Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Ocelové konstrukce
Archiv článků od 7.5.2020 do 30.8.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.8.2021
doc. Ing. Karel Vojtasík, CSc., doc. RNDr. Eva Hrubešová, Ph.D., Ing. Lukáš Ďuriš, Ph.D.

Recenzovaný Článek uvádí poznatky z porovnání stavů napjatosti v ocelobetonovém profilu obdélníkového průřezu. Stav napjatosti je stanoven podle dvou různých přístupů. První, založený na teorii spolupracujících prstenců, je rozvíjen na katedře geotechniky. Druhým, referenčním, je teorie železobetonu, aplikovaná v pozemním stavitelství. Porovnání stavů napjatosti slouží k posouzení, zda lze metodu spolupracujících prstenců aplikovat k řešení stavu napjatosti v tunelových ostěních z ocelobetonových profilů a k vymezení, za jakých podmínek. Ověření bylo provedeno na ocelobetonovém profilu s prutovým příhradovým nosníkem.

11.8.2021
Ing. Martin Nguyen, doc. Ing. Radomír Sokolář, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá procesem syntézy žárovzdorné forsterit-spinelové keramiky za použití různých vstupních surovin. Vstupní suroviny byly rozemlety, smíchány v různém poměru a vypáleny při 1500 °C po dobu 2 h. Vypálené zkušební vzorky byly charakterizovány pomocí RTG difrakční analýzy a rastrovacího elektronového mikroskopu. Rovněž byla zkoumána pórovitost, nasákavost, objemová hmotnost, žárovzdornost, únosnost v žáru a odolnost proti změnám teplot. Vliv různých surovinových směsí byl zkoumán v souladu s výslednými vlastnostmi a mikrostrukturou všech vypálených vzorků. Přítomnost spinelu ve vzorcích vedla ke zlepšení mikrostruktury, mechanických vlastností a odolnosti proti změnám teplot. Zejména směsi s 10–20 % spinelu měly nejslibnější výsledky.

Membránová konstrukce stabilizující ocelový oblouk
19.7.2021
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Ing. Ondřej Svoboda, Ph.D.

Recenzovaný V textu je parametricky vyšetřována stabilita a vybočení podpěrných oblouků válcové membránové konstrukce pomocí lineární bifurkační analýzy. Pro široké spektrum praktických geometrických parametrů konstrukce, předpětí membrán, způsobů uložení oblouků i čel membrány jsou uvedeny součinitele vzpěrných délek pro vybočení v rovině i z roviny oblouků a porovnány se stejnými součiniteli samostatných oblouků. Článek navazuje na Část 1: Experimenty a analýza [1], kde je uveden numerický model v programu SOFiSTiK a jeho validace pro membránové konstrukce podepřené ocelovými oblouky.

Detail ocelovo-membránové konstrukce
12.7.2021
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Ing. Ondřej Svoboda, Ph.D.

Recenzovaný V článku se popisuje a analyzuje test modelu přístřešku s textilní membránou podpíraného trubkovým ocelovým obloukem. Cílem vyšetřování je prostorové chování podpěrného oblouku pro jeho návrh z hlediska stability. Testuje se rozdíl chování samostatného vetknutého oblouku oproti jeho chování v membránové konstrukci. Uvedena jsou vstupní data, postup předpínání a zatěžování a experimentální výsledky. Pro numerickou analýzu v programu SOFiSTiK byla použita pružnostní, geometricky nelineární analýza s imperfekcemi respektující ortotropní chování membrány. Úspěšná validace numerických výsledků podle testů umožňuje rozsáhlé numerické parametrické studie zaměřené na stabilitu oblouků válcových membránových konstrukcí v druhé části článku.

Český pavilon na EXPO Dubaj 2021 – vizualizace
10.6.2021
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Prvního října se otevřou brány světové výstavy EXPO Dubaj 2021. Český pavilon, který bude stejně jako před šesti lety v Miláně vítat návštěvníky hned u vstupu, jsme si mohli projít již nyní, a to díky digitálnímu modelu pavilonu ve virtuální realitě, který vytvořila společnost Virtuplex.

20.5.2021

Společnost ArcelorMittal, která je vlastníkem výrobního podniku v Karviné, rozvíjí výrobu a prodej ocelových tenkostěnných profilů již více než sto let známých pod značkou JÄKL. Jenom za posledních pět let (tj. v letech 2016 až 2020) zde bylo vyrobeno více než 306 tisíc tun těchto profilů. Kdybychom tyto profily dokázali položit na zemský rovník, obtočili bychom jimi zeměkouli více než 2,5 krát! Jejich délka by totiž dosáhla 105 tisíc kilometrů.

5.4.2021
LIKO-S a.s.

Akciová společnost LIKO-S oznámila, že vedení firmy po 30 letech opouští zakladatel Libor Musil. Na pozici předsedy představenstva ho vystřídá syn Jan, dosavadní místopředseda představenstva.

8.3.2021
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Recenzovaný Článek analyzuje stabilitu dvojkloubových kruhových oblouků pro různá rovnoměrná zatížení (svislá na půdorys oblouku, svislá na délku oblouku a radiální na osu oblouku). Ke stanovení kritického zatížení se používá lineární bifurkační analýza a následně jsou určeny součinitele vzpěrné délky oblouků. S výjimkou radiálního zatížení je nutné vzhledem k proměnné normálové síle v obloucích uvažovat vztažný Eulerův základní prut se stejným průběhem proměnné osové síly. Analýza byla provedena pro různé okrajové podmínky oblouků v podporách. Studie zahrnovala oblouky s uzavřenými i otevřenými průřezy a prokázala významný vliv tvaru průřezu na vzpěrné délky pro vybočení z roviny oblouků. Výsledkem jsou tabulky pro korektní součinitele vzpěrných délek.

