Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energeticky plusový dům vyrobí více energie, než sám spotřebuje

Od roku 2020 budou muset mít novostavby téměř nulovou spotřebu energie. Pokud plánujete pořízení nového bydlení, nemusíte se spokojit se standardem, ale můžete se poohlédnout po ještě úspornější variantě, a to pasivním domě nebo energeticky plusovém domě.

Podrobnosti o těchto domech získáte na veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, který se uskuteční od 9. do 11. února 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Požadavky na novostavby a možnosti bydlení

Podle současné legislativy se budovy hodnotí na základě průkazu energetické náročnosti s uváděnou třídou A až G. Požadavek na novostavby je energetická třída C a závisí na srovnání s takzvanou referenční budovou stejného tvaru, orientace a prosklení. Od roku 2020 budou muset mít všechny novostavby standard s téměř nulovou spotřebou energie. Pokud se poohlížíte po novém domě, můžete si kromě nízkoenergetických domů vybrat také energeticky plusový dům. Ten představuje pasivní či ještě úspornější dům, který vyrobí z obnovitelných zdrojů umístěných na budově či v jejím bezprostředním okolí více energie, než sám spotřebuje. Přebytek potom může prodávat do sítě.

Co je základem energeticky plusového domu

Energeticky plusový dům má velmi nízkou energetickou náročnost. Podobně jako u pasivních domů je důležité jeho vhodné umístění na pozemku, správná orientace ke světovým stranám, kompaktní tvar, dostatečná vrstva tepelné izolace, těsnost obvodového pláště, důkladné řešení konstrukčních detailů, okna a dveře s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi nebo řízené větrání se zpětným získáváním tepla takzvanou rekuperací. Oproti pasivnímu domu je energeticky plusový dům navíc vybaven vlastními energetickými zdroji, které vyrábějí víc energie, než dům na svůj provoz potřebuje. Energie v tomto typu domu vyrábějí obnovitelné zdroje. Maximálně je využívaná sluneční energie. Na střeše proto bývají umístěny fotovoltaické panely na výrobu elektřiny. Jako doplňkový zdroj tepla může posloužit kotel na biomasu. „Energeticky pasivní, nulové a plusové domy poskytují vedle komfortního bydlení vyšší míru nezávislosti a soběstačnosti, jsou šetrnější vůči životnímu prostředí, kdy využívají místního obnovitelného zdroje energie. V budoucnu potom bude v energetice domů hrát významnou roli elektromobilita. Přebytky vyrobené energie je možné využít pro nabíjení elektromobilu, případně naopak při nedostatku energie je možné využít baterii pro provoz domu,“ říká Petr Dusil ze společnosti Domy ATREA.

Pro další informace mne neváhejte kontaktovat: Mgr. Kateřina Dušková, duskova-pr@abf.cz, +420 225 291 127, +420 739 003 164


ABF, a.s.
logo ABF, a.s.

Společnost ABF, a.s. patří již od počátku 90. let mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů v České republice. Svými veletrhy vytváří prostředí pro prezentaci nejnovějších výrobků, technologií a služeb. Během doby se naše veletrhy staly místem pro ...

 
 
Reklama