalších hostů. Celovečerní filmy doplní krátké experimentální či autorské filmy.

Festival Film a architektura reflektuje aktuální témata, fenomény či problémy současné architektury a urbanismu. Stejně jako u festivalu Den architektury se programem prolínají témata Svobodné architektury a Bauhausu, který letos slaví 100 let od svého založení.

Dokument o vzniku a znovupostavení německého pavilonu v Barceloně Mies on Scene

Přehlídku symbolicky otevře dokument o vzniku a znovupostavení německého pavilonu v Barceloně Mies on Scene. Barcelona in Two Acts. Tato stavba, za kterou stál Mies van der Rohe a Lilly Reich předběhla svou dobu a ovlivnila tak generace architektů po celém světě. Za osobní účasti režiséra Borise Bertrama bude ve Světozoru uveden filmový experiment The Human Shelter, který se skvěle trefil do momentální společenské nálady ve světě. Režisér v něm hledá odpovědi na jednoduchou otázku, čím je pro nás domov. Dílo nejslavnějšího mexického architekta a držitele Pritzker Prize Luise Barragána zmapovala konceptuální umělkyně Jill Magid ve snímek The Proposal. Poprvé se tak u nás můžeme blíže seznámit s mimořádným a výjimečně fotogenickým dílem architekta, jehož dům a atelier jsou součástí dědictví UNESCO. Fascinující pohled do legendární avantgardní školy nabídne snímek Bauhaus Spirit. Návštěvníci se mohou těšit dále na filmy o architektech Franku Lloydu Wrightovi a Bohuslavu Fuchsovi nebo nejslavnějším průmyslovém designérovi současnosti Dieteru Ramseovi, snímek mapující poslední starou čtvrť jednoho z nejlidnatějších měst Číny Čchung-čchingu nebo dokument citlivě propojující svět starousedlíků, turistů a byznysmenů v Benátkách.

Film a architektura, v kinech kin 1. - 7. 10.2019

Kompletní program je k dispozici na www.filmarchitektura.cz a www.denarchitektury.cz. Festival je určen široké veřejnosti napříč generacemi se zájmem o architekturu, urbanismus, design a umění. Program má několik tematických bloků.

Téma svobodné architektury navazuje na hlavní téma mateřského Dne architektury v letošním roce, 30 let života ve svobodě. Rok 1989 přinesl možnost skutečně svobodného tvůrčího vyjádření, které však potřebuje svobodné myšlení, jež není svázané konvencemi, předsudky a ani stereotypy. Stavby, architekti i uživatelé architektury, které festival představí, tuto svobodu dokonale reprezentují. Sem patří film i Aires Mateus: Matter in Reverse, v němž se slavný portugalský architekt zamýšlí nad úlohou architektury. Vypráví o tom, jaké jsou její základní principy a hodnoty, i o tom, co ho na ní fascinuje. Snímek bude uveden v Praze za osobní účasti režiséra Henrique Piny. The Proposal je první celovečerní dokumentární snímek a závěr rozsáhlého projektu The Barragán Archives, ve kterém americká umělkyně Jill Magid zkoumá napadené dědictví nejslavnějšího mexického architekta Luise Barragána.

V americkém dokumentu Frank Lloyd Wright: The Man Who Built America velšský architekt Jonathan Adams navštíví několik slavných staveb muže, jehož mnozí považují za největšího architekta v historii USA, aby objevil tajemství jeho organické architektury. Dalším monografickým dokumentem je český snímek Evropský architekt Bohuslav Fuchs, který shrnuje historický a současný význam díla Bohuslava Fuchse v tuzemsku i v zahraničí. Představí tak jednoho ze zakladatelů unikátní tradice brněnského funkcionalismu, mezi jehož nejvýznamnější stavby v Brně patří Zemanova kavárna či hotel Avion. Snímek osobně uvede v kině Světozor režisér Pavel Jirásek.

Tematický okruh Tváře měst představuje města nejrůznějších podob, velikostí, ambicí i problémů zejména prostřednictvím osobních výpovědí lidí, kteří v nich žijí. V dokumentu Last Days in Shibati režisér Dusollier strávil několik měsíců v poslední staré čtvrti ve třetím největším a nejlidnatějším městě Číny, padesátimilionovém Čchung-čchingu, aby detailně zachytil každodenní život na místě, které se ocitá pod hrozbou demolice. Snímek This Cold Life je věnován životu lidí v drsnou přírodou obklopeném špicberském městě Longyerbyren i jedinému obyvateli zaniklého hornického městečka Pyramiden. Italský dokument The Venice Syndrom, který vybral pro festival Adam Gebrian, představí romantické Benátky plné útulných zákoutí a půvabných kanálů v současné realitě a bez iluzí. Zachycuje právě probíhající kulturní a společenský zánik Benátek prostřednictvím masové turistiky 21. století a citlivě propojuje svět starousedlíků, turistů a byznysmenů v boji o místo na slunci.

Výročí 100 let od vzniku Bauhausu připomene dokument Vom Bauen der Zukunft, který popisuje fascinující příběh této školy a zařazuje ho do kontextu našeho aktuálního kulturního vývoje. Prostřednictvím rozhovorů s mnoha odborníky dokazuje, že duch Bauhausu žije dál. Španělský dokument Mies on Scene. Barcelona in Two Acts. mapuje vznik a rekonstrukci německého pavilonu ze světové výstavy roku 1929, který povstal jak fénix z popela o desetiletí později v Barceloně.. Americký snímek Rams představuje jednoho z nejslavnějších průmyslových designérů současnosti Dietera Ramse, proslulého svým výrokem “Jednoduchost je klíčem dokonalosti”, odkazujícím právě na Bauhaus. Hudbu k filmu složil Brian Eno.

7. října v kině Světozor výjimečný snímek Kabinet doktora Caligariho

Celý festival uzavře 7. října v kině Světozor výjimečný snímek Kabinet doktora Caligariho. V mysteriózním thrilleru režiséra Roberta Wieneho z roku 1920 architektura ovlivňuje všechny filmové složky: obrazovou, hereckou i scénickou. Snímek je součástí zavedené sekce Archi.kult, představující vždy jednoho zástupce, který se výrazně zapsal do dějin. Před projekcí se zájemci mohou zúčastnit exkurze po kině Světozor.

Hlavní partneři festivalu Film a architektura 2019:
 • mmcité1 a.s.
 • HERAKLITH
 • KOMA MODULAR s.r.o.

Hlavním partnerem warm up projekce filmu The Human Shelter je IKEA Česká republika.
Hlavním partnerem sekce Inspirace Adama Gebriana je SIPRAL a.s.
Hlavním partnerem sekce Tváře měst je mmcité1 a.s.

Za finanční podpory:
 • SOMFY spol. s r.o.
 • Velvyslanectví Království Nizozemí
 • Goethe-Institut
 • Institut dokumentárního filmu
 • Rosa Luxemburg StiftungSOMFY spol. s r.o.
Hlavní partneři festivalu Den architektury 2019:
 • KOMA MODULAR s.r.o.
 • LAUFEN CZ s.r.o.
 • Pražské vodovody a kanalizace a.s.
 • HERAKLITH
Za finanční podpory:
 • Ministerstvo kultury ČR | Magistrát hl. m. Prahy | Statutární město Brno |Nadace české architektury | Státní fond kultury České republiky | Městská část Praha 8 | Městská část Praha 7 | Městská část Praha 1 | Velvyslanectví Nizozemského království | MDA Praha s. r. o. | SIPRAL a. s. | PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. | Tiskárna Helbich a.s.