Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Venkovní parapet

Věnujte dostatek času nejen pečlivému porovnání parametrů, funkcionalit a vzhledu oken, ale také jejich bezprostřednímu okolí. Parapet musí být mechanicky odolný s dostatečnou prostorovou tuhostí.

Velikost:
 • délka: minimálně stejná jako délka okenního rámu.
 • šířka: ideálně široký venkovní parapet je ten, který s rezervou přesahuje fasádu.
Materiál:
 • Tažený hliníkový parapet – velmi kvalitní a elegantní parapet, který je ideální pro rodinné domy. Tento typ parapetu se vyrábí ze slitiny hliníku metodou vysokotlaké extruze (tzv. tažený profil). Parapet je mechanicky odolný a vyznačuje se i prostorovou tuhostí, která usnadňuje montáž a zaručuje perfektní výsledný vzhled.
 • Ohýbaný hliníkový parapet – je levnější než tažený hliníkový parapet a je jeho vhodnou alternativou jak z estetického hlediska, tak i díky svým mechanickým vlastnostem. Pro výrobu tohoto parapetu se používá hliníkový plech (slitina AlMg3) upravený práškovou barvou o síle min. 0,8 – 1 mm.
 • pozinkovaný ohýbaný parapet – je vyráběn z ohýbaného pozinkovaného plechu, na povrchu upraveného polyesterovou barvou. Pozinkovaný parapet je vysoce odolný, prostorová tuhost usnadňuje montáž a zaručuje perfektní výsledný vzhled. Tento typ parapetu je vhodný jak jako doplněk k plastovým oknům, tak i dřevěným eurooknům.
 • Měděný parapet – je nejdražší a nejluxusnější variantou venkovního parapetu. Parapet je ohýbán z měděného plechu o tloušťce 0,55 mm. Nevýhodou tohoto typu parapetu je jeho nestálá barevnost. Na vzduchu postupně tmavne, tvoří se na něm tzv. patina. Při montáži měděných parapetů je třeba dát pozor na to, že měď tvoří při styku s jinými kovy elektrický článek, jenž v místě dotyku způsobí oxidaci a následný úbytek mědi.
 • Titanzinkový parapet – patří rovněž mezi exkluzivní venkovní parapety. Ohýbá se z titanzinkového plechu o tloušťce 0,6 mm. Stejně jako u předchozího typu u něj nelze zaručit stálobarevnost a postupně se na něm tvoří patina, ze stříbrné barvy se obvykle stane světle až tmavě šedá.

(Pozn. redakce: Na trhu jsou i venkovní plastové parapety, které jsou vyráběny v určitých délkách a řezány na přesný rozměr podle přání zákazníka.)

Montáž venkovních parapetů:
 • Montáž vnějších parapetů je poměrně snadná, ale důležité je, aby zedníci správně nachystali špalety i podklad. Při montáži je třeba dodržet sklon desky od okna, přesah přes fasádu 3,5 – 4 mm, a také zohlednit tepelnou roztažnost až 1,2 mm na metr při rozdílu teplot 50°C.Vnitřní parapet:
 • Vnitřní parapet by měl být přizpůsoben funkci místnosti, ve které má být umístěný. Týká se to jak jeho tvaru a barvy, tak materiálu, ze kterého bude vyroben. „V koupelně nebo kuchyni bude parapet vystaven působení vlhkosti a vysokým teplotám. V současnosti preferované plastové prvky jsou lehké a mají vysokou trvanlivost – a na rozdíl od těch provedených z kamene nepotřebují další zesílení. Kromě toho moderní technologie umožňují u plastových parapetů použití téměř všech barev z palety RAL. V tradičních interiérech se však nejlépe osvědčují parapety se vzhledem dřeva,“ říká Juraj Koudela z OKNOPLASTu.
  Parapet by neměl interiéru dominovat. „Velmi dobře se osvědčily klasické harmonické kompozice s parapetem, který má podobnou barvu jako okenní rám. Pokud jsme si však zvolili okna v tmavém provedení, stojí za to uvažovat o světlejším parapetu, který bude ladit se světlými stěnami. Díky tomu nebude okolí okna příliš tmavé,“ radí dále Juraj Koudela, obchodní ředitel společnosti OKNOPLAST pro Českou republiku a Slovensko.

 
 
Reklama