Sofistikované bydlení v kopci aneb dům se skleněnou „hlavou“

Datum: 8.8.2014  |  Organizace: Schüco International KG  |  Firemní článek

Na svahu s působivým výhledem na město Warburg vyrostl rodinný dům, při jehož výstavbě investor dovolil řídit se neméně působivým a zároveň vysoce prakticky pojatým architektonickým konceptem. Hlavní užitné místnosti vynikají výraznou dávkou transparentnosti a bourají často hranice mezi interiérem a exteriérem. Významně k tomu přispívají velkoformátové prosklené stěny z hliníkových fasádních, okenních a dveřních profilů Schüco.

Schüco International KG
Karolinská 650/1
186 00 Praha 8

tel.:233 081 411
e-mail:
web:www.schueco.cz
Kolmo ke svahu orientované podélné stavební dílo se skleněnou „hlavou“. Na obou podlažích s excelentním výhledem na město Warburg a okolí.
Kolmo ke svahu orientované podélné stavební dílo se skleněnou „hlavou“. Na obou podlažích s excelentním výhledem na město Warburg a okolí.
 

Jen stěží byste hledali krásnější výhled. Pozemek má půlkruhový půdorys a v jeho středu dříve stála budova z roku 1955. Byl to jednopodlažní dům v tamním tradičním stylu se sedlovou střechou a orientací paralelně se svahem, nechybělo podkroví a dominantní vikýř. Stávající objekt, domov rodičů investora, byl v roce 1987 kvůli rozrůstající se rodině rozšířen o přístavbu v postmoderním stylu. Místní lidé stavbu příznačně nazývali „domem v kolébce“. Výhled je orientován na jihovýchod, ve svahu pod domem se rozléhá město Warburg s okolím, na obzoru pak zřícenina hradu Desenberg na vyvýšenině sopečného původu v jinak rovinné oblasti Warburger Börde.

Soutěž na nový projekt

Myšlenku starý objekt rekonstruovat majitel rychle přehodnotil. Náklady by byly stejné jako na novostavbu, navíc s omezením v dispozičním řešení a celkovém designovém konceptu. Po definitivním rozhodnutí o nové výstavbě byl projekt svěřen do rukou čtyř místních architektonických firem. Přičemž investor architektům ponechal velmi volné ruce. Požadavky byly vymezeny pouze těmito oblastmi: počet osob, transparentnost, otevřenost, moderní pojetí a energetická efektivnost objektu. Vítězný návrh předložila firma Ladleif Architekten z města Kassel. Ukázalo se, že klient byl otevřený odvážnému a mimořádnému konceptu, který charakterizuje podélné, tyčovité provedení budovy, posazené kolmo do svahu. Přičemž jedna třetina délky objektu se v podstatě vznáší v kopci. Hlavní obytné zóny jsou umístěny ve dvou úrovních nad sebou, vždy s orientací v přední části s výhledem. V přízemí se nachází kuchyň s výraznou prosklenou plochou, umožňující rozhled. V horním patře mají majitelé obývací část s terasou a excelentním pohledem do okolí.

Část zadání z dílny Ladleif Architekten popisuje venkovní prostor se zdmi a terasami z pískovce, které vycházejí z půlkruhového půdorysu pozemku a integrují v sobě původní stromy a zeleň.Část zadání z dílny Ladleif Architekten popisuje venkovní prostor se zdmi a terasami z pískovce, které vycházejí z půlkruhového půdorysu pozemku a integrují v sobě původní stromy a zeleň.Část zadání z dílny Ladleif Architekten popisuje venkovní prostor se zdmi a terasami z pískovce, které vycházejí z půlkruhového půdorysu pozemku a integrují v sobě původní stromy a zeleň.

