Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelné zisky a zastínění
Archiv článků od 25.1.2010 do 27.6.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.6.2011
Ing. Tomáš Kupsa, DEKPROJEKT s.r.o., člen TNK č. 43 Tepelná ochrana budov

V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.

22.6.2011

Nový systém slunečního stínění je tvořen skleněnými lamelami s reflexní vrstvou, které slouží pro regulaci slunečního záření. Reflexní vrstva umožňuje účinně redukovat sluneční zisky přes fasádou budovy a zároveň přesměrovat část slunečního záření do zadní části místnosti, kde je najvíc potřebné.

7.6.2011
Vlastimil Růžička

V rámci celoevropských projektů lze navštívit řadu exkurzí, které se zabývají úsporným bydlením budoucnosti. Sluneční dům patří do kategorie aktivních domů, které jsou nejenom energeticky efektivní, ale také ohleduplné k životnímu prostředí. Ideální model pro budoucnost.

Velux na TZB-info
6.6.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Při výběru oken je třeba brát v úvahu nejen jejich tepelněizolační vlastnosti, ale i jejich součinitel prostupu tepelného slunečního záření. Někdy jsou okna s většími solárními zisky žádané. V případě, že řešíte otázku jak pasivní solární zisky omezit, je vhodné volit okna se nízkým součinitelem prostupu tepelného slunečního záření.

9.5.2011
Vlastimil Růžička

Přestože v Německu a Rakousku byly takovéto domy již běžným standardem, v Česku jej oslavovali jako lokálního pionýra. Vápenopísková stavba se sedlovou střechou založená na drti z pěnového skla, která je certifikována v Passivhausinstitutu Dr. Wolfganga Feista v Darmstadtu, má za sebou celou řadu odborných měření a nepřeberné množství návštěv. Byli jsme na jedné z nich.

2.5.2011
Stanislav Karásek a kol.

Přestože je vhodnost použití střešních oken v pasivním domě diskutabilní, jejich použití se občas nelze vyhnout. Na našem trhu je několik výrobců nabízejících okna pro pasivní domy. Nicméně základní problémy použití střešních oken v pasivním domě stále přetrvávají.

18.4.2011
Ing. Jan Antonín, Ing. Marek Ženka, ČVUT FSv, Katedra konstrukcí pozemních staveb

Vyšší izolační standard oken používaných v konstrukci pasivních domů s sebou zpravidla přináší nižší energetickou propustnost zasklení. Zdali bude v konkrétní situaci úspornější použití trojitého nebo dvojitého zasklení, bude záviset nejen na orientaci a stínění daného okna, ale bude mít vztah k vlastnostem celé budovy a způsobu jejího provozu, především velikosti vnitřních zisků. Studie provedená na skupinách bytových domů pomocí mnohonásobných simulací vyhodnocuje vliv vlastností zasklení na výslednou potřebu tepla na vytápění pro různé podmínky stínění, izolace obálky a velikosti vnitřních zisků.

13.4.2011
redakce

Na tiskové konferenci společnosti Knauf Insulation v rámci veletrhů IBF a SHK 2011 v Brně byl představen první rodinný dům s certifikátem kvality SBToolCZ. Jedná se o pasivní dřevostavbu architekta Michaela Kocycha, který je zároveň investorem stavby. Stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.

28.3.2011
Jiří Svoboda

Je zřejmé, že ve stavebnictví jsou stále obrovské rezervy při stavbě jakýchkoli domů. To otevírá značné možnosti pro oblast výstavby pasivních domů. Pokud by se totiž výstavba pasivních domů opravdu zodpovědně zoptimalizovala a zjednodušila, mohla by být dokonce výrazně levnější než klasická výstavba, a pak by již snad plošnému prosazení pasivních domů nemohlo nic zabránit

4.11.2010
Izolační skla a.s.

Žaluzie už nejsou tím, čím bývaly. Kromě zatemňování a zachování soukromí mají ještě důležitější roli, a sice regulaci solární zisků podle okamžitých klimatických podmínek. V kombinaci s kvalitním izolačním zasklením s meziskelní tepelnou fólií HEAT MIRROR se jedná o revoluční systém, který vám poslouží v každém ročním období.

29.9.2010
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Okno je vznešeným prvkem domu, který propojuje interiér s okolní přírodou, vymezuje i otevírá daný prostor, rozšiřuje ho i ohraničuje. Především pak okno vpouští do budov světlo, a tak příznivě ovlivňuje náladu jejich uživatelů.

5.8.2010
Xella CZ, s.r.o.

Stejně, jako je dnes možné postavit dům, který nepotřebuje žádnou energii na vytápění, je možné navrhnout budovu, ve které se i v největších parnech obejdete bez klimatizace. Šetříte tak nejen peníze, ale i své zdraví. Materiál Ytong poskytuje perfektní vnitřní klima po celý rok.

7.7.2010
Izolační skla a.s.

Otvorová prosklená výplň je dnes samostatnou kapitolou ve vzhledu každého domu či bytu. Není pouze funkční součástí pláště budovy, ale svými možnostmi nabízí stále nová a inovativní řešení na poli energetických úspor, ale i designu. Konkrétním příkladem ověřeným praxí jsou systémy zasklení INTERM® z dílny českého výrobce, společnosti Izolační skla.

17.5.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D.

Okno v pasivním domě je výrazným výtvarným prvkem ovlivňujícím celkový charakter domu a zároveň ovlivňujícím i jeho energetickou spotřebu. Okna i dveře jsou díky slunečním ziskům klíčovým prvkem vnějšího obvodového pláště, zejména v pasivním domě.

6.5.2010
ing. Karel Melichárek, redakce

V rámci textů z oblasti osobních zkušeností se stavbou pasivního domu nabízíme příspěvek inženýra Karla Melichárka ze Šenova. Příspěvek zazněl na semináři Dřevostavby ve Volyni.

2.5.2010
Ing. Petr Živný, Pro Windows, s.r.o.

Víte podle čeho vybírat dodavatele oken a montážní firmu? Článek odpoví na důležité otázky spojené s výběrem oken, samotného rámu, zasklení, kování, parapetů a doplňků, jako jsou stínicí prostředky apod. Autor vychází zejména z vlastních zkušeností dodavatele, výrobce a technického dozoru.

16.4.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Speciálně v chladném období roku se optimálně využívá slabého slunečního záření a získané teplo se zadrží v budově. Vysoká hodnota g umožní také při nevhodné poloze stavby nebo nepřesné orientaci zasklení na jih optimalizovat zisky z pasivní sluneční energie.

18.3.2010
VOÏVO - dřevěné okenice, žaluzie, rolety

S prvními jarními paprsky začíná mnoho lidí řešit otázku zastínění. V závislosti na podnebí, klimatických podmínkách, ve kterých se budova nachází a její orientace vůči světovým stranám, lze navrhnou důmyslný systém stínicí techniky, tak aby splňoval nejen nároky na vhodné zastínění celého interiéru, ale i termoregulaci budovy.

25.1.2010
Ing. Marek Ženka, ČVUT, Fakulta stavební

Parametrické studie a citlivostní analýzy, aplikované na výpočet potřeby tepla na vytápění, ukazují, že se pasivní solární zisky u dobře zateplených budov projevují jako velmi významný, ale zároveň poměrně nevyzpytatelný a obtížně definovatelný zdroj. Jde o hodnotu proměnlivou a do značné míry nespolehlivou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama