Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 10.3.2023 do 24.7.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.7.2023
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Příspěvek podává přehled nejčastěji využívaných, nově v oboru zavedených či vyvinutých nedestruktivních metod průzkumu dřevěných prvků konstrukcí a reflektuje jejich technické možnosti. Současně příspěvek uvádí i možné aplikace těchto nedestruktivních screeningových metod při analýzách uměleckých předmětů. Aplikace metod je prezentována na konkrétních případech, jak na prvcích konstrukcí, tak i na historických artefaktech sbírkové povahy. Pozornost je věnována zejména rentgenové diagnostice, digitálnímu mikroskopu, počítačové tomografii a akustickému tomografu. Příspěvek si klade za cíl specifikovat podmínky, za nichž lze dané metody použít tak, aby jejich aplikace přispěla k účinnému posouzení stavu poškození, případně stanovení míry autenticity uměleckých předmětů, s důrazem na řádnou interpretaci výsledků.

Stěnový panel se svisle orientovanými OSB deskami při experimentálním testování
10.7.2023
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. Petr Mynarčík, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá experimentální a numerickou analýzou vlivu orientace velkoplošných desek opláštění nosných stěnových panelů dřevostaveb. Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem.

22.6.2023
redakce

Bude možné stavět výškové stavby ze dřeva? A za jakých podmínek? Jak budou zajištěny hromadné garáže s elektromobily z hlediska požární bezpečnosti? Bude se to týkat i stávajících budov? Výškové dřevostavby a hromadné garáže pro parkování elektromobilů, to jsou hlavní témata konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 21. září.

13.6.2023
redakce

V polovině května zaplnilo výstaviště Flóra Olomouc téměř 100 vystavovatelů nabízejících služby a produkty municipalitám v širokém portfoliu od technologií energetiky a měření, přes elektromobilitu, odpadové hospodářství, stavebnictví až po např. parkové úpravy a hřiště.

23.5.2023
Vlastimil Růžička, redakce

Letošní konference Dřevostavby ve Volyni přinesla pro obor celou řadu nových poznatků. Netýkalo se to pouze ukončení omezených možností staveb v tuzemsku, ale též výzkumu dřevěných konstrukcí a dřeva. K rozhovoru jsme přizvali zástupce Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR (ÚTAM AV ČR) Ing. Jiřího Kuneckého, Ph.D. a Ing. Michala Kloibera, Ph.D.

Foto © garten-gg - Pixabay.com
22.5.2023
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Příspěvek si klade za cíl krátce seznámit s postupem a funkcí dendrologického průzkumu, s jeho výsledky a další návazností na projektovou dokumentaci. Uvádí základní schéma práce při průzkumu, techniky, jimiž je možné průzkum provést, a výsledky, kterých je nutné dosáhnout.

22.5.2023
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Rodinná dřevostavba stojí na pozemku, kde se před dvěma tisícovkami let utábořily římské legie. Její majitelka měla nejdříve strach, aby se nedostala do konfliktu s památkáři, stačilo však poblíž umístit naučnou ceduli a mohlo se začít stavět. Díky prefabrikaci byla hrubá stavba bez střechy hotova za jeden den.

Požární bezpečnost staveb © Fotolia.com
19.5.2023
Profesní komora požární ochrany a redakce

Konference, která proběhne 1. a 2. června 2023, je zaměřena nejen na aktuální legislativu a její vliv na aplikační praxi, ale hlavně na novinky v oblasti požární bezpečnosti, hašení v elektromobilitě, fotovoltaiku, problematiku projektování a chyby při realizaci, speciální stavby a pokusíme se pohlédnout do budoucnosti požární prevence. Druhý den konference bude zaměřen na prohlídku UCEEB (Univerzitního výzkumného centra ČVUT) v Buštěhradě.