Dialog mezi moderními a pro danou oblast typickými materiály

Variace v provedení fasády přispívá k diferenciaci budovy a obytných zón. Nejvyšší podlaží s přesahem má zezadu odvětrávanou fasádu z eternitových panelů v odstínu červeného vína. Okenní profily a osvětlovací prostory jsou do pláště z cementovláknitých desek integrovány v horizontální poloze. Důležité je jejich hlubší zapuštění kvůli prostoru pro skryté externí zastínění. Fasáda v přízemí, kde se nachází hlavní vstupní zóna a prostorná kuchyň, v sobě střídá transparentní a uzavřené plochy. Otevírá se směrem do údolí, kde celoprosklený roh v celé výšce patra umožňuje nejen během vaření výhled do krajiny. Z kuchyně a jídelny jsou na dohled také vstupní vrátka na pozemek. Zpředu pod kuchyní a přilehlou terasou objekt sedí na podstavci z pískovce z řeky Weser, který lemuje prostor kolem teras a vytváří zázemí pro podzemní garáže. Právě tento prvek do projektu navrací původní materiál, z pískovce jsou postaveny historické hraniční zdi ve svahu kolem pozemku.
Bez překážek mezi vnitřním a vnějším prostorem

Prosklené stěny významně přispívají ke kvalitě života v domě, zejména se jedná o otevíratelné plochy v kuchyni v přízemí a v obýváku v horním patře. Vizuálně i funkčně boří prosklené fasádní a posuvné systémy hranice mezi vnitřním a vnějším prostorem. Tím spíše, je-li možné tyto stěny otvírat za hezkého počasí a obydlí si přirozeně rozšířit o prostor teras, a nejen ten... Popsané slučování a využívání vnitřního a vnějšího prostoru téměř bez hranic vedlo k volbě jednotného materiálu na podlahách, v přízemí architekt vybral čedičové desky, do prvního patra pak tvrdá a odolná dubová prkna.

Obývací prostor a terasa v prvním patře. Velké posuvně zdvižné dveře ze systému Schüco ASS 70.HI v šířce 6,44 m a výšce 2,67 m. Prosklená část střechy zajišťuje dostatečný přísun světla.
Obývací prostor a terasa v prvním patře. Velké posuvně zdvižné dveře ze systému Schüco ASS 70.HI v šířce 6,44 m a výšce 2,67 m. Prosklená část střechy zajišťuje dostatečný přísun světla.
Transparentní prostor kuchyně a kryté terasy v přízemí. Konstrukčně jde o kombinaci posuvného systému Schüco ASS 70.HI s pevnými částmi z fasádního systému Schüco FW 50+.SI.
Transparentní prostor kuchyně a kryté terasy v přízemí. Konstrukčně jde o kombinaci posuvného systému Schüco ASS 70.HI s pevnými částmi z fasádního systému Schüco FW 50+.SI.

Špičkové technologie

Ve fázi plánování se při volbě fasádních materiálů diskutovalo třeba o oceli a mědi. V rámci zasklených ploch však byly jednoznačně a bez jakýchkoli pochyb vybrány vysoce kvalitní hliníkové profily. Zadáním byla touha po úzkých pohledových šířkách, automatizovaném ovládání, jednotném minimalistickém vzhledu pro okna, dveře, pevná zasklení i stropní okna zároveň. Vzhledem k impozantním rozměrům elementů bylo zapotřebí myslet také na vysokou statickou únosnost. Profily jsou vybaveny vysoce tepelně izolovanými bezpečnostními trojskly, přičemž hmotnost jednotlivých skleněných tabulí je přibližně 500 kg. Velikost těchto elementů i jejich váha vyžadují speciální technologii při kompletaci s hliníkovými profily i odpovídající techniku pro instalaci v místě realizace. Ve spojení s vysoce tepelně izolovanými profily německé značky Schüco ze série HI (High Insulated) a maximálně izolovanými profily ze série SI (Super Insulated) dosahují elementy výborných U hodnot (Ug 0,7 W/m²K; Uw < 1,0 W/m²K).

