Energeticky plusový dům vyrobí více energie, než sám spotřebuje

Datum: 26.12.2016 4:41  |  Organizace: ABF, a.s.  |  Firemní zpráva

Od roku 2020 budou muset mít novostavby téměř nulovou spotřebu energie. Pokud plánujete pořízení nového bydlení, nemusíte se spokojit se standardem, ale můžete se poohlédnout po ještě úspornější variantě, a to pasivním domě nebo energeticky plusovém domě.

ABF, a.s.
Dělnická 12
170 00 Praha 7 - Holešovice

tel.:222 891 111, 222 891 160, fax: 222 891 197, 222 891 199
e-mail:
web:www.abf.cz

Podrobnosti o těchto domech získáte na veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, který se uskuteční od 9. do 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Požadavky na novostavby a možnosti bydlení

Podle současné legislativy se budovy hodnotí na základě průkazu energetické náročnosti s uváděnou třídou A až G. Požadavek na novostavby je energetická třída C a závisí na srovnání s takzvanou referenční budovou stejného tvaru, orientace a prosklení. Od roku 2020 budou muset mít všechny novostavby standard s téměř nulovou spotřebou energie. Pokud se poohlížíte po novém domě, můžete si kromě nízkoenergetických domů vybrat také energeticky plusový dům. Ten představuje pasivní či ještě úspornější dům, který vyrobí z obnovitelných zdrojů umístěných na budově či v jejím bezprostředním okolí více energie, než sám spotřebuje. Přebytek potom může prodávat do sítě.

Co je základem energeticky plusového domu

Energeticky plusový dům má velmi nízkou energetickou náročnost. Podobně jako u pasivních domů je důležité jeho vhodné umístění na pozemku, správná orientace ke světovým stranám, kompaktní tvar, dostatečná vrstva tepelné izolace, těsnost obvodového pláště, důkladné řešení konstrukčních detailů, okna a dveře s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi nebo řízené větrání se zpětným získáváním tepla takzvanou rekuperací. Oproti pasivnímu domu je energeticky plusový dům navíc vybaven vlastními energetickými zdroji, které vyrábějí víc energie, než dům na svůj provoz potřebuje. Energie v tomto typu domu vyrábějí obnovitelné zdroje. Maximálně je využívaná sluneční energie. Na střeše proto bývají umístěny fotovoltaické panely na výrobu elektřiny. Jako doplňkový zdroj tepla může posloužit kotel na biomasu. „Energeticky pasivní, nulové a plusové domy poskytují vedle komfortního bydlení vyšší míru nezávislosti a soběstačnosti, jsou šetrnější vůči životnímu prostředí, kdy využívají místního obnovitelného zdroje energie. V budoucnu potom bude v energetice domů hrát významnou roli elektromobilita. Přebytky vyrobené energie je možné využít pro nabíjení elektromobilu, případně naopak při nedostatku energie je možné využít baterii pro provoz domu,“ říká Petr Dusil ze společnosti Domy ATREA.

Pro další informace mne neváhejte kontaktovat: Mgr. Kateřina Dušková, duskova-pr@abf.cz, +420 225 291 127, +420 739 003 164

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Vítězné domy soutěže Pasivní dům roku 2017

Vítězné domy soutěže Pasivní dům roku 2017

9.2.2018 | redakce podle tiskové zprávy
Vítězné domy byly vyhlášeny na konferenci Pasivní domy ve čtvrtek 8. února v rámci výstavy For Pasiv v Praze. Uděleny byly ceny poroty, veřejnosti a ceny partnerů. Oceněno bylo celkem 5 projektů. Ve stejný den byl veřejnosti představen nový ředitel Centra pasivního domu.

Trendy vývoje energeticky úsporných budov – kritéria

4.1.2018 | Ing. Michal Kabrhel, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Návrh moderních budov vyžaduje detailnější analýzu požadavků investora, vlastností systémů TZB, na jejímž základě lze stanovit optimální návrhové parametry. V přednášce jsou shrnuta základní kritéria a doporučení.

Energetická náročnost budov v České republice a šetrné budovy

16.12.2017 | Ing. Petr Zahradník, Česká rada pro šetrné budovy
Energetická náročnost budov je v současnosti skloňované téma nejen díky možnému získání dotací například z Operačního programu životní prostředí, ale také v souvislosti s povinností stavět nové budovy s tzv. téměř nulovou spotřebou energie.

Studie: ČR nemůže dosáhnout cíle energetických úspor bez dotací

22.11. 01:00   Česko nemůže bez dotací státu dosáhnout cíle energetických úspor, o kterém uvažuje Evropská unie. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala poradenská společnost Enviros pro Svaz průmyslu a dopravy. více >>>

Přednáška Passive House Architecture

12.11. 12:57   Katedra pozemních staveb FSv ČVUT v Praze Vás zve na přednášku Dipl. Ing. Arch. Olafa Reitera. Přednáška se koná 20.11.2017 v 16:00 v posluchárně D1122. více >>>

Témata 2018

Partneři - NZEB

logo KNAUF INSULATION
logo FENIX
logo YTONG

Odborný garant

Odborná spolupráce

 
 

Aktuální články na ESTAV.czRozsah použití tepelného čerpadla a topný systém VI.Potřebují vaše plastová okna již nutně seřídit nebo opravit?Jak se vyrábí sádrokarton u MělníkaTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITAT