Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Chtěli byste žít v aktivním domě? Po roce měření víme, jaké to je

Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.

Co mají společného aktivní dům a mladí manželé? Nejen odvahu

Na první pohled jiná a možná trochu extravagantní budova stojící v západní části Rakouska byla postavena jako experiment v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Úkolem architektů však nebylo jen navrhnout budovu, jež dokáže splňovat vysoké nároky na energetickou spotřebu, ale zároveň vytváří příjemné prostředí ke každodennímu užívání. Dostatek světla a kvalitní vnitřní prostředí byly hlavními podmínkami realizace. Vyzkoušet si, jak se v takovém domě bydlí, měla možnost mladá čtyřčlenná rodina.

O vybrané rodině

Celkem přihlášených rodin do projektu: 111

Vybraná rodina: Ludwig Dorfstetter (32 let), Yasmin Dorfstetterová (30 let) se dvěma syny Johannem (3 roky) a Alfredem (5 let)

Čím porotu zaujali? Nejen svým sympatickým projevem, dobrodružným duchem a nadšením pro projekt, ale i cennými vědomosti z oblasti ekologie. Ludwig Dorfstetter pracuje u Rakouských spolkových lesů jako specialista pro hospodaření se soukromými lesy. Yasmin Dorfstetterová je vědecká pracovnice v oblasti ochrany klimatu.

 

Skutečný život v domě, nikoli umělý experiment v laboratoři

Hned od začátku byla mladá rodina upozorněna, že ačkoli se jedná o roční zkušební provoz, jenž bude podroben měření, bydlení v domě nemá připomínat laboratorní experiment. Jeho obyvatelé měli žít v Sunlighthouse podobně jako kdekoli jinde. Rozdíl tu přesto byl – měli důvěřovat automatickému nastavení systému větrání a stínění a co nejméně do něj zasahovat. Věřit, že počítač ví lépe než vy sami, zda otevřít okno nebo si přistínit? To může být pro leckteré povahy tvrdý oříšek.

Měření přineslo zajímavá čísla i pozitivní ohlasy obyvatel domu

Měření v aktivním domě probíhalo po dobu 12 měsíců a zohledňovalo kvantitativní i kvalitativní parametry. Kvantitativní monitoring zjišťoval skutečnou spotřebu energií v domě (teplo, teplá voda, elektřina atd.), kvalitativní monitoring vycházel z dotazování obyvatel domu, a zajímal se tak o subjektivní pocity z bydlení. Měření díky této kombinaci metrik podalo ucelený pohled na život v experimentálním domě a přineslo pozitivní ohlasy všech členů rodiny. Přívětivě dopadly i naměřené hodnoty – energetická bilance domu dokonce výrazně předčila očekávání.

Energetická bilance domu v číslech
Spotřebovaná energie na m2 a rok [kWh]
Teplo na vytápění23,1
Teplá voda5,5
Ztráty vytápěcí techniky9,7
Elektřina pro domácnost11,1
Elektřina pro domácí techniku5,1
Celková spotřeba energie54,5
Vyrobená energie na m2 a rok [kWh]
Fotovoltaika29,1
Solární kolektory7,2
Geotermální energie23,9
Celková výroba energie60,2
Přebytek5,7

Pohodlný a energeticky efektivní dům

Dům v aktivním standardu klade důraz jak na kvalitu života obyvatel, tak zohledňuje ekologická a zároveň ekonomická řešení. Sunlighthouse byl proto projektován s požadavky na co nejnižší spotřebu energie. Ta má být pokryta výhradně z obnovitelných zdrojů. Celková energetická bilance domu vyšla lépe, než se původně předpokládalo. Dům vyrobí o 10 % více energie, než jí spotřebuje. Bližší informace o spotřebě i výrobě energie si můžete přečíst v tabulce.

Sunlighthouse byl projektován zároveň jako CO2 neutrální budova. Roční emise oxidu uhličitého vyrobené na obsluhu domu byly naměřeny v množství 11,4 kg/m2, fotovoltaika je však vykompenzovala v množství 11,5 kg/m2, Sulighthouse se může tak směle nazývat CO2 neutrální budovou.