Hliníkové profily v odstínu šedá mat TIGER s metalickou texturou barevně ladí s červenou fasádou, bílými stropy a zdmi, dřevěnými masivními prkny i šedými deskami z čediče na podlaze.Hliníkové profily v odstínu šedá mat TIGER s metalickou texturou barevně ladí s červenou fasádou, bílými stropy a zdmi, dřevěnými masivními prkny i šedými deskami z čediče na podlaze.Hliníkové profily v odstínu šedá mat TIGER s metalickou texturou barevně ladí s červenou fasádou, bílými stropy a zdmi, dřevěnými masivními prkny i šedými deskami z čediče na podlaze.

Instalace a odstíny

Technologicky je nejvíce sofistikovaná stěna s posuvnými dveřmi ze systému Schüco ASS 70.HI v kombinaci s pevnými plochami z fasádního systému Schüco FW 50+ HI, použita byla v kuchyni a obýváku. Realizaci zajistila firma Budo Metallbau GmbH z Warburgu. Profily pevných částí jsou dokonale zapuštěny na úroveň podlahy, pohyblivé plochy jsou vedeny na kolejnicích vsazených do podlahy. V celém prostoru je tak dokonale bezbariérový přístup, přispívá k tomu i výtah umístěný v zadní části objektu. Výjimečnost hliníkových profilů Schüco, instalovaných ve fasádě i střeše, spočívá také v jejich povrchové úpravě. V tomto případě investor vybral kvalitní strukturovaný povrch TIGER v šedém odstínu a matném provedení, který krásně harmonizuje s čistotou a blyštivostí skla. Souhru barev na fasádě doplňuje výrazný odstín červeného vína, který kontrastuje s bílými plochami na zdech a stropech.

Kuchyň v přízemí s výhledem jak z kokpitu letadla. Umožňují ho dvě prosklené stěny sbíhající se v rohu (6,11 × 2,5 m a 7,37 × 2,5 m).
Kuchyň v přízemí s výhledem jak z kokpitu letadla. Umožňují ho dvě prosklené stěny sbíhající se v rohu (6,11 × 2,5 m a 7,37 × 2,5 m).
Přechod k původní, v roce 1987 renovované, budově (sousedící zleva). Ta nabízí dalších 120 m² prostoru pro hosty a rodinu. Plochy s pevným zasklením (Schüco FW 50+.HI v rozměru 10,71 × 2,5 m) i prosklené dveře do objektu vnášejí dostatek denního světla.
Přechod k původní, v roce 1987 renovované, budově (sousedící zleva). Ta nabízí dalších 120 m² prostoru pro hosty a rodinu. Plochy s pevným zasklením (Schüco FW 50+.HI v rozměru 10,71 × 2,5 m) i prosklené dveře do objektu vnášejí dostatek denního světla.

Energetická efektivnost a soběstačnost

Vyjma designu a funkčnosti byl při návrhu důraz kladen na oblast energetické efektivnosti a udržitelnosti. Klient požadoval využití regenerativních zdrojů energie, přičemž vyloučil závislost na jediném zdroji. Ideálem se stala kombinace kotle na pelety a plynového kondenzačního kotle. Teplou vodu po celý rok zajišťují solární termické kolektory, umístěné na ploché střeše. Rodinný dům je v obou poschodích vybaven podlahovým topným systémem a ventilačním systémem integrovaným do fasády. O přísun čerstvého vzduchu v obytné části se tak stará decentralizovaný větrací systém s rekuperací tepla. S takto „soběstačně“ nastavenými opatřeními dosahuje nová budova velmi dobrých výsledků ve spotřebě a úsporách energie.
DETAILY PROJEKTU: Rodinný dům ve Warburgu, Německo

Architekt Meinrad Ladleif

Architekt: Meinrad Ladleif, Ladleif Architekten BDA, Kassel
Realizační firma: Budo Metallbau GmbH, Warburg-Dösssel
Realizační období: 2009–2011
Užitná plocha: 280 m² / 2 podlaží
Stručný profil: Betonová konstrukce s 16cm (přízemí) a 20cm (horní patro) vnější izolací a zavěšenou, zezadu odvětrávanou fasádou z eternitových panelů v odstínu červeného vína, trojité zasklení oken i dveří, pevné zasklení, posuvné systémy a střešní zasklení, sluneční ochrana externími žaluziemi
Systémy: Schüco FW 50+.SI (pro pevné zasklení a střešní zasklení), Schüco AWS 75.SI (okenní systém), Schüco ADS 75.SI (dveřní systém), Schüco ASS 70.HI (posuvně zdvižné dveře, motorový pohon skrytý v rámu)
Energetický koncept: kotel na pelety v kombinaci s plynovým kondenzačním kotlem (záložní zdroj), solární termické kolektory pro ohřev vody, podlahový topný systém v celém domě, ve fasádě integrovaný ventilační systém – decentralizovaný větrací systém s rekuperací tepla v obytných částech domu, přibližné hodnoty spotřeby: užitečná energie kolem 56 kWh/m²a, celková energie kolem 66 kWh/m²a, primární energie kolem 18 kWh/m²a.

Plán přízemí
Plán přízemí
Plán patra
Plán patra

Řez
Řez
Foto:

Schüco International KG
Ladleif Architekten (řez, půdorys a fotografie architekta)

Příloha ke zprávě:

Interview s architektem v angličtině / němčině

O společnosti Schüco

Společně s celosvětovou sítí partnerů, architektů, projektantů a investorů vytváří firma Schüco International KG udržitelné opláštění objektů, a to ve vzájemné harmonii lidských potřeb, přírody a technologií. Vysoké požadavky na design, komfort a bezpečnost jsou dosahovány díky energeticky efektivním řešením, která vedou ke snižování emisí CO2 a šetření přírodních zdrojů. Prostřednictvím svých dvou divizí – hliníkových konstrukcí a plastových systémů – dodává na míru šité produkty pro novostavby i modernizace, vždy individuálně přizpůsobené požadavkům zákazníků i klimatickým podmínkám. Společnost Schüco je spolu s 4 800 zaměstnanci a 12 000 partnerskými firmami aktivní v 78 zemích světa. Výše obratu v roce 2013 dosáhla hodnoty 1,5 miliardy eur. Kompletní informace o firmě naleznete na www.schueco.cz.

Systémová řešení pro okna, dveře a fasády
 

Datum: 8.8.2014
Organizace: Schüco International KGSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 

Mohlo by vás také zajímat

Studentské koleje v Heidelbergu přinášejí atraktivní bydlení v apartmánech - Modulární stavební konstrukce s úspornými okny Schüco Alu Inside, která přispívají k prakticky nulovým nákladům za topení a teplou vodu 23.1.2015
Fasáda s přidanou hodnotou: variabilní, energeticky aktivní a atraktivní - Ukázkové architektonické ztvárnění svislé fasády, která vyrábí elektřinu 19.12.2014

Aby okna byla „dokořán“ – zcela skryté kování Schüco AvanTec SimplySmart s úhlem otevření 180° - Nová generace okenního kování Schüco získala i prestižní ocenění Red Dot Award 2014 17.7.2014
Okna a dveře tón v tónu v exkluzivních odstínech technologie AutomotiveFinish - Tři klíčové produkty z portfolia divize plast firmy Schüco International KG 1.5.2014

Kam dál


 
 

Aktuální články na ESTAV.czUbytování na sjezdovce vzniklo ze staré stájeVlastník Automatických mlýnů odmítá, že je koupil pro spekulaceMobilní stavební jednotka bude lidem pomáhat, ale nenahradí jeNová generace vysavačů UltraOne: Vysoký výkon, snadné ovládání a nízká hlučnost