Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kombinace izolantů může snížit požární bezpečnost domu

Vyplatí se při zateplování domu kombinovat minerální vatu a polystyren? Odborníci varují, že snaha ušetřit se při špatném provedení může razantně prodražit. Upozorňují také na požární bezpečnost.

S izolacemi se v poslední době takřka roztrhl pytel. Kromě nejisté situace na trhu s energiemi je to způsobeno zejména dotačním programem Nová zelená úsporám Light, díky němuž je zateplování finančně dostupnější i pro seniory a domácnosti s nižším příjmem.

Majitelé domů často přemýšlejí nad tím, jaký materiál by měli zvolit. Na českém trhu převládá minerální skelná vata a polystyren. Právě ten je cenově dostupnější a lidé se tak často v rámci úspor snaží o hybridní zateplení a kombinují oba materiály. Jejich úsilí ale přinese spíše trable a starosti. „Napojování dvou naprosto odlišných izolací je technicky velmi náročné. Určitě bych ho nedoporučoval. Kvůli případným škodám a jejich nápravám se totiž samotná realizace výrazně prodraží,“ vysvětluje Pavel Přech, produktový manažer Knauf Insulation. On sám radí využít zateplení minerální skelnou vatou, která má oproti polystyrenu značné výhody.


Lze ji využít k izolaci obvodových zdí, podlah, ale také střech. „Na rozdíl od polystyrenu je vata nehořlavá a při požáru tvoří pro oheň přirozenou překážku. Kromě toho funguje jako spolehlivý zvukový izolant a má také velmi dobrou odolnost proti plísním,“ dodává Pavel Přech. Lidé by podle něj měli vždy zvážit možná rizika, mimo jiné to, že při hoření polystyrenu uniká toxický kouř, který je životu nebezpečný.

Mezi výhody minerální skelné vaty lze vyzdvihnout, že neobsahuje chemická lepidla a toxické přísady. Díky svému unikátnímu složení výrazně snižuje náklady na vytápění. Montáž není nijak složitá, nicméně i tak je vhodné obrátit se na odborníky.


KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
logo KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o. dodává klientům izolace ze skelné a kamenné vlny. Nabízí široké spektrum produktů pro bytové a nebytové budovy a zaměřuje se na komplexní řešení ve snižování energetické náročnosti. Staví na 30 letech zkušeností a patří ...