Foto ©paulbr75 - Pixabay.com
14.5.2023
Ing. Jitka Beránková, Ph.D., Ing. Luboš Drahňovský, Ing. Antonín Novotný, MBA

Odborný V letech 2021–2022 realizoval tým odborníků z Dřevařského ústavu analýzu pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, která zjišťovala možnosti úspor energií, omezení negativních environmentálních dopadů, uhlíkové stopy a nákladů životního cyklu budov při využívání dřeva ve stavebnictví. Bylo provedeno porovnání emisí CO2 při výrobě posuzovaných stavebních materiálů vůči dalším tradičním stavebním materiálům. Analýzu přednesl na konferenci Dřevostavby ve Volyni.

BAU 2023 München © ESTAV.tv
2.5.2023
Ing. Petr Bohuslávek, Ivan Holko

Společným znakem vystavovatelů na největším evropském stavebním veletrhu BAU 2023 v Mnichově byl kromě prvotřídního zpracování sortimentu a příkladné prezentace na výstavní ploše důraz na kvalitní vnitřní prostředí při použití jejich produktů a u velkých korporátů snižování uhlíkové stopy. Na výstavišti jsme s kamerou strávili téměř dva dny. Podívejte se na naši videoreportáž.

Konstrukce z CLT panelů, ilustrační foto &copy helivideo Adobe Stock
29.4.2023
Vlastimil Růžička, redakce

Do jihočeského města Volyně se vrátila po delší pauze tradiční konference Dřevostavby. Tentokrát v rámci norsko-české spolupráce. Areál VOŠ a SPŠ zaplnili zájemci o perspektivní stavební systém budoucnosti, o ekologickou a úspornou výstavbu. Přinášíme několik zajímavých momentů z konference a krátký rozhovor s ředitelem školy Jiřím Homolkou.

28.4.2023
AGROP NOVA a.s.

Když se řekne dřevostavba, většina si představí spíš chatu nebo rodinný dům. Ale trend se dynamicky mění. Kromě rodinných domů, které dnes v Čechách tvoří kolem 20 %, se dřevostavby posouvají do sektoru veřejných a komerčních objektů a bytových domů.

Foto © 652234 - Pixabay.com
19.4.2023
redakce

Očekává se pomalejší růst cen stavebního materiálu, a to prakticky na úroveň očekávané inflace. Materiál stavební společnosti neskupují do zásoby a 46 % aktivně hledá dodavatele materiálů i v zahraničí.

28.3.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Trhákem letošního Stavebního veletrhu byl 3D tisk v architektuře, problematika řešení malometrážního bydlení, a také objekty pro krátkodobé bydlení, pro business nebo rekreační bydlení, tedy tiny houses, glampingové moduly a případné menší modulární bydlení.

26.3.2023
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, RNDr. Jiří Gabriel, DrSc., Mgr. Karel Švec, doc. Ing. Jana Drbohlavová, Ph.D., Ing. Evelína Polievková

Recenzovaný Cílem článku je prezentace výsledků výzkumu v oblasti vývoje nových fungicidních preparátů na bázi nanočástic na ochranu dřevěných konstrukcí před výskytem dřevomorky domácí (Serpula lacrymans L.). Zkoumány byly dvě formy energie – sálavé teplo a mikrovlnný ohřev. Nově byl vyvinut preparát na bázi nanočástic a sledován byl jeho účinek v inaktivaci degradačního účinku dřevomorky domácí. Rovněž byl zkoumán synergický efekt různých forem záření doplněný o účinek nanočástic selenu. Zkoumaným materiálem se stalo dřevo smrku (Picea abies) jako nejpoužívanější stavební řezivo. Výsledky jsou uvedeny a popsány v předkládaném článku.

Český pavilon EXPO 2025 Ósaka od Apropos Architects
10.3.2023
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve středu byly vyhlášeny výsledky otevřené architektonické soutěže na návrh Českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace. Vítěznému návrhu od Apropos Architects dominuje skleněná fasáda lemující hlavní konstrukci rampy ve tvaru spirály okolo multifunkčního auditoria. Sedmičlenná porota v čele s architektkou Evou Jiřičnou vybírala z 38 přihlášených projektů. Kancelář generálního komisaře české účasti na EXPO 2025 nyní zahájí s vybranými architektonickými studii jednání, ze kterého nejpozději do konce dubna vzejde multiobrový tým zajišťující projekt českého pavilonu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama