Studie: ČR nemůže dosáhnout cíle energetických úspor bez dotací

Datum: 22.11.2017 01:00  |  Autor: ČTK

Česko nemůže bez dotací státu dosáhnout cíle energetických úspor, o kterém uvažuje Evropská unie. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala poradenská společnost Enviros pro Svaz průmyslu a dopravy.


© Fotolia.com

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře bude Brusel po ČR požadovat mezi lety 2021 až 2030 energetické úspory 73,5 petajoulu (PJ).

Návrh změny směrnice o energetické účinnost představila Evropská komise loni. Základem je zvýšení energetické účinnosti o 30 procent k roku 2030. "Podle nákladové křivky úsporných opatření bude nutné vynaložit 510 až 1025 miliard korun v investicích, z toho 190 až 660 miliard korun z veřejných prostředků," uvedl dnes konzultant společnosti Enviros Jan Harnych.

Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy podotkl, že tyto částky se vztahují k nejpravděpodobnější variantě navrhované směrnice. "Pokud by se však Evropská komise rozhodla přijmout nejpřísnější ze zvažovaných variant, mohly by se náklady na energetické úspory vyšplhat na více než dvojnásobek," upozornil.

Technický potenciál energetických úspor v Česku činí podle studie 240 PJ, ekonomický potenciál dosahuje 150 PJ. Bez účasti státu by však byla ČR schopna v daném období ušetřit pouze 36 PJ energetické spotřeby, uvádí studie. Další úspory energie do požadovaných 73,5 PJ budou vyžadovat podporu od státu, dodal svaz.

Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2005 celková spotřeba energie zemí EU blížila 55 tisícům PJ. Ke skokovému poklesu spotřeby došlo v roce 2009, a to kvůli snížení průmyslové produkce v důsledku globální ekonomické krize. Meziroční propad tehdy činil 5,9 procenta, v Česku byl o málo nižší. V roce 2015 činila spotřeba energie v Evropské unii 49,4 tisíce PJ. V Česku to bylo 1,1 tisíce PJ, což bylo 2,3 procenta spotřeby EU.

Evropská unie dříve uvedla, že chápe energetické úspory jako v zásadě energetický zdroj. Zvyšování energetické účinnosti podle ní může přispět k ochraně životního prostředí, snížit emise skleníkových plynů, zlepšit energetickou bezpečnost unie a přispět k hospodářskému růstu.

Aliance Šance pro budovy dnes uvedla, že nová studie je přínosná v sektoru průmyslu, v sektoru budov však vykazuje použitá metodika několik zásadních pochybení. Upozornila, že u budov neplatí například teze, že rychleji návratná opatření se realizují dříve, což podle aliance nově vydaná studie tvrdí.

"Není důvod, aby renovace bytového domu v Brně v roce 2017 byla jinak nákladná, než renovace obdobného bytového domu v Plzni v roce 2027," dodal ředitel aliance Petr Holub.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Vítězné domy soutěže Pasivní dům roku 2017

Vítězné domy soutěže Pasivní dům roku 2017

9.2.2018 | redakce podle tiskové zprávy
Vítězné domy byly vyhlášeny na konferenci Pasivní domy ve čtvrtek 8. února v rámci výstavy For Pasiv v Praze. Uděleny byly ceny poroty, veřejnosti a ceny partnerů. Oceněno bylo celkem 5 projektů. Ve stejný den byl veřejnosti představen nový ředitel Centra pasivního domu.

Trendy vývoje energeticky úsporných budov – kritéria

4.1.2018 | Ing. Michal Kabrhel, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Návrh moderních budov vyžaduje detailnější analýzu požadavků investora, vlastností systémů TZB, na jejímž základě lze stanovit optimální návrhové parametry. V přednášce jsou shrnuta základní kritéria a doporučení.

Energetická náročnost budov v České republice a šetrné budovy

16.12.2017 | Ing. Petr Zahradník, Česká rada pro šetrné budovy
Energetická náročnost budov je v současnosti skloňované téma nejen díky možnému získání dotací například z Operačního programu životní prostředí, ale také v souvislosti s povinností stavět nové budovy s tzv. téměř nulovou spotřebou energie.

Co přinesla konference Šetrné budovy 2017

3.12.2017 | Šetrné budovy
Nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby, uvažování o životním cyklu budov primárně s ohledem na člověka a jeho měnící se potřeby, nutnost ochlazování měst, potřeba revitalizací staveb a využívání brownfieldů v rámci smart cities – nejen k těmto závěrům dospěl v pořadí již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 pod taktovkou České rady pro šetrné budovy. Více než dvacítka významných zahraničních a domácích řečníků se za účasti téměř tří stovek hostů zaměřila na vize a trendy budoucího vývoje ve vztahu k architektuře, udržitelnosti a automatizaci budov, hospodaření s vodou, cirkulární ekonomice, využívání brownfieldů, problematice chytrých měst či tvorbě zdravého a komfortního vnitřního prostředí.
 
 

Aktuální články na ESTAV.czSoutěžte a získejte zdarma kompletní systém pro vytápění a větrání ATREA!Přijďte na praktické kurzy Zateplování v praxiKdyž máte energii ve svých rukouProč vybrat Sendwix?