Sluneční dům zalitý sluncem, ale jen když je potřeba

Název domu rozhodně dostojí svému jménu. Sunlighthouse, v překladu sluneční dům, je opravdu zalitý slunečními paprsky. Rakouský architekt Jury Troy z architektonického studia Hein-Troy Architekten při návrhu domu kladl důraz na dostatek denního světla, kterého docílil především dispozicí domu a použitím množství střešních oken, která dodávají v průměru dvojnásobek světla oproti fasádním. Okenní otvory – jak střešní, tak fasádní okna – jsou rozmístěna tak, aby umožňovala cílené výhledy do okolí a naopak chránila soukromí tam, kde je to třeba, a přesto dostatečně prosvětlila interiér. Některá střešní okna studio Hein-Troy Architekten umístilo záměrně netradičně vysoko, aby zajistila pronikání denního světla i hluboko do interiéru. Množství prosklených ploch v domě odpovídá 42 % podlahové plochy, přesahují tak čtyřikrát minimální doporučený standard, který je stanoven na 10 %. Množství světla si všimli obyvatelé domu ihned. „Čeho si člověk všimne ve srovnání se sousedními domy, je, že vždy rozsvěcujeme světla jako poslední. To je opravdu zřejmé. Ale na druhé straně, když je tady tma, tak máme rozsvíceno více světel, protože člověk je zvyklý na to, že tady má hodně světla. Zvyknete si, že je všude a pořád světlo,“ pochvaluje si Ludwig Dorfstetter, hlava rodiny.

Čerstvý vzduch i příjemná teplota v místnostech

Okna neslouží jen k prosvětlení interiéru, ale zároveň zajišťují přístup čerstvého vzduchu do domu. Obstarávají pravidelné větrání, které je řízené automaticky díky kontrolním čidlům. Okna lze samozřejmě ovládat i manuálně. O kvalitě vzduchu v aktivním domě svědčí také spokojenost rodiny, ta dala tomuto parametru nejvyšší bodové ohodnocení ve 231 dnech z celkových 251 dnů, kdy byla v domě přítomna. Zbývajících dvacet dní ubrali jeden bod.

Tepelnou pohodu zajišťuje systém vytápění s tepelným čerpadlem, ani v tomto případě aktivní dům nezklamal. V lednu, kdy se venkovní průměr pohyboval na 0,5 °C nad nulou, naměřili majitelé v místnostech průměrně 21,3 °C. „Podle mého názoru je tu neuvěřitelně konstantní vnitřní klima. Člověk v domě vůbec nevnímá, že je venku zima. V jiných domech se toho dá spíš všimnout,“ popisuje Yasmin Dorfstetterová. Přes obrovské prosklené plochy na domě by se dalo čekat, že se interiér bude v létě přehřívat, obyvatelé byli ale v tomto období spokojeni. Průměrná venkovní teplota v nejteplejším měsíci roku, červenci, byla 22,8 °C, zatímco v interiéru 24,4 °C. Venkovní teploty však výrazně kolísaly, zatímco jeden den bylo pod dvacet stupňů, několik dní přesáhla teplota tropickou třicítku: „Byl jsem příjemně překvapený. V den, kdy jsem se vracel ze zasedání v Německu, bylo přes 30 stupňů, ale dům vydržel přece jen relativně chladný. V noci se taky docela dobře ochlazuje, můžu klidně spát, to je pro mě vlastně nejdůležitější kritérium,“ dodává Ludwig Dorfstetter. Průměrné teploty jsou navíc v letním termínu mírně zkresleny, protože v první vlně letních veder rodina zasahovala do automatického systému a ručním větráním neúmyslně zvyšovala teplotu v místnostech. V druhé vlně veder rodina důvěřovala automatice a docílila tak příjemnějších teplot.

Bydlení budoucnosti v současnosti

Rakouský Sunlighthouse je příkladem bydlení, na které se můžeme těšit v budoucnosti. Mladá rodina Dorfstetterových se díky projektu VELUX Model Home 2020 do něj mohla na dobu jednoho roku přenést. O úspěchu takového bydlení svědčí nejen naměřené výsledky týkající se energetické bilance domu, ale především spokojenost jeho obyvatelů. Aktivní dům tak splnil svoje největší poslání – podporovat myšlenku udržitelného bydlení, ale hlavně sloužit svým obyvatelům a poskytnout jim příjemný prostor k bydlení.

