Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tepelné izolace a jejich dopady na životní prostředí

Většina studií a rozborů stavebních materiálů, v našem případě tepelných izolací, zkoumá a porovnává tyto materiály výhradně z technického hlediska. Osobně jsem přesvědčen, že v souvislosti s dnešní ekonomickou, ale především dlouhotrvající energetickou krizí je pouhé porovnávání technických parametrů tepelných izolací nesprávné - nedostatečné. Nehledě na fakt, že metodiky měření technických vlastností tepelných izolací jsou zastaralé a nejsou schopné postihnout materiálově rozdílné složení jednotlivých typů tepelných izolací.

Příklad: Požární odolnost minerálních a skleněných rohoží je dle testu podstatně lepší, než je tomu u celulózové izolace TEMPELAN. Přesto při praktickém testu udělá plamen do minerální izolace díru během několika sekund, zatímco celulózová izolace TEMPELAN vydrží teplotu i 1.800 °C několik minut bez většího poškození. O to větší překvapení pak čeká zvídavého klienta, když zjistí, že celulózová izolace je zařazena do požární třídy E - stejně jako polystyrén, který degraduje již při 110 °C.

Dalším zajímavým parametrem je součinitel tepelné vodivosti - Lambda = 0,039 W/mK

Všichni víme, že minerální a skleněné rohože jsou vyrobeny z tepelně velmi dobře vodivých vláken, zatímco celulózová izolace je vyrobena z vlákna, které je samo o sobě téměř tepelně nevodivé. Proto asi sedí například rybáři u vody na novinách a ne na skleněné destičce.

Na technické univerzitě v USA v Colorado se rozhodli rozdílné tepelně-izolační vlastnosti dokázat praktickým testem. Postavili vedle sebe dva naprosto identické domy: jeden byl izolován celulózou, druhý skleněnou rohoží. Topení nastavili na stejnou teplotu, domy úředně zapečetili. Po 3 zimních měsících bylo provedeno vyhodnocení: dům izolovaný celulózou měl o 36% menší spotřebu energie, než dům izolovaný skleněnou izolací. Po přepočtení ztrát na plochách oken a dveří vyšel rozdíl 40%. Celulózová izolace na tomto testu jednoznačně prokázala své o 40% lepší tepelně izolační vlastnosti než minerální či skleněné rohože.

Rádi bychom se však zaměřili na environmentální a energetické hodnocení tepelných izolací jakož i hodnocení dřevostaveb v pasivním standardu. Každý stavební materiál má rozdílné nároky na energii pro svoji výrobu. Proto předkládáme základní tabulku těchto hodnot.

V tabulce jsou uvedeny hodnoty svázaných energií, tj. suma všech vynaložených energií na těžbu, výrobu, dopravu, montáž základních stavebních materiálů v přepočtu na běžně používané měrné jednotky ve stavební praxi a hodnoty ekvivalentních emisí CO2 uvolněných do ovzduší při těžbě, výrobě, dopravě základních stavebních materiálů (případně vázaných do hmoty dřeva)

materiál měr. jedn. kg/m3 MJ/kg MJ/měr. jedn. CO2 (g/kg) CO2 (kg/měr. jedn.)
beton m3 2200 0,69 1518 103 227
celulóza m3 45 7,03 316 -907 -41
cihelné tvarovky m3 850 2,49 2116 1760 1496
dřevo m3 500 2,72 1360 -1409 -704,5
dřevovláknité desky m3 250 13,7 3425 -183 -46
EPS m3 15 98,5 1478 3350 50,3
minerální vlna m3 40 23,3 932 1640 66
ocel. výztuž t 7800 22,7 22700 935 935
OSB desky m3 650 9,3 6058 -1 168 -759
sádrokarton m3 900 4,44 3996 200 180

Na výrobu minerální vaty ( u skleněných rohoží to je téměř stejné ) je potřeba vynaložit podstatně více tepelné energie.

Velmi důležitým ukazatelem, který dokazuje ekologičnost či škodlivost tepelné izolace, je i množství emitovaného CO2, který se do ovzduší při výrobě uvolňuje. Uvedený údaj zcela jasně ukazuje, že zatímco celulózová izolace negativní produkci CO2 šetří, při výrobě minerální rohože se uvolňuje do ovzduší srovnatelné množství CO2 jako cihelná tvarovka.

1 kg minerální vaty při výrobě uvolní do ovzduší 1,64 kg CO2 - to je děsivé číslo. Z tohoto pohledu se cihla jeví jako naprosto NEJ-neekologičtější výrobek.

Závěr je jednoduchý - a logický: každý občan, který si postaví dům z cihel a zaizoluje si ho minerální či skleněnou rohoží páchá neskutečné násilí na NAŠEM životním prostředí. Tyto děsivé údaje nás jen utvrzují v přesvědčení, že naše výrobky mají obrovsky pozitivní dopad na životní prostředí a že je nutné neustále prosazovat stavby ze dřeva izolované celulózovou izolací TEMPELAN.

Dalším velmi významným ukazatelem je rychlost - efektivita aplikace celulózové izolace TEMPELAN. V roce 2008 bylo TEMPELANem izolováno sídliště dřevostaveb ve Stráži u Liberce. Izolována byla střešní část o výměře cca 165 m2. Zatímco dříve v tomto typu domu 4 pracovníci stavební firmy izolovali minerální rohoží uvedený prostor mezi vazníky 2,5 dne, v případě zafoukání celulózovou izolací TEMPELAN pak pouze 2 pracovníci po zaškolení izolovali tento prostor 5 hodin. Rozdíl v efektivitě více jak 8mi násobný.

