Indukční kotvení v ploše střechy

Datum: 27.1.2016  |  Autor: Ing. Jaroslav Štok, technický manažer divize Construction  |  Organizace: SFS intec s.r.o  |  Firemní článek

Píše se rok 1996 a v České Třebové je zahájena výstavba nového výrobního závodu firmy KORADO v hodnotě téměř 3 mld. Kč. V té době jsem byl přijat do firmy SFS intec na pozici technika pro nové trhy. Velmi dobře si pamatuji tuto první výzvu v podobě technického představení, tehdy u nás poprvé použitého, kotvení skladby ploché střechy za pomoci montážního automatu IF 240.

SFS intec s.r.o
Vesecko 500
51101 Turnov

tel.:481 354 40, mobil: 731 612 222, 602 769 544
e-mail:
web:www.sfsintec.biz/cz

Montážní automat IF 240 spolehlivě upevňuje předmontované šrouby IR2 celokovového systému Isofast® s přítlačnou talířovou podložkou IR do trapézového plechu. V jednom pásku je 75 kusů šroubů a kotevní práce probíhají velmi rychle a vzhledem k používání hloubkového dorazu i spolehlivě, což byly hlavní argumenty k prosazení tohoto montážního systému v nově vzniklém projektu.

Společnost SFS intec tehdy na českém a slovenském trhu reprezentovala partnerská firma TOPIK pod vedením pana Josefa Krupky. Dodavatelem hydroizolace Gekaplan byla paní ing. Havlíková z firmy SIMA. Prováděcí firmou byla TESTA z Letohradu.

Po devatenácti letech přichází projekt postupné rekonstrukce střešního pláště všech plochých střech výrobního závodu KORADO v České Třebové. Nyní je dodavatelem hydroizolace Fatrafol 810/V firma FATRA Napajedla a prováděcí firmou je ROMEX z Brna. K mé velké radosti je dodavatelem kotevního sytému opět firma SFS intec. Pro kotvení nové hydroizolace přes původní souvrství do trapézového plechu byl zvolen teleskopický systém Isotak®, který má firma SFS v nabídce od roku 2005. Pro střechy vysoce namáhané zatížením od větru byl navržen a vybrán kotevní systém Isoweld®. O významných skutečnostech, kdy se vyplatí použít mechanické kotvení v ploše za pomoci indukčního systému Isoweld®, podrobněji pojednává tento příspěvek.

Výrobní závod KORADO postavený v roce 1996
Výrobní závod KORADO postavený v roce 1996
Celokovový kotevní prvek Isofast® po 19 letech
Celokovový kotevní prvek Isofast® po 19 letech

Při získávání zakázky bylo třeba prokázat rychlost a spolehlivost navrženého upevňovacího systému Isoweld® přímo na střeše a před zraky investora akce. Pro rozhodnutí byla zvolena střecha S 301 o velikosti 665 m2, kde podle kotevního plánu, přepočítaného na velké zatížení od sání větru, vyšlo celkem 3471 kusů upevňovacích prvků. Toto množství kotevních bodů je při kotvení v přesahu hydroizolace velmi pracné. V okrajích a v rozích střechy by museli být použity velmi úzké pásy fólie, aby tak bylo možno všechny kotevní prvky do přesahu schovat. Tak tomu ale není při kotvení v systému Isoweld®.

Kotevní plán střechy SO 301 včetně okrajových a rohových zón
Kotevní plán střechy SO 301 včetně okrajových a rohových zón

Kotevní plán střechy SO 301 včetně okrajových a rohových zón
Střecha SO 301 je vlastně otevřeným přístřeškem nad železniční vlečkou
Střecha SO 301 je vlastně otevřeným přístřeškem nad železniční vlečkou
Kotevní prvky se namontují v souladu s kotevním plánem a teprve potom se rozprostře pás hydroizolace, který se dodatečně ukotví za pomoci indukčního sváření. Tento postup umožňuje použití širokých pásů hydroizolace, snižuje tak četnost a pracnost podélných svarů PVC (anebo TPO) hydroizolace.
Prezentace kotevního systému Isoweld® a kontrola zkušebního svaru před zraky investora akcePrezentace kotevního systému Isoweld® a kontrola zkušebního svaru před zraky investora akcePrezentace kotevního systému Isoweld® a kontrola zkušebního svaru před zraky investora akce

Práce na rekonstrukci hydroizolací střech výrobního areálu firmy KORADO úspěšně probíhají a doposud bylo dodáno více než 14 000 kusů teleskopických kotevních prvků v systému Isoweld® včetně střechy SO 102. Souběžně s tím pokračují izolatérské práce na dalších střechách objektů výrobního areálu. Zde jsou navrženy teleskopické kotevní prvky v systému Isotak®.

