Studie: ČR nemůže dosáhnout cíle energetických úspor bez dotací

Datum: 22.11.2017 01:00  |  Autor: ČTK

Česko nemůže bez dotací státu dosáhnout cíle energetických úspor, o kterém uvažuje Evropská unie. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala poradenská společnost Enviros pro Svaz průmyslu a dopravy.


© Fotolia.com

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře bude Brusel po ČR požadovat mezi lety 2021 až 2030 energetické úspory 73,5 petajoulu (PJ).

Návrh změny směrnice o energetické účinnost představila Evropská komise loni. Základem je zvýšení energetické účinnosti o 30 procent k roku 2030. "Podle nákladové křivky úsporných opatření bude nutné vynaložit 510 až 1025 miliard korun v investicích, z toho 190 až 660 miliard korun z veřejných prostředků," uvedl dnes konzultant společnosti Enviros Jan Harnych.

Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy podotkl, že tyto částky se vztahují k nejpravděpodobnější variantě navrhované směrnice. "Pokud by se však Evropská komise rozhodla přijmout nejpřísnější ze zvažovaných variant, mohly by se náklady na energetické úspory vyšplhat na více než dvojnásobek," upozornil.

Technický potenciál energetických úspor v Česku činí podle studie 240 PJ, ekonomický potenciál dosahuje 150 PJ. Bez účasti státu by však byla ČR schopna v daném období ušetřit pouze 36 PJ energetické spotřeby, uvádí studie. Další úspory energie do požadovaných 73,5 PJ budou vyžadovat podporu od státu, dodal svaz.

Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2005 celková spotřeba energie zemí EU blížila 55 tisícům PJ. Ke skokovému poklesu spotřeby došlo v roce 2009, a to kvůli snížení průmyslové produkce v důsledku globální ekonomické krize. Meziroční propad tehdy činil 5,9 procenta, v Česku byl o málo nižší. V roce 2015 činila spotřeba energie v Evropské unii 49,4 tisíce PJ. V Česku to bylo 1,1 tisíce PJ, což bylo 2,3 procenta spotřeby EU.

Evropská unie dříve uvedla, že chápe energetické úspory jako v zásadě energetický zdroj. Zvyšování energetické účinnosti podle ní může přispět k ochraně životního prostředí, snížit emise skleníkových plynů, zlepšit energetickou bezpečnost unie a přispět k hospodářskému růstu.

Aliance Šance pro budovy dnes uvedla, že nová studie je přínosná v sektoru průmyslu, v sektoru budov však vykazuje použitá metodika několik zásadních pochybení. Upozornila, že u budov neplatí například teze, že rychleji návratná opatření se realizují dříve, což podle aliance nově vydaná studie tvrdí.

"Není důvod, aby renovace bytového domu v Brně v roce 2017 byla jinak nákladná, než renovace obdobného bytového domu v Plzni v roce 2027," dodal ředitel aliance Petr Holub.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

© fotolia.com

Schválená změna směrnice EU o energetické náročnosti budov

15.5.2018 | Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Evropský parlament schválil první změnu evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov. Po zveřejnění v Úředním věstníku Unie, které se předpokládá do konce května 2018, musí být změny do 20 měsíců promítnuty do legislativy členských států.

Budovy jsou součásti našich životů, říká nový ředitel CPD

12.5.2018 | Vlastimil Růžička, redakce
Novým ředitelem Centra pasivních domů (CPD) se v únoru letošního roku stal Tomáš Vanický. Ve funkci vystřídal Jana Bártu, který v roce 2005 sdružení založil a společně se svým týmem vybudoval zcela unikátní odbornou platformou v oblasti výstavby budov v pasivním standardu. Tomáš Vanický chce v započatém trendu pokračovat a dále jej rozvíjet. Co konkrétně chystá, nám řekl v rozhovoru.

I modulární výstavba je připravena na požadavky NZEB

19.4.2018 | redakce s využitím materiálů KOMA MODULAR
KOMA MODULAR je připravena na požadavky NZEB u modulárních staveb a již i některé realizovala. Vyhovující sendvičové panely a jejich sestavení včetně zajištění tepelných mostů není problém a možnosti splnění požadavků na vybavení stavby se neliší od jiných systémů výstavby.

Společné stanovisko MPO a SEI k problematice budov s téměř nulovou spotřebou energie

30.3.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Musí být v budovách standardu NZEB využity obnovitelné energie? Energetický zákon a navazující vyhláška nejsou číselně uchopitelné, a proto jejich praktická aplikace přináší rozpory. Jediným dokumentem, který se ke sporné problematice vztahuje, je společné stanovisko MPO a SEI.
diskuse: 1 příspěvek, 30.03.2018 14:14
 
 

Aktuální články na ESTAV.czS cihlou Heluz Family 2in1 s integrovanou izolací protopíte méněChcete komfort i během horkého léta? Využijte modul CoolBreezePožadavky na nádrže na dešťovou vodu – III.Přijďte na konferenci NIMBY efekt - investor, město, občané