Celulózová izolace nemá rozměr - do staveb se fouká. To je zásadní výhoda proti minerálním či skleněným rohožím. Zde totiž nastupuje tzv. lidský faktor. Zatímco úroveň položených izolačních rohoží je katastrofální - mezery mezi izolací jsou běžnou praxí - tepelné mosty zákonitě rovněž, foukaná celulózová izolace faktor lidského selhání eliminuje na nulu.

Proto je společnost ENROLL CZ velmi aktivní při prosazování dřevostaveb v pasivním standardu. Takový dům totiž téměř nepotřebuje vnější zdroje energie na topení a teplou vodu. Pasivní dům považujeme za jediný možný směr, kterým se nejen bytová, ale i občanská výstavba musí ubírat.

Současná energetická krize vyspělého světa, kde stavebnictví a provoz budov spotřebují přes 50% všech primárních energetických zdrojů, si nutně vyžádá i zásadní změny v legislativě a povolování staveb, zároveň s povinným hodnocením i celospolečenských aspektů. To je to o co se musíme zasadit my všichni a změnit své spotřebitelské návyky a zastaralé názory.

V následujících tabulkách jsou uvedené hodnoty konstrukčních alternativ pasivního domu


Tab.: Souhrnná hmotnost stavebních konstrukcí
 
Tab.: Ekvivalentní emise CO2

Všechny hodnocené varianty jsou uvažovány s teplovzdušnou větrací a otopnou soustavou s rekuperací tepla, centrálním zásobníkem tepla (IZT), solárními panely a teplovodními krbovými kamny.

A: Dřevoskeletová konstrukce založená na betonových mikropilotách, staveništní integrované prefabrikované vazníky podkroví, bezvaznicový systém, obvodový plášť palubky, izolační výplň stěn, stropů, střech zafoukávaná celulóza TEMPELAN, okna s trojskly.

B: Dřevoskeletová konstrukce založená na monolitických betonových pasech, staveništní prefa vazníky, bezvaznicový systém, obvodový plášť s tenkovrstvou omítkou, izolační výplň stěn, stropů, střech minerální vlna.

C: Zděná konstrukce založená na monolitických betonových pasech, z lehčených cihelných tvarovek 300 mm s vnějším zateplením EPS, tenkovrstvá omítka, strop přízemí železobetonová deska, krov dřevěný vaznicový, zateplení minerální vlna.

D: Monolitická betonová konstrukce založená na monolitických betonových pasech, do ztraceného bednění ze štěpkových desek s vnějším zateplením EPS, tenkovrstvá omítka, strop přízemí železobetonová deska, krov dřevěný vaznicový, zateplení minerální vlna.

Z výše uvedených údajů je naprosto zřejmý směr, kterým se stavebnictví musí ubírat. Paradoxem je, že cihla emituje obrovské množství CO2, a navíc: nemá tepelně izolační vlastnosti. Klient je tak postaven před smutnou nevyhnutelnost - izolovat dodatečně obvodové zdi. O nesmyslnosti izolování obvodových zdí deskovým polystyrénem se snad ani nemá cenu rozepisovat.

Není proto jednodušší stavět rovnou domy z materiálů, které takové dodatečné zásahy nepotřebují? Jednoznačně ANO.

V Rakousku již platí zákon, že od 1.1. 2010 nesmí být postaven jiný dům, než nízko-energetický. Proto se společnost ENROLL CZ rozhodla vstoupit do úzké spolupráce s autorem velmi chytré a úsporné konstrukce pasivního domu - s panem Morávkem. Na dvoupodlažní dům 8,6 x 9,6 m je potřeba pouze 9,5 m3 dřeva.

Za veliký úspěch považujeme realizaci spalného testu, který je pro legální výstavbu domu naprosto NEZBYTNÝ. V červenci 09 byl realizován spalný test obvodové zdi s celulózovou izolací TEMPELAN se skvělými výsledky: celistvost - 84 minut, statická odolnost konstrukce: 90 minut, s možností stavět až 4 podlažní stavby v této konstrukci.

 

Společně tyto úsporné domy nabízíme stavebním firmám formou know-how. Každý náš partner tak získá okamžitou možnost pasivní domy nejen nabízet, ale i projektovat a stavět. Každá stavební firma, která by měla zájem o výstavbu pasivních domů, se na nás může s důvěrou obrátit, rádi je do našeho volného sdružení přijmeme.

Jsme proto jednoznačně přesvědčení - a praxe nám to dokazuje - že počet pasivních domů poroste nebývalým tempem - na rozdíl od emisí CO2.

Podpora státu - nároková dotace 220.000,- Kč, dotace na RD ve výši 250000,-Kč a na projekt 40000,-Kč toto tempo zcela jistě urychlí.

(tabulky a některé citace byly použity s laskavým svolením autorů studie "Environmentální a energetické hodnocení dřevostaveb v pasivním standardu" ing.Petr Morávek Csc. ATREA s.r.o. a prof. ing. Jan Tywoniak, CSc., FSv ČVUT v Praze)


ENROLL CZ spol. s r.o.
logo ENROLL CZ spol. s r.o.

Společnost vyrábí špičkovou foukanou tepelnou izolaci z celulózy TEMPELAN a ČESKOU CELULÓZU, foukanou a zásypovou polystyrénovou izolaci STYROBALL. Zároveň vyrábíme aplikační stroje na foukání izolace značky TAJFUN.