Rekonstrukce interiéru i exteriéru v mateřské škole Brno Záhumenice

Datum: 4.2.2016  |  Organizace: Kratochvíl parket profi, s.r.o.  |  Firemní článek

V brněnské školce si po rekonstrukci děti hrají na příjemných přírodních elastických podlahách Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring. Jedná se o organickou podlahu, vyrobenou z obnovitelných surovin a přírodního plniva, která splňuje přísná kritéria zdravotních a bezpečnostních standardů.

Kratochvíl parket profi, s.r.o.
Bohunická cesta 1/328
66448 Moravany

tel.:547 212 811
e-mail:
web:www.kpp.cz


Vůbec poprvé děti navštívily mateřskou školu v Brně Záhumenicích v roce 1978. Od té doby v jejích prostorách neproběhla žádná zásadní oprava ani rekonstrukce. Až po více než 35 letech školka prošla výměnou hliníkových oken dokonale uchycených v betonových překladech, demolicí betonových podlah, demontáží starých radiátorů, které byly nahrazeny podlahovým vytápěním, pokládkou nových podlahových krytin a obnovou venkovních teras včetně úpravy školní zahrady.

Zatímco zásadnější úpravy nebyly od otevření školky zapotřebí, podlaha – vždy tradiční PVC v rolích – se v minulosti měnila dvakrát. Třetí výměnu podlahové krytiny si vyžádal drolící se podkladový beton. Při té příležitosti bylo rozhodnuto o likvidaci starého topného systému s radiátory a o instalaci komfortního podlahového vytápění. Další práce se týkaly výměny původních hliníkových oken za nová plastová a exteriérových úprav.

 

Zdravá podlaha ve dvou hlavních místnostech pro děti

V prostorách MŠ Brno Záhumenice měkčenému PVC odzvonilo. Nová volba padla na přírodní elastickou podlahu Wineo PURLINE. Neobsahuje PVC, chlór, změkčovadla ani rozpouštědla, namísto chemických přísad se při výrobě používá řepkový a ricinový olej, je zcela bez emisí a zápachu. Dojde-li k požáru, neunikají z ní žádné toxické plyny ani se neuvolňuje kouř, únikové cesty tak zůstanou viditelné a dobře průchozí. Její ekologická podstata založená na organickém polyuretanu umožňuje bezproblémovou recyklovatelnost, až podlaha doslouží, lze ji bezpečně zlikvidovat spolu s běžným odpadem.


Hana Lejsková, ředitelka MŠ Záhumenice, si podlahu pochvaluje zejména z důvodu její zdravé podstaty, děti si na podlaze hrají a tráví na ní spoustu času. „Ve srovnání s přechozí podlahou není cítit zápachem typickým pro PVC, jednoduše se udržuje, neklouže, nestudí a je vysoce odolná,“ dodává Hana Lejsková. Vyzdvihnout si zaslouží i designové provedení, výrobce má v nabídce řadu stálobarevných dekorů, odstínů a konstrukčních variant. Vystavení slunečnímu záření ani zatížení nábytkem na podlaze nezanechávají žádné stopy. Ve školce si vybrali imitaci dřeviny dub. Celkem 96 m2 krytiny Wineo PURLINE v rolích bylo položeno ve dvou hlavních místnostech pro děti, do budoucna se uvažuje o rozšíření na chodby i do dalších prostor.

Příprava podkladu a instalace lepením


Původní drolící se beton nahradila nová podkladní deska s instalovaným podlahovým topením. Dokonalou rovinnost podkladu (2 mm / 2 m) zajistila realizační firma pomocí samonivelační stěrky. Ověření správné vlhkosti podkladu proběhlo CM metodou, nechyběla topná zkouška podlahového topení. Z pohledu optimálních podmínek bylo v místnosti zapotřebí zajistit minimální teplotu 18 °C, relativní vzdušnou vlhkost 40–60 % a teplotu podkladu nad 15 °C. V takovémto prostředí se krytina ponechala minimálně 24 hodin před pokládkou aklimatizovat.

Dekor Dub Pacifik z kolekce Timber se prodává v rolích a pokládá se celoplošným lepením k podkladu. Použito bylo lepidlo Uzin KE66. Nejdříve 24 hodin po instalaci podlahy nebo po vytvrdnutí lepidla lze spoje mezi pásy utěsnit svařovací šňůrou. „Tepelné spojení se provádí svařovací pájkou s 5mm tryskou, kterou se rozžhavená svařovací šňůra aplikuje mezi pásy podlahové krytiny. Svařovací šňůra se nechá vychladnout a poté je v požadovaném místě začištěna (seříznuta) v úrovni povrchu podlahy,“ upřesňuje Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o.


Na závěr proběhlo olištování kolem stěn, vybrány byly průhledné lišty Bolta s možností vlepení proužku podlahové krytiny, díky čemuž lišta dokonale ladí s designem podlahy. Rám lišty lze vybrat v různých barvách. Podlaha je zatížitelná 24–48 hodin od montáže, záleží na klimatických podmínkách a vlastnostech použitého lepidla. Bez omezení lze krytinu používat po úplném vyzrání lepidla, přibližně po 5 dnech.


Antibakteriální, hygienický povrch, který se snadno udržuje


Nová podlaha nevyžaduje náročnou údržbu. Polyuretanový povrch krytiny Wineo PURLINE je antistatický, antibakteriální, vysoce odolný vůči skvrnám, poničení i působení chemikálií. Díky kompaktnosti a dokonalému uzavření se na povrchu nedrží nečistoty a podlaha se velmi jednoduše udržuje v čistotě. Skvrny od pastelek a propisek se dají snadno odstranit. Použití běžných čisticích prostředků je samozřejmostí, k údržbě však postačí i čistá voda.

Bezpečnost a kvalitu ekologické elastické podlahy Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring potvrzuje řada získaných nezávislých ocenění a certifikátů. Za všechny zmiňme certifikát Modrý anděl, udělovaný produktům, které jsou ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí a splňují přísná kritéria zdravotních a bezpečnostních standardů.

Produkty Wineo PURLINE nabízí společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o., která sortiment ekologických elastických podlahovin zastřešuje pod společnou značkou KPP Ecology. Pro více informací navštivte www.kpp.cz.

Katalog Wineo PURLINE lze stáhnout na odkazu ZDE.

Detaily k podlahové krytině:

Podlahová krytina:Heterogenní přírodní elastická podlaha Wineo PURLINE,
kolekce Timber v rolích, dekor Dub Pacifik
Lišty:Průhledné lišty Bolta s možností vložení pásku v dekoru podlahy
Množství:96 m2 + svařovací šňůra
Způsob pokládky:Celoplošné lepení k podkladu, lepidlo Uzin KE66
Dodavatel krytiny:Kratochvíl parket profi, s.r.o.
Zajištění pokládky:Podlahářství Miroslav Kratochvíl
Stavební úpravy:W.A.K., spol. s r.o.
Termín realizace:Konec srpna 2015 (rekonstrukce proběhla v červenci a srpnu 2015)

Detail podlahové krytiny Wineo PURLINE
Detail podlahové krytiny Wineo PURLINE
 

Datum: 4.2.2016
Organizace: Kratochvíl parket profi, s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czSoutěžte a získejte zdarma kompletní systém pro vytápění a větrání ATREA!Přijďte na praktické kurzy Zateplování v praxiKdyž máte energii ve svých rukouProč vybrat Sendwix?