Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Řešení stínění pro zateplovaný objekt nemocnice

Datum: 29.11.2018 1:49  |  Autor: redakce

Vyhovět požadavku investora při zateplování nemocnice instalovat venkovní žaluzie s izolovaným boxem pod omítku lze jen s přihlédnutím ke specifikům tohoto typu objektu.

Exteriérové slunolamy, foto Renson

Ing. Petr Bohuslávek, vedoucí redaktor Stavba na TZB-info: „Problematiku jsem ověřoval u našeho spolupracovníka z oboru požární bezpečnosti. Na žaluzie zdravotnických zařízení se vztahuje norma ČSN 73 0835, která u budov LZ2, tedy nemocnic, požaduje u hlavních komponent žaluzií třídu reakce na oheň C - s1, tedy může být hořlavý C, ale s nejpřísnějším požadavkem na vývoj kouře (s1). Výrobek musí mít tyto parametry odzkoušené. Zda se mezi hlavní komponenty ale počítá i např. tepelná izolace schránky, není jednoznačně řečené. Pokud autor PBŘ vyžaduje přísnější klasifikaci, platí jeho požadavek.“

Řešení Renson - screenové rolety a exteriérové slunolamy

Tomáš Strnad, Architect Advisor Czech Republic, Renson: „Z hlediska celkové údržby, větru odolnosti a kontaktu s okolím jsou vhodnější screenové rolety než žaluzie. Látka Serge, kterou používáme ve screenových roletách, je klasifikována v kategorii M1 (reakce na oheň) podle NF P92-503 a B1 podle DIN 4102-1. V nemocnicích je ale velmi důležité i hygienické hledisko a tím, že screenové rolety jsou umístěny v exteriéru a dají se snadno čistit, neovlivňují bakteriemi vnitřní prostředí. Dalším způsobem ochrany budovy před přehříváním jsou exteriérové slunolamy. Ty chrání budovu před letním přehříváním, ale nebrání nízkému zimnímu slunci, které přináší pasivní tepelné zisky. Řadu realizací máme právě v nemocnicích.“
Pro další konzultaci se můžete obrátit na tomas.strnad@renson.net

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Rozhovor: Inteligentní řízení střešních oken podle kvality vnitřního prostředí

13.12.2018 | redakce
Kvalita vnitřního prostředí je ve stavebnictví velkým tématem. Řízení kvality vnitřního prostředí inteligentním ovládáním střešních oken představila společnost Velux. V rozhovoru o systému Velux Active odpovídá Petr Král, marketingový manažer společnosti Velux.

Střešní okna pro pasivní domy

29.11.2018 | prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB
Text se věnuje dosud málo sledované stavebněfyzikální souvislosti použití střešních oken v domech s velmi nízkou energetickou náročností. Z energetického hlediska mají být počty a velikosti střešních oken navrhovány velmi zdrženlivě. Je úlohou projektanta, aby vybral nejlepší dostupná okna a nutné související zvýšení prostupu tepla vykompenzoval zlepšením kvality jiné části obálky budovy.

Změny technických předpisů a norem v oboru otvorových výplní

17.11.2018 | Ing. Iveta Jiroutová, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.
Cílem příspěvku je informovat o nejdůležitějších změnách předpisů a norem v oboru otvorových výplní v uplynulém roce, tj. od října 2017 a o některých změnách v přípravě.

Seminář Otvorové výplně stavebních konstrukcí a změny v předpisech

16.11.2018 | Vlastimil Růžička, redakce
Tentokrát si na své přišli hlavně milovníci nových technologií a inteligentních domů, ale také ti, kteří chtěli diskutovat o nové normě ČSN 74 6078.

Témata 2018

CAD a BIM knihovny

Partneři - Okna a dveře

Doporučené články

Výpočty

Redakce TZB-info natočila