Indukční sváření PVC fólie k přítlačné talířové podložce FI-P na střeše SO 102Indukční sváření PVC fólie k přítlačné talířové podložce FI-P na střeše SO 102Indukční sváření PVC fólie k přítlačné talířové podložce FI-P na střeše SO 102

Pro jednoplášťové ploché střechy je nejběžnější způsob mechanické stabilizace do trapézového plechu kotvení se samovrtnými šrouby s teleskopickou podložkou z vysoce-jakostního plastu anebo s kovovou přítlačnou talířovou podložkou. Systém Isoweld® umožňuje obojí způsob mechanického kotvení (teleskopické i celokovové).

V ČSN 731901 z roku 2011 je v bodě 8.26.6. uvedeno, jakými opatřeními se provádí stabilizace jednotlivých vrstev ploché střechy do únosného podkladu. V bodě 9.5.9. je pak uvedeno: „Vytváří-li tepelně-izolační materiál z desek přímý podklad pro kotvenou povlakovou krytinu nespojenou s tepelně izolačním materiálem, musí být stálá poloha desek tepelné izolace zajištěna samostatně proti účinkům sání větru přenášeným na desky podtlakem nebo elektrostaticky.“

Tepelně izolační desky z tvrdé pěny je nutné pracovně kotvit, tzv. stabilizovat, při pokládce minimálně 2 až 4 kotevními body. Systémové kotvení Isoweld® zahrnuje kombinaci mechanického kotvení tepelné izolace a následného přivaření hydroizolační fólie bez její perforace.

Výhodou tohoto postupu je možnost použití fólie v roli o plné šířce, odpadá tak nutnost izolaci půlit nebo krátit v rohových a v okrajových zónách střechy. Zároveň není potřeba vkládat další kotevní řady, čímž se snižuje celkový počet spojů fólie v přesahu. Kotvení probíhá v celé ploše a fólie není perforovaná. Umístění svaru mezi hydroizolační fólii a přítlačnou talířovou podložku není vůbec vázáno na přesah fólie.

Produktivita práce systémem Isoweld® přináší úsporu až 50 % času při zavařování přesahu fólie oproti tradičnímu mechanickému kotvení. Ekonomická úspora indukčního kotvení je zároveň ukryta v redukci šířky přesahu při spojování fólie (ze 100–110 mm až na polovinu). Indukční přístroj Isoweld® 3000 je vybaven počítadlem svarů pro zpětnou kontrolu počtu využitých kotev a pro porovnání s kotevním plánem.

Časté použití kotevních prvků i u „menších“ střech
Časté použití kotevních prvků i u „menších“ střech
Přístrojem Isoweld® 3000 byla právě svařena 18 000. kotva
Přístrojem Isoweld® 3000 byla právě svařena 18 000. kotva

Proč se mechanické kotvení v ploše za pomoci upevňovacího systému Isoweld® vyplatí?

  • pouze jeden proces mechanického kotvení pro tepelnou izolaci a hydroizolaci
  • pouze jedna šířka hydroizolace a menší přesahy
  • značná úspora délky svarů hydroizolace a tím menší riziko netěsností ve střešním plášti
  • zapůjčení indukčního přístroje Isoweld® 3000 pro smluvní zákazníky zdarma
  • spolehlivá kvalita svaru každého upevňovacího bodu
  • jednoduchá obsluha přístroje a vysoká produktivita
  • po rozbalení hydroizolace lze ihned svářet přesahy a tím je možné rychleji zajistit vodotěsnost střešního pláště
  • k dispozici je také ruční induktor pro svary v detailech střechy, u atiky, světlíků, atd…
Montáž zkušebního vzorku střešního souvrství pro požární zkoušku firmy ROCKWOOL a spokojení, nově vyškolení, izolatéři z Jindřichova HradceMontáž zkušebního vzorku střešního souvrství pro požární zkoušku firmy ROCKWOOL a spokojení, nově vyškolení, izolatéři z Jindřichova HradceMontáž zkušebního vzorku střešního souvrství pro požární zkoušku firmy ROCKWOOL a spokojení, nově vyškolení, izolatéři z Jindřichova Hradce

Závěr

Upevňovací systém Isoweld® se stal běžně používaným způsobem kotvení na českých i slovenských střechách. Rovněž i příprava a průběh požární zkoušky provedené letos v létě ve zkušebním ústavu PAVUS ve Veselí n/L, na základě objednávky výzkumného projektu firmy ROCKWOOL, prokázaly snadnou montáž tepelné izolace a bezpečné upevnění skladby ploché střechy.

 

Datum: 27.1.2016
Autor: Ing. Jaroslav Štok, technický manažer divize Construction
Organizace: SFS intec s.r.oSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2016

Související rubriky

Reklama

Partneři oboru

logo KNAUF INSULATION
logo SATJAM logo ROCKWOOOL logo BAUMIT
logo CIUR
logo LINDAB

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Spolupracujeme

logo Střechy Praha 2014

Nejnovější články

 
 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak na realizaci exteriérového podhledu ze sádrovláknitých desek Powerpanel H2O?Akustické vlastnosti kamenné vlny ocenili také návštěvníci Colours of OstravaPoslechněte si jak hlučná bude stavba, která ještě není