Halové stavby je třeba důsledně řešit také z hlediska prostorové akustiky. Autor APOLO CZ s.r.o.
25.11.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Pavel Rydlo

Většina sportovních a výrobních hal má s akustikou a pracovním prostředím velké problémy, které není jednoduché dodatečně řešit. Pro novostavby je nově k dispozici systémové řešení ISOVER ROOF ACOUSTIC CEILING, které využívá zvukové pohltivosti perforovaného TR plechu vyplněného minerální výplní.

30.10.2020
KOMA MODULAR s.r.o.

Vizovická společnost KOMA MODULAR přichází s novou kolekcí designových modulů Fashion Line. Kolekce je unikátní svou možností nakonfigurovat podobu vybraného typu modulární sestavy do posledního detailu přesně podle představ zákazníka. A to zcela jednoduše pomocí online konfigurátoru.

Konference Požární bezpečnost staveb 2020, foto: Libor Makrlík
14.10.2020
Ing. Petr Bohuslávek s využitím podkladů z konference, foto: Libor Makrlík

Pátý ročník konference Požární bezpečnost staveb se za dodržení nařízených opatření uskutečnil opět v rámci stavebního veletrhu For Arch v Praze. Z množství dotazů na přednášející a dlouhých debat vyplývá, že se i letos podařilo připravit zajímavý a aktuální program. Přednášejícím i posluchačům konference patří velký dík.

11.10.2020
Vlastimil Růžička, redakce

Konference Statika staveb 2020 se uskutečnila za zvýšených hygienických opatření v novém zářijovém termínu. Přinesla celou řadu nových informací, které budou určovat dění ve stavebnictví po další roky. Dovolujeme si uvést krátkou rekapitulaci a rozhovor s Luďkem Vejvarou, zástupcem přípravného výboru konference.

8.10.2020
KOMA MODULAR s.r.o.

Obyvatelé Jihlavy potýkající se s následky nadměrné konzumace alkoholu mohou již druhým rokem využít služeb modulární protialkoholní záchytné stanice v areálu Nemocnice Jihlava. V modulech společnosti KOMA MODULAR naleznou osm pokojů včetně potřebného hygienického zázemí i zázemí pro zdravotnický personál.

14.9.2020
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Ing. Radek Píchal, Ph.D.

Recenzovaný Článek navazuje na předchozí pojednání o předpjatých ocelových trubkách pouze s jedním křížem (Macháček a Píchal [13]). Vyšetřováno je vzpínadlo se dvěma kříži, zatímco ostatní parametry jsou shodné s testovaným a analyzovaným vzpínadlem s jedním centrálním křížem. Pro kritické zatížení a rozhodující tvary při vybočení nepředpjatého vzpínadla se uvádí lineární bifurkace. Pro předpjaté vzpínadlo je odvozeno analytické řešení, umožňující stanovit kritické zatížení pro libovolné předpětí, včetně optimálního předpětí ke stanovení maximální kritické síly. Hlavní studie uvádí geometricky, popř. i materiálově nelineární řešení s imperfekcemi v prostředí ANSYS. Ukazuje potřebu nelineárního řešení i pro stanovení kritického zatížení "ideálního" vzpínadla, zatímco pro stanovení únosnosti "imperfektního" vzpínadla, s příslušným počátečním průhybem, je zcela nezbytné. V závěru je analyzován vliv materiálové nelinearity i počtu křížů, s doporučeními pro návrh vzpínadel.

7.9.2020
prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Ing. Radek Píchal, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek je zaměřen na experimenty se vzpínadly, numerické analýzy a jejich vyhodnocení. V teoretické části je uvedena lineární bifurkace (2D LBA) ke stanovení kritických sil a tvarů vybočení, geometricky nelineární analýza ke stanovení únosnosti imperfektních vzpínadel (3D GNIA) a geometricky a materiálově nelineární analýza ke stanovení únosnosti imperfektních vzpínadel z nerezových ocelí (3D GMNIA). Numerické výpočty jsou provedeny v softwaru ANSYS a validovány na experimentech. Parametricky jsou vyšetřeny vlivy počátečních průhybů, směru vybočení, materiálové nelinearity a způsobu uložení táhel na středovém kříži. Výsledky jsou shrnuty v praktická doporučení. Článek navazuje na předchozí obecné pojednání o předpjatých ocelových tlačených trubkách s jedním křížem (Macháček [1]).

Přemístěný pavilon EXPO ověnčený mnoha cenami
29.5.2020
KOMA MODULAR s.r.o.

Uvažujete o pořízení objektu z prostorových modulů? Zaujaly vás výhody, které tato metoda nabízí? Chcete využívat budovu z prostorových modulů rychle a ekonomicky výhodně a není vám lhostejná ochrana životního prostředí? Hlodá ve vás však pochybnost a nevíte na co si dát pozor tak, aby modulární objekt splnil vaše představy? Když se budete řídit níže uvedenými doporučeními, určitě se připojíte k fanouškům modulární výstavby.

7.5.2020
FEMONT OPAVA s.r.o.

Rekonstrukce výrobní haly, tak se jmenoval projekt, který naše společnost realizovala na přelomu let 2019 a 2020, jako generální dodavatel celé stavby pro společnost FERRAM STROJÍRNA, s.r.o. se sídlem v Opavě-Vávrovicích.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama