NKÚ: Nedostatek peněz v programu záchrany památek zdražuje opravy

Datum: 17.11.2017 1:14  |  Autor: redakce

Kvůli nedostatku peněz v programu záchrany památek se jejich opravy protahují a prodražují. Je samotná obnova památky dostatečným cílem pro dotaci?

Výstaviště Holešovice Praha, foto D. Kopačková
Výstaviště Holešovice Praha, foto D. Kopačková

Za čtyři roky ministerstvo kultury na program vynaložilo 648 milionů korun, pro uspokojení všech žadatelů chybělo v rozpočtu dalších 1,8 miliardy korun.

Program záchrany architektonického dědictví má financovat opravy hradů, zámků, klášterů nebo paláců.
  • V letech 2013 až 2016 ministerstvo v programu podpořilo 915 akcí na opravu památek.
  • Podle NKÚ ročně získalo podporu nanejvýš 30 % žadatelů. Ministerstvo kultury uvedlo, že by jistě bylo dobré uspokojit všechny žadatele o dotace, nicméně v dostatečné výši nejsou české ani evropské dotace.
  • Opravy někdy trvají i víc než 15 let, protože kvůli nedostatku peněz se projekty rozdělují na dílčí akce, uvedl NKÚ. Rostou tak i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek.
  • Ministerstvo kultury poukázalo na to, že při obnově památek bývají nalézány dosud neznámé, mimořádné architektonické nebo umělecké prvky, třeba fresky pod omítkami. "Etapizace obnovy památek je zase nutná v případě, že je třeba dodržet například tradiční technologické postupy, čímž se opravy památek prodlužují," podotkla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

NKÚ ožaduje stanovení cílových hodnot, které chce (ministerstvo) při opravě památek za určitý čas dosáhnout a také vyhodnocení přínosu jednotlivých oprav, tj. opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely MInisterstvo zdůrazňuje, že cílem programu je obnova památek. Ministerstvo podle mluvčí sleduje dodržování projektu, zajištění provozu a údržby a také splnění společenských cílů, kam patří kulturní, veřejně prospěšné či ekonomické využití opravené památky a podpora zaměstnanosti a cestovního ruchu.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Jak na rekonstrukci TZB v bytových domech? Ohlédnutí za mimořádnou konferencí TZB-info

30.11.2017 | Ing. arch. Oldřich Rejl, Ing. Josef Hodboď, redakce
Mimořádná konference portálu TZB-info Rekonstrukce TZB v bytových domech byla určena všem, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Konference se konala při příležitosti vydání publikace Energeticky vědomá rekonstrukce soustav TZB.
Na regeneraci sídlišť by mohly být použity peníze z fondu bydlení

Na regeneraci sídlišť by mohly být použity peníze z fondu bydlení

6.11. 9:28   Na regeneraci veřejných prostranství na sídlištích by mohly být nově použity peníze ze Státního fondu rozvoje bydlení. Počítá s tím návrh MMR, který v pondělí projedná vláda. více >>>

Metódy tvorby geodetických podkladov na rekonštrukciu objektov

6.11.2017 | Ing. Ján Ježko, PhD., Katedra geodézie, Stavebná fakulta, STU v Bratislave
Príspevok predstavuje metódy tvorby geodetických podkladov a dokumentácie pre potreby procesu plánovania, realizácie a rekonštrukcie dopravných, energetických, priemyselných, ekologických i občianskych stavieb, ale i v procese sanácie a ochrany stavebných i historických objektov. V týchto procesoch je potrebné poznať priestorovú dimenziu – údaje o polohe a umiestnení týchto objektov na zemskom povrchu a o ich tvare a rozmeroch. Činnosti ktoré vedú k realizácii, rekonštrukcii i sanácii stavebných diel si vyžadujú kvalitné mapové podklady, fotogrametrické snímky i geodetické modely (3D modely), ktoré sú najčastejšie realizované v digitálnej forme v prostredí vhodného interaktívneho grafického systému na PC v tvare 3D.
Opravy historických objektů z pozice statiky a z hlediska památkové péče

Opravy historických objektů z pozice statiky a z hlediska památkové péče

30.10.2017 | doc. ing. Ladislav Klusáček, CSc., doc. ing. Zdeněk Bažant, CSc., VUT FAST Brno
Pracovníci památkové péče při opravách a rekonstrukcích historických objektů trvají (respektive upřednostňují) použití dřívějších pracovních postupů a zejména materiálů, někdy až příliš důrazně. Ne vždy je však snadné jejich požadavkům s přihlédnutím ke staticky problematickému stavu objektu vyhovět – je třeba nalézat vhodné kompromisy.
 
 

Aktuální články na ESTAV.czProč si zvolit suchou podlahuRostliny v interiéru: Jak s nimi pracovat, kam je umístit?V Praze na Pankráci začala stavba budovy Mayhouse za 443 mil. KčSkladba ploché střechy jednoplášťové a dvouplášťové