Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pasivní domy
Archiv článků od 11.5.2021 do 5.8.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2022
Schöck-Wittek s.r.o.

V oblasti termického přerušení u balkónů, fasád, sloupů a stěn nabízí Schöck produkty, které jsou ústavem Passivhaus Institut v německém Darmstadtu klasifikovány jako „Certifikované komponenty pasivního domu“.

15.7.2022
Ing. Eva Švarcová

V dňoch od 3. 7. – 5. 7. 2022 sa konala medzinárodná konferencia Central Europe Towards Sustainable Building a Young Researchers In Sustainable Building 2022 zameraná na udržateľné budovy na stavebnej fakulte ČVUT (České vysoké učení technické v Praze). Konferencia YRSB – Mladí vedci a trvalo udržateľná budova 2022 je vedľajšou udalosťou konferencie CESB22.

Dům levelup na soutěži Solar Decathlon Europe 21/22
24.6.2022
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Petr Bohuslávek

Dům levelup v soutěži Solar Decathlon Europe 21/22 patří týmu studentů z Rosenheimu. Každý den se udělují dílčí ceny v různých kategoriích a právě tento projekt byl ve středu nejúspěšnější. Mezi největší favority na absolutní vítěze patří týmy z Nizozemska, Německa a Francie.

Tým FirstLife
23.6.2022
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Petr Bohuslávek

Soutěž Solar Decathlon Europe 21/22 míří do finále. Týmy prezentují své projekty úsporných domů před veřejností i přísnou porotou a bodují v jednotlivých kategoriích vyhlašovaných každý den. Český tým FirstLife z ČVUT v den, kdy jsme s redakcí dorazili na místo, obsadil třetí místo v soutěžní kategorii Komfort domu.

14.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V areálu univerzitního centra UCEEB vyrostla demonstrační jednotka studentského projektu nástavby kolejí Větrník. Panelovou dřevostavbu postavili sami studenti a doplnili fasádním systémem, skladbou střechy, rozvody instalací a dalším vybavením. Takto kompletovanou konstrukci nyní převezou do německého Wuppertalu, kde bude zcela dokončena a testována. Mezinárodní soutěž Solar Decathlon se tak pro český studentský tým FirstLife se stejnojmenným domem blíží ke svému vrcholu.

6.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V lednu roku 2022 začaly platit nové energetické požadavky na novostavby a větší rekonstrukce, plynoucí z vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Ty motivují při projektování ke komplexnějšímu přístupu při energetickém a architektonickém řešení budov.

25.1.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.

23.11.2021
Vlastimil Růžička, redakce

V plném proudu je registrace avatarů na mezinárodní on-line konferenci Centra pasivního domu (CPD) nazvanou Spojení staveb & udržitelnosti. Start celodenního programu je naplánován na 30. listopadu 2021. O podrobnosti jsme v rozhovoru požádali ředitele CPD Tomáše Vanického.

Ing. Marcela Bosáčková, CIUR, Climatizer, recyklace a cirkulární ekonomika, Energy Globe Award 2021, foto redakce
21.10.2021
redakce

CIUR žije udržitelností již téměř 30 let. Je dobře, že se zapojují velké firmy, protože s obecným přijetím hodnot udržitelnosti bude mít tato snaha daleko větší smysl. Na objednávky Climatizéru na příští rok je nejvyšší čas.

7.10.2021
Haas Fertigbau s.r.o.

Energeticky úsporné, nízkoenergetické, pasivní, aktivní, s téměř nulovou spotřebou energie – to všechno jsou přívlastky domů, které se nabízí zájemci o nové bydlení. Ten chce přitom hlavně dům, jehož provoz ho bude stát co nejméně a který současně nabídne optimální tepelný komfort.

23.8.2021
Saint-Gobain Glass

Webinář nejenom o skle v pasivních a nízkoenergetických domech. Architekti do rodinných domů posouvají větší a transparentnější skla, obvyklá dříve spíše v komerčních budovách. Velká skla zplešují psychiku obyvatel a při správném návrhu i tepelnětechnickou bilanci objektu.

29.6.2021
URSA CZ s.r.o.

Již v počátku výstavby musí investoři hlídat všechny technologické komponenty, použité materiály a procesy, které dají vzniknout projektu pasivního domu. Jeho výstavba se sice řadí mezi náročnější, ale přináší s sebou řadu výhod nejen v oblasti úsporného hospodaření s energií, ale i v oblasti finančních úspor. Pasivní dům by měl totiž ročně spotřebovat maximálně 15 kWh na metr2 vytápěné podlahové plochy, čímž umožní uživatelům vyšší komfort bydlení a zajímavé úspory na energiích.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama