Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Prosvětlení a prostup plochou střechou Roto

Víc světla. Víc volnosti. Víc pohodlí.

Střešní okno Roto pro ploché střechy má lepší prostup světla než polykarbonát, vnější strana je odolná rozbití kroupami a při vloupání, má samočisticí povrchovou úpravu. Vnitřní strana je odolná proti vysypání do místnosti, zdvihový rám je připraven ke snadné montáži do střechy a zateplený polystyrenem.

Ploché střechy v současnosti zažívají boom vzhledem k novým a kvalitnějším materiálům ve srovnání s technologiemi druhé poloviny minulého století. Velmi důležitým prvkem u plochých střech, jak nových, tak i rekonstrukcí, bývá prosvětlení místnosti přes střešní plášť. Klasickým řešením jsou kopulové čočky, které jsou vyráběny na bázi PVC nebo polykarbonátu. V posledních letech však bývá často právě kvůli nedostačujícím vlastnostem těchto materiálů využíváno pro prosvětlení také pro ploché střechy střešní okno.

Jedním z cenově přijatelných řešení je použití střešního okna ve zdvihovém rámu. Přesto, že je pro střešní okno typická konstrukce šikmé střechy, jeho využití v ploché rovině střešního pláště začíná být stále častější. Důvodem je především široká nabídka standardně vyráběných střešních oken Roto. Využitím střešního okna ve standardním rozměru má každý zákazník záruku, že bude mít na své střeše kvalitní sériově vyráběný výrobek, a u něhož je zaručena kvalita jak celku, tak i jednotlivých detailů.

Účinné prosvětlení

Střešní okno Roto je zaskleno čirým sklem, a proto je prostup světla o poznání vyšší, než v případě polykarbonátu. Zároveň je zajištěna také vyšší životnost. Sortiment zasklení nabízí z vnější strany sklo tvrzené proti rozbití např. kroupami a navíc se samočisticí povrchovou úpravou. Z vnitřní strany je možné využít dvojitého lepeného skla, které razantně zvyšuje jeho odolnost proti násilnému vloupání a proti vysypání do místnosti při rozbití skla.

Nadstandardní tepelné parametry zasklení bývají také výhodou:

Varianta: dvojsklo: Uskla = 1,1 nebo 1,0 W/m2K / Uokna = 1,3 nebo 1,2 W/m2K
  trojsklo: Uskla = 0,5 W/m2K / Uokna = 0,84 W/m2K

Prosvětlení místnosti pomocí střešního okna není jedinou výhodou použití na ploché střeše. Zajímavá je také možnost každodenního větrání nebo také možnost výlezu přímo na plochou střechu.


Bezpečnostní střešní výlez WDA R3 je možné opatřit uzamykatelnou kličkou pro větší bezpečí
 
Řez křídlem střešního výlezu Roto WDA R3

Aby se docílilo požadovaného min. 15° sklonu pro střešní okno v ploché střeše, nabízí společnost Roto zdvihový rám EBR FLD. Je nabízen jako prefabrikát pro jednotlivé rozměry střešních oken Roto. Na stavbě se pouze sešroubují čtyři stěny rámu k sobě a shora se osadí rám střešního okna. Pro osazení na konstrukci střechy je součástí balení spojovací materiál, pouze se musí samotné ukotvení přizpůsobit dané skladbě ploché střechy. Z vnější strany stěn zvedacího rámu se pak instaluje hydroizolace. Stěna je z pevných OSB desek, takže natavení PVC hydroizolace, asfaltových pasů nebo plechu není problém. Spoj mezi rámem střešního okna a hydroizolací na stěnách se zakryje hliníkovým lemováním, které je součástí dodávky zvedacího rámu EBR FLD a je ve shodném odstínu jako oplechování střešního okna.


Střešní okno Roto Designo R8 ve zdvihovém rámu na ploché střeše
 
Střešní výlez Roto WDA 315 ve zdvihovém rámu na ploché střeše

Z interiéru se střešní okno musí začistit ostěním, u něhož se nesmí zapomenout na funkční parozábranu. Nejčastějším řešením je buď klasická sádrokartonová konstrukce, nebo jiné deskové finální materiály.

 

Ukázka montáže zdvihového rámu na plochou střechu

Zdvihový rám je již z výroby vyráběn zateplený polystyrenem. Pro požadavky nízkoenergetických budov lze na stavbě snadno zvýšit tloušťku tepelné izolace individuálně dle požadavků stavby.


Střešní výlez Roto WDA R3 v šikmé střeše

Ideálním střešním oknem pro tuto konstrukci je tepelně izolační střešní výlez Roto Designo WDA R3. Používá se především pro výstup na střechu z vytápěných obytných prostor. Křídlo lze otevřít do boku až o 90°. Kování je opatřeno pístovým mechanismem pro bezpečné otevření a ochranu před samovolným zabouchnutím. Výrobek lze dokonce vybavit vnitřními zastiňovacími doplňky.

 
 
Reklama