O projektu VELUX MODEL HOME 2020

Společnost VELUX se prostřednictvím výstavby aktivních domů v rámci projektu VELUX Model Home 2020 zapojuje do aktivit spojených s budováním udržitelného bydlení. Zahrnuje výstavbu a následné zkoumání 6 aktivních domů v různých částech Evropy.

Základní principy aktivního domu:

  • komfort pro obyvatele domu
  • kvalitní vnitřní prostředí
  • dostatek denního světla
  • přirozená ventilace
  • z hlediska CO2 emisí neutrální budova
  • minimální dopad na životní prostředí

Rakouský Sunlighthouse je jeden z šesti aktivních domů, který vznikl v rámci projektu VELUX Model Home 2020.
Rakouský Sunlighthouse je jeden z šesti aktivních domů, který vznikl v rámci projektu VELUX Model Home 2020.
Dům byl navržený tak, aby ctil své okolí. Na první pohled skromný exteriér má ovšem zcela nadstandardní technologické vybavení.
Dům byl navržený tak, aby ctil své okolí. Na první pohled skromný exteriér má ovšem zcela nadstandardní technologické vybavení.

Manželé Dorfstetterovi se svými dvěma syny se do Sunlighthouse přestěhovali v březnu 2012, ve výběrovém řízení porazili dalších 110 rodin.
Manželé Dorfstetterovi se svými dvěma syny se do Sunlighthouse přestěhovali v březnu 2012, ve výběrovém řízení porazili dalších 110 rodin.
Sunlighthouse, jak už samotný název napovídá, je dům zalitý sluncem. Dostatek denního světla je hlavním rysem projektu.
Sunlighthouse, jak už samotný název napovídá, je dům zalitý sluncem. Dostatek denního světla je hlavním rysem projektu.
Množství prosklených ploch v domě odpovídá 42 % podlahové plochy, přičemž norma stanovuje minimální prosklenou plochu téměř 4× nižší.
Množství prosklených ploch v domě odpovídá 42 % podlahové plochy, přičemž norma stanovuje minimální prosklenou plochu téměř 4× nižší.

Veškerá produkce energie je pokryta výhradně obnovitelnými zdroji, ohřev teplé vody nevyjímaje.
Veškerá produkce energie je pokryta výhradně obnovitelnými zdroji, ohřev teplé vody nevyjímaje.
Sunlighthouse je bohatě prosvětlený – přirozené světlo se do interiéru dostává jak skrze fasádní okna, která zajistí krásné výhledy, tak skrze střešní okna. Ta jsou položena záměrně vysoko, aby přinesla do místnosti co nejvíce světla.
Sunlighthouse je bohatě prosvětlený – přirozené světlo se do interiéru dostává jak skrze fasádní okna, která zajistí krásné výhledy, tak skrze střešní okna. Ta jsou položena záměrně vysoko, aby přinesla do místnosti co nejvíce světla.
Dům je navržen v duchu minimalismu. Interiér stejně jako exteriér má čisté linie, ale zároveň nepůsobí neosobně.
Dům je navržen v duchu minimalismu. Interiér stejně jako exteriér má čisté linie, ale zároveň nepůsobí neosobně.

Dostatek denního světla působí pozitivně na lidskou psychiku, i proto je dětský pokoj bohatě prosvětlen skrze střešní okna.
Dostatek denního světla působí pozitivně na lidskou psychiku, i proto je dětský pokoj bohatě prosvětlen skrze střešní okna.
Kvalitní vnitřní prostředí je základním požadavkem aktivního domu. Dům je proto nejen prosvětlen, ale i automaticky a pravidelně větrán.
Kvalitní vnitřní prostředí je základním požadavkem aktivního domu. Dům je proto nejen prosvětlen, ale i automaticky a pravidelně větrán.
SunlightHouse navrhnul rakouský architekt Jury Troy z architektonického studia Hein-Troy Architekten. V České republice byl dva roky po sobě porotcem soutěže VELUX Active House Award určené pro vysokoškoláky.
SunlightHouse navrhnul rakouský architekt Jury Troy z architektonického studia Hein-Troy Architekten. V České republice byl dva roky po sobě porotcem soutěže VELUX Active House Award určené pro vysokoškoláky.

 
 
Reklama